Україна сказала пластиковим пакетам "ні"!

Україна сказала пластиковим пакетам «ні»!

Під час Всеукраїнського форуму «Україна 30. Екологія» Президент України Володимир Зеленський підписав Закон «Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України», який Верховна Рада України ухвалила у другому читанні 1 червня.
«500 – стільки пакетів за рік використовує кожен українець. 20 хвилин – саме стільки, в середньому, ми користуємося пакетом. Понад 100 років – саме стільки один пакет розкладається. Декілька секунд – саме стільки потрібно часу, щоб підписати цей закон», – сказав Глава Держави під час виступу на форумі.
Прийняття цього закону означає, що у магазинах та супермаркетах більше не будуть пропонувати найбільш шкідливі для довкілля і здоров’я людини пластикові пакети. Як і при замовленні їжі на виніс або придбанні ліків в аптеці.
Зокрема, під заборону підпадають:
– надлегкі пластикові пакети;
– легкі пластикові пакети товщиною до 50 мкм (наприклад, це малі прозорі пакети-майки, мотки яких ви звикли бачити в необмеженій кількості у магазинах. Як правило, такі пакети мають товщину стінки 10,2 мкм. Вони швидко рвуться і фактично не придатні для переробки. А ще пакети-майки, які розповсюджуються на касах. Товщина їх стінки варіює залежно від торговельної мережі – від 24,8 мкм до 50 мкм);
– оксорозкладні (оксобіорозкладні) пластикові пакети. Насправді такі вироби є бомбою уповільненої дії. Адже їх виготовляють із використанням оксо-домішок. Такі домішки допомагають розпадатися пакету на мікропластик, який з легкістю потрапляє в довкілля та воду та завдає велику загрозу для здоров’я людини.
Як виняток – залишиться в обігу лише первинна упаковка для м’яса, риби та продуктів із них, а також сипучих продуктів. Це надлегкі пластикові пакети з товщиною стінки до 15 мікрон та розмірами 225х345х450 мм.
Всі обмеження вводитимуться в дію поступово. В об’єктів роздрібної торгівлі, громадського харчування та надання послуг буде час, щоб адаптуватися до змін. Зокрема:
– 9 місяців із дня прийняття законопроекту для відмови від розповсюдження пластикових пакетів товщиною стінки до 50 мкм (тонких);
– до 1 січня 2022 року для припинення розповсюдження оксорозкладних (оксобіорозкладних) пластикових пакетів;
– до 2023 року обмеження не поширюватимуться на біорозкладні пластикові пакети та надтонкі пластикові пакети, що є первинною упаковкою для свіжої риби і м’яса, продуктів із них, а також сипучих продуктів, льоду.
За цей час магазини, супермаркети, ресторани, кафе та аптеки мають повністю перейти на більш безпечні для довкілля та здоров’я людей альтернативи:
– пакети та торбинки багаторазового використання;
– паперові пакети;
– біорозкладні пакети.
Підприємства мають утилізувати всі пакети, які підпали під заборону, але залишилися в обігу.
На тих, хто продовжить розповсюджувати пакети, чекає штраф від 1700 до 3400 грн. За повторне порушення доведеться заплатити 3400–8500 грн.
Для чого Україна встановлює такі обмеження
За словами міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Романа Абрамовського, таке рішення було прийнято, щоб запобігти негативному впливу пластику на довкілля та здоров’я людей. Менше 1% поліетиленових пакетів переробляється, решта потрапляє на сміттєзвалища, забруднює ґрунти, ліси, річки та моря. Ця проблема вже набула світового масштабу.
33 країни повністю заборонили використання та обіг деяких поліетиленових пакетів. 53 країни ввели часткову заборону або податок на поліетиленові пакети. Нарешті й Україна долучилася до вирішення цієї проблеми та сказала пластиковим пакетам – «ні».
До речі, соціально відповідальний бізнес, не чекаючи законодавчих обмежень, вже почав готуватися до змін. У багатьох великих торговельних мережах вже сьогодні покупцям пропонують альтернативи пластиковим пакетам – багаторазові торбинки та біопакети.

Підготовлено за матеріалами Міністерства захисту довкілля  та природних ресурсів України  й офіційного вебпорталу  Полтавської ОДА.

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий