У серпні до обіду літо, а після обіду – осінь

У серпні до обіду літо, а після обіду – осінь

Хоч на календарі – ще літня пора, перше жовте листя на деревах і вкорочення дня нагадують про те, що осінь – уже не за горами. Селяни колись помічали: коли молоде бабине літо приходило з негодою, то старе – із сонячними і ясними днями.

ТУРБОТИ НА ГОРОДІ

Найбільш трудомістка частина городньої роботи в серпні – збирання стиглих плодів, а також підготовка врожаю до закладання на зберігання і останні в сезоні посіви й висаджування городніх культур. У цьому ж місяці проводиться обробка спорожнілих грядок гербіцидами проти бур’янів, мульчування, розпушування, підгортання грунту.
В серпні на грядках ще достигають томати, баклажани, перці й інша городина середніх і пізніх термінів достигання. Там же, де вже звільнилася площа після збирання картоплі, цибулі, добре було б посіяти зеленні культури, редиску, листковий салат. Якщо грядка давно не підживлена, можна її, коли спорожніє, засіяти сидератами, наприклад, гірчицею, й по зелені заробити в грунт для збагачення поживними речовинами.
Для прискорення достигання пізніх томатів, у тім числі високорослих сортів, верхівки пагонів у серпні слід пообрізати для обмеження росту. Те саме – і з огірками. Такий агроприйом стимулює перерозподіл в рослинах корисних речовин – вони перестають нарощувати зелену масу і “зосереджуються” на достиганні урожаю.
Якщо хочете щороку мати цибулю без зайвих турбот, посадіть у себе на грядці багаторічний шніт або ж багатоярусну “родичку” звичайної цибулі-ріпки. Для отримання ранньої зелені для вітамінних компотів і начинки в пироги добре було б у серпні примостити десь на сонячній ділянці кілька кущиків ревеню.
Загалом останні в сезоні посадкові роботи на городі в серпні завершують приблизно до середини місяця. Так, до 10–15-го числа після збирання помідорів висаджують в теплицю з обігрівом розсаду огірків для отримання зимового урожаю. До 5 серпня потрібно було закінчити сіяти насіння качанового салату на розсаду. До речі, цю культуру можна вирощувати у весняних теплицях до останніх чисел листопада, а в зимових, де є підігрів і штучне освітлення, – аж до новорічних свят.
До кінця місяця в парниках закінчують плодоношення огірки, висаджені в травні. Звільнені площі можна засіяти скоростиглими овочами. Вкрай важливо вірно розрахувати терміни висіву насіння на розсаду, щоб листя рослин встигло повністю сформуватися в період повноцінної освітленості, тобто протягом вересня-жовтня.

САДОВІ КЛОПОТИ

У цьому місяці масово достигають яблука літніх сортів, груші, пізні сорти смородини та аґрусу, а також аронія, актинідія, ранні сорти обліпихи і більшість сортів аличі. Яблука літніх сортів при неодночасному дозріванні збирають в кілька прийомів. Яблука рекомендується знімати приблизно за 4–5 днів до біологічної стиглості, а груші – за 3–5 днів до їх повного достигання. Груші літніх сортів слід зривати на початку місяця, осінніх сортів – в останні дні серпня.
Аронію (чорноплідну горобину) знімають з кущів цілими кетягами й перебирають їх вже безпосередньо перед перероблянням. Під плодові дерева, обтяжені дозріваючим урожаєм, встановлюють підпори, щоб уникнути обламування гілок.
Головна турбота садівників у серпні – окуліровка (про це читайте в окремому матеріалі) й розмноження плодових культур живцями, а ожини і чорноплідної малини – вертикальними відводками. У серпні займіться закладанням молодої суничної плантації, а на дорослих кущах пообрізайте “вуса”, щоб рослини дарма не витрачали поживні речовини й їх вистачило на зиму.
Неродючі ґрунти перед закладанням суничної грядки в серпні удобрюють, витрачаючи на кожні 10 м2 ділянки по 350 г суперфосфату і по 100 г сульфату калію. Суміш добрив рівномірно розсипають по грунтовій поверхні або засипають її в рівчачки, зроблені по боках від рядків. Суницю після висаджування добре і рясно поливають.
Готуючи малинник до холодного періоду, слід вирізати всю слабку поросль і пагони, що вже відплодоносили, підготувати посадкові ями для закладання молодого ягідника.
У серпні з парників викопують вкорінені зелені живці аґрусу і смородини й висаджують їх у заздалегідь підготовлений і добре підживлений грунт. Також в першій половині місяця займаються підготовкою місць для висаджування на них здерев’янілих живців білої і червоної смородини. Залишені під садіння ділянки удобрюють перегноєм, перекопують, очищають від бур’янів, розрівнюють.
До 20-х чисел місяця з міцних однорічних пагонів або 2–3-річних приростів смородини нарізають здерев’янілі живці. Їх витримують у розчині гетероауксину (200 мг на літр води) протягом доби, зануривши в рідину на 2/3 довжини, після чого висаджують на підготовлене місце.
Крім цього, основні посадкові роботи в саду в серпні передбачають розмноження ожини і чорноплідної малини вертикальними відводками. У разі утворення на підрізаних в липні пагонах довгих бічних відгалужень слід обережно нахилити їх до землі, розмістити у ямках якомога рівніше, присипати 10-сантиметровим шаром родючого грунту.
До закінчення вегетаційного періоду відводки встигнуть вкоренитися, а вже в наступному році навесні їх можна буде відокремити від материнського куща і пересадити в інше, більш підхоже місце.

Поділися:

Добавить комментарий