Українці заслуговують, щоб на їхніх столах були високоякісні харчові продукти

Засновник ТОВ ""Агропромисловий комплекс "Докучаєвські чорноземи" Юрій Кобченко.

Українці заслуговують, щоб на їхніх столах були високоякісні харчові продукти

Такою є стратегічна лінія керівництва «Агропромислового комплексу «Докучаєвські чорноземи», потужного сільськогосподарського підприємства, яке працює на землях Карлівського району Полтавської та Красноградського Харківської областей. Небагато з українських аграріїв можуть похвалитися тим, що у структурі підприємства існує повний цикл виробництва і реалізації сільськогосподарської продукції найвищої якості одразу за кількома напрямками. В той же час карлівчанам вдалося створити господарство, яке виробляє широкий асортимент продуктів з сировини власного виробництва, до того ж ще й реалізує їх через власну торгівельну мережу. Ще однією «фішкою» «Докучаєвських чорноземів» є енергозберігаючі технології та майже повна відмова від використання у виробництві природного газу. Засновники Юрій Кобченко та Андрій Сокіл спільно працюють над проблемами, які виникають в агроформуванні, і їм це добре вдається.

«Такого обладнання немає більше ніде в Україні»

Як розповів засновник «Докучаєвських чорноземів» Юрій Кобченко, нині на власному елеваторі підприємства у Карлівці, який майже «з нуля» був споруджений кілька років тому, тривають завершальні пусконалагоджувальні роботи унікального твердопаливного котла потужністю 6 мегават, який працює на паливних пелетах. Процес сушки відбуватиметься не із застосуванням відкритого вогню, а шляхом тепловіддачі. Подібне обладнання є лише в Бориспільському аеропорту, але відмінність карлівського котла полягає в тому, що використовуватиметься він не для підігріву води, а саме для сушки сільгоспсировини. До речі, створення власного пелетного цеху вже дозволило перевести майже всі виробничі процеси в інших структурних підрозділах агропідприємства на використання теплової енергії від твердопаливних котлів, окупляються вони приблизно за півтора сезона.

Українці заслуговують, щоб на їхніх столах були високоякісні харчові продукти
Директор елеватора Сергій Яковенко демонструє унікальний твердопаливний котел.

«Враховуючи ціни на природний газ, ми вже витрачаємо втричі менше коштів. У планах – досягнути п’ятиразової економії», – зазначив Юрій Кобченко.
Від прийому сировини до відвантаження (до речі, великою перевагою є можливість відправки сільгосппродукції безпосередньо залізницею) елеватор повністю автоматизований і комп’ютеризований, розповів його директор Сергій Яковенко. Виробниче приміщення, з якого контролюється процес, справді нагадує диспетчерську потужного енергопідприємства.

Хліб і до хліба

На хлібозаводІ, що працює у структурі ТОВ «АПК «Докучаєвські чорноземи», нещодавно також встановлено дві печі, що працюють на тепловій енергії, яку отримують від використання пелетів. Як розповіла завідуюча виробництвом Людмила Теппер, на заводі є хлібобулочний і кондитерський цехи. Виробляється близько 25 найменувань хлібобулочних виробів. Така ж кількість тортів та печива. Назагал весь асортимент сягає ледь не сотні позицій. Підприємство забезпечує роботою понад п’ятдесят працівників.

Українці заслуговують, щоб на їхніх столах були високоякісні харчові продукти
Майстер кондитерського цеху Любов Гречка.

Борошно виробляється з пшениці, що зростає на власних ланах «Докучаєвських чорноземів», змелюється на власному млині. Дуже смачний хліб, торти будь-якої складності, печиво користуються великою популярністю не лише серед карлівчан, а й реалізуються у Полтаві, інших населених пунктах області, навіть за її межами. Звичайно ж, хліб і солодощі надходять до шкіл, дитячих садків району. Взагалі продукцію реалізують понад сто торгових точок.

«Ковбаса не з м’ясом, а з м’яса»

Маючи вертикально інтегровану систему, власну сировинну базу (а поголів’я свиней в агрокомплексі сягає 4 500 голів, підприємство також займається птахівництвом, утримує й овець), «Докучаєвські чорноземи» виробляють широкий асортимент м’ясної продукції. Як зазначив директор м’ясокомбінату Михайло Гнатюк, на підприємстві працює близько 45 працівників. Виробляють більше 400 позицій м’ясопродуктів. Від охолодженого м’яса до десятків видів ковбас і копченостей. А також 25 видів заморожених напівфабрикатів – котлети, пельмені, вареники, голубці тощо, для виробництва яких також використовуються продукти овочівництва власного виробництва. Все це найвищої якості. Як й інша харчова продукція, що виробляється в АПК «Докучаєвські чорноземи», асортимент реалізується у 14 магазинах власної мережі під торгівельною маркою «Докучаєвський продукт» у Полтаві (4 торгівельні точки), Карлівці, Краснограді тощо.
«Маємо власного покупця, який віддає перевагу саме якості. Працюємо, використовуючи передову техніку, і робимо ковбасу не з м’ясом, а з м’яса, – зауважує Михайло Гнатюк. – За майже вісім років роботи (забійний цех було відкрито у 2011-му, а ковбасний – у 2012 році) впевнилися, що ставка на якість виправдовує себе. Наша продукція конкурентоздатна і користується попитом. Хоча, звичайно, виробляти «ковбасу», яка продається в супермаркетах по 60 гривень за кілограм, дозволити собі не можемо. Бо це не ковбаса. На упаковці можна написати що завгодно. А ми випускаємо продукцію по ДСТУ й неухильно дотримуємося стандартів. Державні стандарти України – це мірило якості. Стратегічна лінія наших засновників і керівництва полягає в тому, що українці мають споживати саме якісну продукцію».

Корисними є лише натуральні соки

Незмінно високої якості і соки та джеми «Докучаєвських чорноземів». Два роки тому, у вересні 2017-го, засновано цех, що виготовляє натуральну і корисну продукцію з яблук, груш, інших фруктів та ягід. За нормами ДСТУ тут виробляються близько 50 видів соків, «міксів» на основі яблучного та березового соків та 15 видів джемів з полуниці, малини тощо. Про якість говорить те, що смачні напої прямого віджиму і джеми постачають у школи та дитячі садочки району. Підприємство готове забезпечити доставку продукції дитячим закладам сусідніх районів. Закуповують соки та джеми і ресторани Харкова. Звичайно ж, продукція реалізується у власній торгівельній мережі. Як зазначає керуючий дільницею і технолог Анатолій Наретя, нове австрійське обладнання, що встановлено у цеху (на момент покупки два роки тому воно вважалося одним з найкращих у світі), дозволяє виробляти до 500 літрів соку та 200 кілограмів джему впродовж години. Використовуються передові технології, тож для забезпечення таких обсягів виробництва потрібно лише вісім працівників. Збудовано холодильник, що дає можливість зберігати 1000 тонн яблук відповідно до усіх норм і стандартів, при температурі +2 градуси за шкалою Цельсія і 90-відсотковій вологості. Нині на зберіганні знаходиться 218 тонн плодів з власних садів господарства. Взагалі ж у «Докучаєвських чорноземах» збирають урожай семи основних сортів яблук, зазначає заступник генерального директора Володимир Слєпцов. У цьому році виростили 750 тонн яблук, 400 тонн уже перероблено або реалізовано. А ще вирощується груша, зібрано до 80 тонн кісточкових – сливи, абрикоси, вишні, черешні, 20 тонн полуниці. Закладено фундамент для вирощування малини і ожини. Назагал площа саду «Докучаєвських чорноземів» складає 110 гектарів.

Погодні негаразди не завадили зібрати гарний урожай

Взагалі ж, як розповів генеральний директор ТОВ «АПК «Докучаєвські чорноземи» Анатолій Кибка, хоча сільськогосподарський рік не завершено, ще йде збирання кукурудзи на площі 2,5 тисячі гектарів, а це близько половини площі, на якій вирощується кукурудза (загалом агропідприємство працює на 12 тисячах гектарів). Результатами роботи в агроформуванні в цілому задоволені, особливо враховуючи цьогорічні погодні негаразди. «Дещо нижчою виявилася врожайність кукурудзи, планували зібрати по 8,5 тонни з гектара, наразі збираємо на тонну менше, але для таких природних умов це дуже непоганий врожай. Там, де опади були, планові показники виконуються. Також на круг отримали близько 50 центнерів з гектара ранніх зернових. Знову ж через погоду трохи гірше вродила соя. А ось соняшнику зібрали майже стільки, скільки планували. Вже закінчено збирання цукрового буряку, врожайність склала 653 центнери з гектара, при цьому цукристість більше 19 відсотків. Це гарні показники, звісно, дещо нижчі, ніж у минулому році, коли врожайність сягала 800 центнерів, але тоді й цукристість була нижчою.
Нині у господарстві грунт обробляється і готується вже до наступного сільськогосподарського сезону. Протягом кількох тижнів усі роботи в полі буде завершено. До речі, розвиваємо й овочівництво, в тому числі на крапельному зрошуванні. Виробляємо весь «борщовий набір».
Що стосується тваринництва, то, якщо не заглиблюватися в цифри, прирости по різних видах свиней різняться, але в цілому складають 950–1000 грамів на день, що дозволяє забезпечувати надходження після відгодівлі 500–550 свиней в місяць на м’ясокомбінат. Також утримуються кролі та нутрії. Розвивається й птахівництво. На підприємстві вирощують курей, гусей і качок, навіть перепелів. Про користь перепелиних яєць та й взагалі натуральної продукції багато розповідати не потрібно. Але, на жаль, у суспільстві повною мірою ще не сформовано розуміння того, що придбавати необхідно саме продукцію, яка виробляється на наших благодатних землях, виробляється з дотриманням усіх норм місцевим виробником, який щодня споживає її і сам. Але ми чітко тримаємо вибрану стратегію. Наша продукція – це якісна продукція. І наш постійний покупець нам за це вдячний», – зазначив Анатолій Кибка.

На підприємстві реалізується стратегія соціально-відповідального бізнесу

Лише за 9 місяців цього року на соціальні проекти та цільову допомогу ветеранам, інвалідам, іншим верствам населення, які її потребують, через благодійний фонд, що працює при підприємстві, було перераховано 1 мільйон 755 тисяч гривень. За минулий рік – більше 4 мільйонів. Загальна сума допомоги за п’ять років сягає близько 15 мільйонів гривень. Також споруджено, обладнано сонячними батареями і передано релігійній громаді капличку.

Українці заслуговують, щоб на їхніх столах були високоякісні харчові продукти
Аутентична українська хата, збудована за програмою розвитку зеленого туризму для гостей, учасників змагань з мотокросу.

Підприємство активно підтримує спорт. Зокрема завдяки зусиллям його засновника Юрія Кобченка, який є головою федерації футболу Карлівського району, збудовано стадіон. Утримується і кожного року покращується траса для мотокросу, позмагатися на яку з’їжджаються сотні любителів цього виду спорту. Неподалік від траси споруджено автентичну українську хату, є намір розвивати зелений туризм, адже Полтавщина – благодатний екологічно чистий край.
Але головним, звичайно, є виробництво якісної сільськогосподарської продукції. Продукції, яку безпечно і приємно споживати. Як зазначають засновники і топ-менеджери агропідприємства: «Про якість нашої продукції говорить те, що вона кожного дня на столі у нас, а також у наших дітей і онуків, а далеко не кожен виробник у світі може, поклавши руку на серце, в цьому запевнити».

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий