У Полтаві яскраво відзначили славний ювілей батька української літератури

У Полтаві яскраво відзначили славний ювілей батька української літератури

Понад тиждень на Полтавщині тривали заходи із вшанування 250-ї річниці від дня народження І. П. Котляревського. Різнопланові події, розраховані на всі покоління полтавців, спричинили помітне піднесення громадсько-культурного життя Полтавщини. А до обласного центру з’їхалися діячі культури, письменники, літературознавці, науковці з різних куточків України.
Першою ластівкою в плеяді святкових урочистостей стало вручення однієї з найбільш престижних культурно-мистецьких премій, заснованих Полтавською обласною радою, – імені Івана Петровича Котляревського. Згодом до святкування долучилися театрали та літератори. Зокрема у Полтавському академічному обласному театрі ляльок відбулася прем’єра моновистави «Котляревський у персоналіях». За допомогою картин-витинанок на сцені оживали образи Михайла Щепкіна, Ізмаїла Срезневського, Гоголя-батька та Гоголя-сина, Тараса Шевченка. На їхні долі та творчість вплинув Іван Котляревський. У виставі через образи цих видатних осіб і був представлений засновник нової української літератури.
У дворику Полтавського краєзнавчого музею з нагоди 250-річчя Івана Котляревського для полтавців та гостей міста влаштували вечір сучасної поезії «Місто і поети. Кільцевий маршрут». Його організували департамент культури і туризму Полтавської ОДА, Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України, Центр культури та розвитку «Горизонт» і аматорський театр «Малафея». Глядачі ніби проїхалися популярним у Полтаві маршрутом громадського транспорту – кільцевим, роблячи символічні зупинки. На кожній із них звучали вірші когось із полтавських поетів: спочатку – у виконанні акторів аматорського театру «Малафея», а потім – самих авторів.
Як завше 9 вересня, в день народження митця, урочистості розпочалися з покладання квітів до могили
та пам’ятника І. П. Котляревському. Мистецькі пошуки автора та його намагання показати історичну долю українців не залишилися поза увагою і відомих в нашій державі та за її межами письменників та науковців. Тож відразу після покладання квітів гостей запросили до Полтавського академічного обласного музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя. У його стінах пройшли урочистості за участю почесних гостей – представників профільних інститутів Національної академії наук України та Національної спілки письменників. Прибув на запрошення і Національний заслужений академічний український народний хор імені Г. Верьовки.
Майже водночас у садибі літератора на Івановій горі пройшов день відкритих дверей з погашенням ювілейної марки та конверта. Згодом святкування перемістилося на Соборний майдан. Протягом дня тут працював вуличний фестиваль «Стріт-фест», виставка «Кращі товари Полтавщини» та «Містечко майстрів». А ближче до вечора діти порадували флешмобом – виконанням твору «Де згода в сімействі». Участь взяли хорові колективи закладів мистецтва й освіти, аматорські хорові колективи міста. До ювілею видатного полтавця приурочили і вручення міської дитячої літературної премії імені І. П. Котляревського. Ще однією цікавою подією стало підбиття підсумків міського конкурсу ескізу одягу «Етнокласика: сучасне дихання». Не можна оминути увагою і яскравий етноконцерт, яким вітали полтавців кращі мистецькі колективи міста. Примітно, що пам’ять зачинателя нової української літератури увіковічили постановкою епізодів його найвідоміших драматичних творів.
Завершилося святкування відкриттям виставки «І.П. Котляревський та Полтавський театр. Інсценізація творів письменника» у краєзнавчому музеї імені Василя Кричевського. Також протягом минулого тижня у Глобинському та Чутівському районах області відбувся обласний огляд народної творчості, який також присвятили класику.

Підготувала Юлія Хоменко.

Поділися:

Добавить комментарий