У квітні ластівка день починає…

У квітні ластівка день починає…

Квітень – найвідповідальніший весняний місяць. Саме в цей час природа пробуджується зі сну, а городники та садівники починають плекати щедрий урожай. Їх чекає багато справ. Традиційно господарі до Великодня намагаються посадити і посіяти все на городній ділянці, впорядкувати садок, клумби, тож прийшов час братися до роботи!

Наводимо лад на городній ділянці

Земельна ділянка ще не встигла повністю увібрати весняну вологу, тому ходити по ній потрібно дуже обережно, не порушуючи структуру грунту. Щоб не допустити застою води, викопуються канавки для її стоку. Ділянку після танення снігу очищують від торішнього листя та сухої трави. Особлива увага приділяється рослинним решткам, покритим рожевим нальотом. Місця, уражені мохом, обприскують залізним купоросом, розвівши 500 г на 10 л води. Через 2 тижні мох вигрібають.
Немало зусиль вимагає й підготовка грунту до майбутньої посадки. Навесні під оранку його необхідно заправити поживною органікою та мінеральними добривами, якщо господар не встиг зробити цього минулої осені. Якщо ж це було зроблено, то перекопувати грунт потрібно не надто глибоко. У цей час господині планують посадку рослин з урахуванням сівозмін та роблять останнє підживлення розсади. Воно має відповідати конкретним потребам рослин, що зазвичай визначається візуально. Якщо розсада виглядає міцною і здоровою, то можна обмежитися слабким розчином комплексних добрив, типу нітрофоски, агріколи або взагалі обійтися без них.
У 1–2 декаді квітня час висадити на грядки буряк, моркву, щавель, ріпу, редьку, редис і салат. Насіння сіють в підготовлену розпушену землю, додавши в борозни золу і стартове добриво для овочів. Не варто нагадувати, що головна культура городу в українців – картопля. В квітні можна висаджувати оброблені та підготовлені бульби в пухкі борозни. Важливо, щоб на бульбах з’явилися міцні товсті пагони з кожного вічка. Дуже велику картоплю можна розрізати перед посадкою на кілька частин, кожна з яких повинна мати вічка.

Впорядковуємо бульбу

Коли остаточно зійде сніг, звільняють вкриті на зиму посадки ірисів, суниці, клематисів, троянд. У період заморозків, які ще часто трапляються в квітні, укриття з теплолюбних культур знімають поступово, піднімаючи його на день і опускаючи вечорами. Поки температура повітря не піднялася вище 5°С, необхідно зайнятися обрізанням троянд. Старі, а також ослаблені, підмерзлі, надламані гілки видаляють.
Після зимівлі грунт у квітнику потребує захисту від грибка. Для цього використовують спеціальні фунгіциди. Наступний етап обробки – внесення підгодівлі і мульчування. З появою перших паростків на цибулинах квітів потрібно провести обприскування їх від шкідників. Грунт навколо лілій звільняють від мульчі. При відростанні стебел для захисту від хвороб поливають рослини розведеними по одній столовій ложці у літрі води мідним купоросом, содою і нашатирним спиртом.
У квітні починається посів під плівку однорічних жоржин, бальзаміну, аліссуму, чорнобривців, календули для розсади. В кінці місяця, поки не настав період активного росту, займаються пересаджуванням півонії, півників, інших багаторічників. Варто провести підгодівлю троянд, ірисів, півоній, а також декоративно-квітучих чагарників, які розкриють свої квіти вже в травні.

Господарюємо в саду

Зверніть особливу увагу на чагарники, якщо ви не встигли зробити це минулої осені. Повністю видаліть почорнілі кінчики пагонів, уражені мучнистою росою. Якщо в березні не була проведена обробка дерев, можна закінчити цю роботу в першій половині квітня, не забувши видалити з дерев зламані гілки. Штамби дерев можна побілити вапном на початку квітня – це вбереже дерева від багатьох неприємностей.
На кущах смородини видаляють старі гілки, а також ті, що спрямовані всередину крони. Агрус звільняють від усіх молодих пагонів, розташованих в середині куща, залишаючи тільки ті, які ростуть по краях. Оглядаючи смородинові кущі, слід не пропустити бруньки, що за формою нагадують качан капусти. Їх необхідно зібрати і негайно спалити. Кожна така брунька містить не одну тисячу брунькових кліщів, які є найбільш небезпечними шкідниками саду.
Настав саме час для проріджування малини, а якщо є насадження полуниці чи суниці, їх необхідно очистити від мульчі, сухого листя, обрізати і підгодувати. Для цього застосовують комплексні мінеральні добрива, розвівши їх з розрахунку 2 столові ложки на квадратний метр. Для отримання раннього врожаю ягід кущики полуниці рекомендується накрити плівкою. Якщо мрієте завести нові сорти чорної смородини, то треба нарізати живці (довжина стебла близько 15 см, нижній зріз – під брунькою, верхній зріз – над другою брунькою). Після цього їх садять похило у відкритий грунт, заглиблюючи до верхньої бруньки. Догляд за живцями простий – їх поливають протягом усього літнього сезону, а розсаджувати нові кущі смородини можна наступної весни.
Саме у квітні варто закладати і молодий вишневий садок, а старий потрібно ретельно оглянути та перевірити на наявність яйцекладок шкідників. Лишайник, що з’явився на них за зиму, слід прибрати, промивши кору залізним купоросом (0,5 кг розвести в 10 л води). Всі тріщини дупла слід ретельно замазати.

У теплиці

Хто не лінувався в лютому і березні, висаджуючи розсаду овочів в теплицях і парниках, у квітні вже може розраховувати на перший урожай овочів – дозріває редиска, салат, зелена цибуля…
Ще не пізно висадити в теплиці огірки, помідори, перець та інші овочі. Урожай дозріє на кілька тижнів раніше, ніж у відкритому грунті. Можна продовжувати посів капусти на розсаду, яку в першій декаді травня висаджують у відкритий грунт.
Продовжують посів на розсаду квітів для відкритого грунту, причому висаджують як однорічники, так і багаторічні культури. Міцну розсаду можна висаджувати в клумби до середини червня, тому покваптеся виростити свої квіткові культури для створення чарівних клумб: різнокольорові петунії, пряні чорнобривці, годеція, лобелія та багато інших рослин прикрасять клумби, будуть цвісти до пізньої осені.
На тепличних полицях продовжують вирощувати цибулини гладіолусів, канн і жоржин. Гладіолуси очищають від покривних лусок, обробляють від дротяників і розкладають в один ряд у світлому місці. Поступово з цибулин відростають зелені пагони. Цибулини, що прокинулися, можна висадити у відкритий грунт з настанням тепла.

Поділися:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

Добавить комментарий