У здоровому тілі – здоровий дух

У здоровому тілі – здоровий дух

Здоров’я – це найбільший скарб людини, бо саме воно є запорукою не тільки щасливого майбутнього, а й багатьох інших речей: успіху, стабільності, у деяких випадках – перемоги.
Якщо здоров’я не є пріоритетом сьогодні, то через деякий час ця байдужість дасть про себе знати. Людина, яка в молодості не дбала про свій фізичний стан, не почуватиметься добре в старості. Ми всі знаємо, що купити здоров’я неможливо, тому його потрібно зберігати й зміцнювати змолоду.

Найсуттєвіше на здоров’я впливає наш спосіб життя. Саме тому першочерговим завданням кожного з нас має бути дотримання якісного харчування, фізичної активності.
Здоровий спосіб життя спрямований на профілактику хвороб і зміцнення здоров’я. Він включає такі принципи, як дотримання режиму дня, раціональне харчування, фізичну культуру, дотримання правил гігієни, відсутність шкідливих звичок, доброзичливе ставлення до оточуючих.
У потоці сучасної бурхливої буденності, сповненої турботами й проблемами, тривогами, різними «перегонами», які щодня засліплюють нам очі, затьмарюють наш розум, ми часто забуваємо про своє здоров’я, воно стає другорядною проблемою, яка відкладається на потім. А це дуже велика помилка. Потрібно прислухатися до свого організму й не нехтувати профілактичними візитами до сімейного лікаря, оглядами та обстеженнями. Мета таких оглядів та обстежень – не допустити хворобу, займатися її профілактикою, а не лише «латати дірки», коли вже недуг прийшов, так, як це найчастіше відбувається у нашому житті, – постфактум лікувати хвороби, коли вони вже розвинулися.
Наведу простий приклад: цукровий діабет другого типу. Це хвороба, яка набирає сили роками. Людина не прокидається раптово з діабетом, їй передує інсулінорезистентність, тобто відсутність відповіді організму на інсулін, що й призводить до діабету. Але з інсулінорезистентністю можна й потрібно боротися, щоб не допустити розвитку діабету. Це оборотний стан, який піддається корекції, тоді як цукровий діабет – ні.
Не існує якоїсь міри, за допомогою якої можна було б точно визначити рівень свого здоров’я. Тому кожен оцінює його суб’єктивно (за власними критеріями). Проте тут важливо бути реалістом. Якщо під здоров’ям розуміти 5 років без будь-яких хвороб і здатність пробігати марафонську дистанцію, небагато хто назве себе здоровим. А коли розуміти здоров’я як баланс і здатність швидко одужувати – чимало людей переконані, що вони здорові.
Більшість людей вважає себе здоровими, якщо у них немає ознак порушення саме фізичного стану: нічого не болить; немає порушення сну; травлення; відсутні проблем зі шкірою та волоссям; здорові зуби; відсутні скарги на загальну слабкість та швидку втомлюваність.
Проте здоров’я – це не тільки відсутність хвороб і фізичних дефектів, а ще й духовний стан, соціальне благополуччя. Іншими словами, ці люди можуть мати захворювання, які не виявляються жодними аналізами й пов’язані з порушенням їхньої ментальної (емоційної, інтелектуальної чи духовної) сфери. Наше психологічне благополуччя залежить від того, що ми думаємо про себе, як долаємо стреси, засвоюємо інформацію і приймаємо рішення. Найважливішим критерієм психологічного благополуччя є відчуття психологічної рівноваги, яку пов’язують із гармонійною організацією психіки та її можливістю адаптуватися до стресів, життєвих труднощів.
У 2022 році всі українці зіткнулися з надзвичайною ситуацією – повномасштабною війною, одним із найбільш руйнівних наслідків якої є вплив на психічне здоров’я людей, а воно має першочергове значення для особистого благополуччя, підтримки здорових сімейних стосунків, здатності кожної окремої людини зробити внесок у життя суспільства. І, повірте, фізичне здоров’я неможливе без психічного здоров’я. Не дарма говорять: «Усі хвороби від нервів». Часто проблеми з психічним та фізичним станом здоров’я людини є взаємопов’язаними.
На жаль, українці не звикли з власної ініціативи звертатися до психологів або психіатрів. Але вкрай необхідно виробляти цю звичку. Нині психологічну допомогу, підтримку, поради можливо отримати у сімейних лікарів – у більш комфортних та звичних умовах. Не нехтуйте такою можливістю. Пам’ятайте, що психічний стан людини впливає на захисні функції імунної системи. Таким чином проблеми з психічним здоров’ям є одними з причин фізичних захворювань різного типу, від нейродерміту й респіраторних захворювань до виразкових хвороб та цукрового діабету.
На жаль, досить часто ми бездумно розтринькуємо своє здоров’я, забуваючи, що втратити його легко, а повернути – дуже важко, інколи неможливо.
Отже, вибір завжди за вами. Плануйте своє життя, ставте реальні цілі і не чекайте, що зміни відбудуться самі собою – працюйте для себе.

Олена ГОРДІЄНКО,
лікар КП «ПОКЛ ім. М.В. Скліфосовського ПОР».

Поділися:

Добавить комментарий