У США та Японії людину, яка курить,  не приймуть на престижну роботу

У США та Японії людину, яка курить, не приймуть на престижну роботу

31 травня – Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням. На думку магістра соціальної педагогіки, аспірантки кафедри соціальної освіти і соціальної роботи Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка Наталії Краснопольської, правильно казати не «тютюнопаління», а «тютюнокуріння». Бо палити можна багаття, а цигарки і сигарети людина курить.
Це зауваження Наталія Краснопольська зробила під час довірчої бесіди зі студентами Полтавського нафтового коледжу з нагоди Всесвітнього дня боротьби з тютюнопалінням. Бесіда відбулася в центральній бібліотеці міста Полтави, проходила вона на фоні виставки літератури про шкоду куріння.
«Психічно здорова, критично мисляча людина повинна розуміти, що для неї корисне, а що шкідливе, – наголосила Наталія Краснопольська. – Україна займає одне з перших місць по вживанню і продажу тютюну. З одного боку, у нас відбувається війна, в якій захисники Вітчизни відстоюють територіальну незалежність України, з іншого боку – ми несемо втрати на культурному фронті. Є відкрита військова агресія і є закрита. Методи другої – створити такі умови, щоб населення скорочувалося: поширити серед молоді ідеї куріння, вживання спиртних напоїв і наркотичних речовин, вільного вступу в статеві зв’язки, через які поширюється ВІЛ-СНІД та інші небезпечні хвороби, які калічать організм людини і забирають життя. В Україні потужні природні ресурси і поки що найбагатший генофонд, але він під загрозою».
Аспірантка кафедри соціальної освіти і соціальної роботи пояснила, що один із механізмів залучення до небезпечної поведінки – куріння. Це молодіжна субкультура. Коли до неї долучаються дівчата, справжня біда. Якщо хлопець курив, уживав алкоголь, то після року здорового життя і занять спортом його організм може майже повністю відновитися і бути здатним дати здорове потомство. Раз на три місяці в організмі чоловіка оновлюється біологічний матеріал. 50 відсотків здоров’я дитини залежить від батька. У жінки яйцеклітини сталі. Усе, що потрапило в її організм, залишається там. Якщо дівчина курила, надмірно вживала алкоголь – це може пошкодити частину яйцеклітин.
«В інформаційному просторі дуже багато маніпуляцій. Куріння – це не тільки данина моді. Виробники заробляють дуже великі гроші на здоров’ї тих, хто курить… Цинічний фінансовий розрахунок третьої сторони – маніпуляції. Фільтр – рекламний трюк. Захворюваність на рак легень не знизилася з появою цигарок з фільтром, а навпаки – збільшилася. Цигарки «зі зниженим вмістом нікотину і смоли» – теж маніпуляція, – запевнила Наталія Краснопольська. – Це створює ілюзію більш безпечного куріння. У ніби легкі цигарки додають речовини, які знижують рвотний рефлекс у дітей, – щоб привчити їх до куріння. У дев’яностих роках втягували в куріння дітей: робили привабливий дизайн пачок, з’явилися тонкі цигарки… Майже вісімдесят відсотків курців почали курити підлітками. У такому віці більше розвивається залежність від куріння, важче відмовитися від небезпечної звички.
Тютюнова продукція містить діоксини, сірководень, чадний газ радію, свинцю, полоній та інші радіоактивні одиниці, нікотин – справжній наркотик, до якого звикають (він діє на мозок і центральну нервову систему), величезну кількість інших небезпечних елементів.
Виробництво цигарок – одна з найприбутковіших галузей, близько чотирьох мільярдів доларів за продані цигарки на планеті отримують виробники. Хоча такий «товар» містить миш’як, формальдегід і ще 43 канцерогенних речовин, які можуть викликати рак та інші небезпечні для життя захворювання.
У нас онкологічні відділення переповнені дітками, яким один рік, півтора, два, – продовжує Наталія Краснопольська. – Коли вчені починають ламати голову над причинами цього, вони приходять до висновку: діти хворіють тому, що їхні батьки курять. Це одна з серйозних причин.
Середня тривалість життя у жінок зараз – 72 роки, у чоловіків – 62. Люди, які курять, втрачають 14 років життя через куріння. Від згорання цигарки утворюється близько 200 шкідливих елементів. Для додавання тютюновій продукції аромату виробники використовують людську сечовину…
У Японії законом не дозволяється курити до 20 років. У США та Японії людину, яка курить, не приймуть на престижну роботу, – запевнила Наталія Краснопольська. – У розвинених країнах курять переважно лише бомжі, повії, хулігани.
Куріння псує й зовнішність людини. Від того, що курець втягує дим, у нього на зубах з’являються мікротріщини, відкладення тютюнового дьогтю. З’являється неприємний запах з рота. 50 хімічних з’єднань потрапляє в гортань. Із часом при ковтанні у курця з’являється відчуття присутності в горлі чогось, що заважає. Далі дим потрапляє в легені – альвеоли забиваються дьогтем, токсинами, перестають функціонувати. Виникають злоякісні пухлини. Жовтуватий колір і дряблість шкіри, тьмяне ламке волосся, жовті зуби й пальці у курця – ознаки кисневого голодування, спричиненого курінням. Після кожної викуреної цигарки на півтори години звужуються судини – у активного курця кисневе голодування стає постійним. Спазми судин, локальні некрози тканин, нарости на тілі – наслідки шкідливого задоволення від куріння, яке призводить до закупорки вен, атеросклерозу.
Пасивне куріння ще більш шкідливе. 85 відсотків диму, який потрапляє в навколишнє середовище, невидимі.
Курці – страшні егоїсти, – наголосила Наталія Краснопольська. – Люди, які вимушено вдихають дим, випущений курцем, отримують втричі більше бензопірену і в п’ятдесят разів більше нікотину. У дітей в рази збільшується ризик недорозвитку легень. Пасивне куріння – одна з причин розвитку в дітей астми».
***
Відтворення населення в Україні зараз – проблема. Народивши двох дітей, батьки відтворюють себе. Приріст населення дає третя дитина в сім’ї, але це сьогодні рідкість. 16 відсотків дітей народжується з вадами – фізичними і розумовими. До цього призводять шкідливі звички і погана екологія.
Одна з найменш «курящих» країн – Японія. В Японії планують до 2040 року повністю заборонити куріння.
«Електронні сигарети також містять нікотин і канцерогени, – відкрила правду тим, хто цього не знав, Наталія Краснопольська. – При курінні кальяну частина смол і нікотину осідає у воді, але об’єм диму, який потрапляє в легені, в сто-двісті разів більший. Затрачується більше зусиль, легені розкриваються ширше, і дим засмічує їх дальні відділи».
Завідувачка сектору читальної зали центральної бібліотеки Ірина Бабаєва зазначила, що Всесвітній день боротьби з тютюнопалінням встановлений у 1987 році Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Ірина Олександрівна навела сумну для нас статистику: Україна займає одне з перших місць у світі за кількістю курців. Кожен другий дорослий українець курить. В Україні 11,5 мільйона курців, і з кожним роком кількість викурених сигарет зростає.
Щороку близько 5,4 мільйона людей помирають від хвороб, пов’язаних з тютюнопалінням.

Наталія ЖОВНІР
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий