У Полтаві буде пам'ятник Симонові Петлюрі

У Полтаві буде пам’ятник Симонові Петлюрі

Сесія облради затвердила зміни до обласної програми культурної спадщини

Пам’ятники Симонові Петлюрі споруджені у Вінниці, Рівному, Польщі. Тепер встановлять і в Полтаві – місті, де народився відомий державотворець. Таке рішення затвердила переважною більшістю голосів Полтавська обласна рада. На останньому сесійному засіданні голова обласної ради Олександр Біленький питання фінансування зведення пам’ятника голові Директорії Української Народної Республіки запропонував внести до обласної програми збереження культурної спадщини.

Кошти на проєктування, виготовлення й встановлення триметрової бронзової фігури українському державному, військовому та політичному діячу, Голові Директорії, Головному отаману військ Української Народної Республіки Симону Петлюрі та на благоустрій частини скверу на вулиці Соборності, 67, що в м. Полтава біля ОЦЕВУМу, шукатимуть після перерозподілу бюджету.
Ідея спорудження пам’ятника виникла 1992 року. Пропозицію сформулювали на Перших наукових Петлюрівських читаннях, започаткованих Полтавським обласним об’єднанням Всеукраїнського товариства «Просвіта» на чолі з Миколою Кульчинським. І зараз він як депутат обласної ради серед ініціаторів цього рішення сесії.
На Полтавщині за часи незалежності сформувалося лояльне і навіть позитивне ставлення до постаті Симона Петлюри. Для цього чимало попрацювали протягом трьох десятиліть як громадськість, так і влада. Починаючи з 1992 року, влаштовували вечори пам’яті, покази у вузах документальних фільмів, зустрічі зі студентством.
У 2006 році на будинку колишньої Полтавської духовної семінарії, де навчався Симон Петлюра, встановлено меморіальну дошку. А у 2018 році зусиллями українського Героя (вічна йому пам’ять!) Юліана Матвійчука меморіальну дошку відкрили на будинку по вулиці Петлюри, 7/22. Завдяки громадському активісту Олексію Логвінову створено тематичний громадський сайт. В обласному краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського з ініціативи «Просвіти» та департаменту культури ОДА діє експозиція, присвячена Українській Революції 1917–21 років, і Симону Петлюрі зокрема.
На державному рівні ідея вперше прозвучала після Помаранчевих подій, в Указі президента Віктора Ющенка. Тодішній голова Полтавської обласної державної адміністрації Валерій Асадчев запропонував спорудити пам’ятник біля адмінбудівлі по вулиці Соборності, 45. Там встановили камінь із написом, що пам’ятник буде. Але опір проросійських сил, зокрема комуністичної партії, обласного союзу «совєцкіх офіцеров» та Партії регіонів тоді, на жаль, подолати не вдалося. «П’ята колона» москви організувала масові протести, пікети, істерики… Навіть вмикали сирену тривоги! Зрештою вночі за вказівкою екс-мера камінь демонтували міські комунальні служби.
Ідея набрала реальних обрисів після Революції Гідності. Законом України «Про правовий статус та вшанування борців за незалежність України у XX столітті» органи державної влади зобов’язали дбати про увічнення пам’яті видатних українців.
Прихильники ідеї з’явилися й в ОДА. Автор цих рядків підготував як громадську ініціативу «Просвіти» проєкт розпорядження ОДА про відзначення 140-річчя з дня народження Петлюри, де, серед іншого, у 2019 році передбачили й пункт про необхідність спорудження пам’ятника. У 2020 році на засіданні тридцять шостої сесії Полтавської міської ради депутати підтримали проєкт рішення «Про погодження місця встановлення пам’ятника Симонові Петлюрі в місті Полтаві». За нього проголосували більшість народних обранців – виразників інтересів Полтавської міської територіальної громади. Рішенню передувало засідання комісії з питань найменування та перейменування елементів міського середовища та інфраструктури, увічнення пам’яті осіб та подій при міськвиконкомі. Комісія підтримала рекомендацію Інституту нацпам’яті, Державного архіву Полтавської області й обласного краєзнавчого музею імені Василя Кричевського розташувати пам’ятник поруч із будівлею Обласного центру естетичного виховання учнівської молоді й вулицею імені Симона Петлюри, де раніше стояв будинок, у якому народився і провів дитинство майбутній провідник визвольного руху.
Для розміщення пам’ятника міська влада виділила цю ділянку праворуч від ОЦЕВУМу. Незабаром розпочнеться робота над формуванням її кадастрового номера. Згідно з розпорядженням голови ОДА у 2021 році та з ініціативи крайової «Просвіти» й Українського інституту національної пам’яті проведено конкурс. Перемогли скульптор Анатолій Кущ та архітектори Сергій і Михайло Швець-Машкари.
Скульптура розкриватиметься з півночі, від вулиці Соборності, і матиме вигляд силуета в контражурі. Симона Петлюру представлять у військовій формі – френчі, галіфе, чоботах, портупеї. Правою рукою він спиратиметься на край столу з документами (ці папери можна сприймати не лише як державні, але й як творчий доробок діяча – публіцистичний, журналістський), географічними картами, а лівою тримає ефес шаблі – символ відсічі російській агресії, як «білій», так і «червоній». Скульптура виконується в бронзі висотою 3 метри і встановлюється на гранітному постаменті.
Як повідомив голова обласної ради Олександр Біленький, пам’ятник споруджуватимуть коштом обласного бюджету та передадуть на баланс Краєзнавчого музею.

Олег ПУСТОВГАР
Регіональний представник Українського інституту національної пам’яті в Полтавській області

Поділися:

Добавить комментарий