Інформаційний кур’єр

У ПЕРІОД КАРАНТИНУ КОНТРОЛЮЙТЕ ХВОРОБИ СЕРЦЯ І СУДИН

…О сьомій ранку на розі вулиць Івана Мазепи та 23 Вересня у Полтаві до віконця цілодобової аптеки схилилася літня жінка. Поповнює домашню аптечку. Крім гіпотензивних препаратів, бере кілька настоянок, йод, інший дріб’язок. Дівчина-провізор підбирає їй ліки десь у глибині закладу. Відвідувачка недочуває, кілька разів перепитує, просить поміняти препарати. Обслуговування затяглося хвилин на 20. Чоловік, наступний у черзі, не витримує і доволі агресивно робить зауваження. Бабуся зіщулюється, нарешті забирає пакуночок, решту і тремтячим голосом захищається:
– Люди добрі, та не ганяйте ви нас, пенсіонерів! Де ж мені ще людей побачить? Ні на ринок, ні в поліклініку… Чи захворію на вірус, чи ні, а від телевізора в порожній квартирі тричі за день тиск збиваю. Як помру, ніхто й не знайде… – на ці слова чоловік сором’язливо опускає очі.

– На жаль, у багатьох наших пацієнтів, – розповідає міський позаштатний кардіолог Полтави Лілія Погребняк, – особливо самотніх, пенсійного віку, у чотирьох стінах розвиваються неврологічні та психологічні проблеми. Замкнутий простір, невідомість та непрогнозованість ситуації, постійний перегляд телевізора призводять до депресії. Консультуючи пацієнтів онлайн, у деяких випадках рекомендую навіть седативну терапію. Залежно від симптомів і клініки це можуть бути легкі заспокійливі препарати рослинного походження – м’ята, меліса, валеріана. Бо емоційне навантаження, депресії можуть призвести до поганих наслідків, може статися навіть гіпертонічний криз. Якщо починаються панічні атаки, рекомендуємо звернутися до сімейного лікаря. Рецептурний препарат медсестра може принести додому.

За словами Лілії Погребняк, людям із вадами серця під час карантину доводиться модифікувати спосіб життя: «Досі ми рекомендували їм ходити пішки – це оптимальне фізичне заняття для тих, кому навіть середньої тяжкості навантаження протипоказані. Тепер раджу таким пацієнтам хвилин 10–25 виконувати легку зарядку, нескладну хатню роботу. Важливо дотримуватися розпорядку, щодня прокидатися і лягати спати в один час, ще скрупульозніше виконувати призначення лікаря».
Пацієнтам із серцево-судинними патологіями, які потребують постійних обстежень, досліджень, рекомендується раз на місяць звертатися до сімейного лікаря. Забір крові медична сестра може зробити вдома. Результат пацієнт отримає також без відвідування поліклініки. Проконсультуватися у вузького фахівця можна онлайн або по телефону.

У вкрай важких ситуаціях, коли тиск підвищується і призначені гіпотензивні засоби не допомагають, починається задуха, дискомфорт, набряковий синдром, біль за грудиною, Лілія Погребняк рекомендує викликати екстрену допомогу. Бригада медиків вирішить, чи потрібна такому хворому госпіталізація.

Завідувач амбулаторії № 6 ЦПМСД № 2 Полтави Людмила Піляй наголошує, що коронавірус – не привід переривати призначене лікування пацієнтам із будь-якими хворобами. «Люди із серцево-судинними захворюваннями – це вразлива категорія наших пацієнтів. У такий складний час важливо правильно харчуватися, намагатися не нервувати, зайвий раз нікуди не виходити. Слідкувати за артеріальним тиском, приймати раніше призначені ліки для контролю нападів стенокардії. Жити своїм життям, а не телевізійними новинами».

Сімейний лікар, завідувач відділення Великобагачанської амбулаторії загальної практики сімейної медицини Тетяна Чудайкіна також наголошує, що на період карантину люди віком старше 60 років і особливо з хронічними хворобами повинні знаходитися в самоізоляції. «Щоб виписати рецепт на доступні ліки, пацієнти нашої амбулаторії звертаються в реєстратуру по телефону, – пояснює лікар. – Підвищення артеріального тиску, прискорення серцебиття також намагаємося врегулювати в телефонному режимі, адже своїх пацієнтів я знаю добре. Якщо все ж людині доводиться йти на прийом, рекомендуємо звертатися в амбулаторію у другій половині дня, коли відвідувачів менше. На центральному вході медсестра у спецодягу заміряє температуру. Є дозатор для обробляння рук. Пацієнтів із підвищеною температурою відправляємо на прийом до сімейного лікаря чи педіатра до іншого входу – потоки відвідувачів у нас розведені».

Тетяна Чудайкіна наголошує, що коронавірус вкотре нагадав людству про прості речі, здатні врятувати життя, – особисту гігієну, культуру спілкування, соціальну дистанцію, відповідальне ставлення до свого здоров’я. У період карантину особливо важливо слідкувати за харчуванням, не переїдати, контролювати вагу тіла.

ВООЗ зазначає, що люди з артеріальною гіпертензією і цукровим діабетом значно тяжче переносять COVID-19. Смертність від коронавірусної інфекції серед пацієнтів з артеріальною гіпертензією досягає 8 відсотків, із цукровим діабетом – 9 відсотків.

У рамках проекту Світового банку та МОЗ України.
За підтримки Полтавської облдержадміністрації.

Поділися:

Добавить комментарий