Українські сорти черешні

Українські сорти черешні

Жовтень – найкращий час для поповнення обійстя деревом черешні. Проте досягнення успіху у вирощуванні суттєво залежить від вибору сорту, який здійснюють за основними показниками – придатністю до місцевих умов, терміном достигання, розміром плодів, стійкістю до хвороб і шкідників. Нерідко виходять, що, купивши деревце нового сорту, вирощене у більш сприятливому кліматі, наші земляки залишаються розчарованими. А буває й так, що недоліки проявляються лише на 7–8-й рік після посадки. Наприклад, дерева певних сортів в інших ґрунтово-кліматичних умовах можуть активно квітувати, але утворення й утримання зав’язі в них буде слабким, плоди даватимуть великі, але врожай не буде рясним. Українські науковці, грунтуючись на багаторічних спостереженнях, рекомендують для вирощування в зоні Лісостепу України низку українських сортів. Щеплювати їх слід на антипці, сіянцях дикої черешні та вегетативній підщепі ВСЛ-2. Як запилювачі слід використовувати сорти Валерія, Валерій Чкалов, Дрогана жовта, Ярославна, Дончанка.

Ранньостиглі сорти

Валерій Чкалов
Сорт формує сильнорослі дерева, стійкий проти моніліозу та слабко уражується кокомікозом. Зимостійкість середня. Рослини вступають у плодоношення на 5-й рік після садіння, але повільно нарощують урожай. Плоди великі, масою 7–9 г, темно-червоного забарвлення. Смак винно-солодкий, дегустаційна оцінка 4,5 бала. Транспортабельність плодів добра. Сорт самобезплідний.
Валерія
Характеризується високою та стабільною врожайністю, зимостійкістю, стійкістю до кокомікозу, невибагливістю до умов вирощування. Дерево сильноросле, з кулястою кроною. Плодоносить із 5-ти років на букетних гілочках і приростах минулого року. Плоди великі, темно-червоні, середня вага – 8–9 г. М’якуш темно-червоний, відмінного кисло-солодкого десертного смаку. Дегустаційна оцінка свіжих плодів – 4,7–5 балів.
Дар Млієва
Сорт формує дерева середньої сили росту. Крона пірамідальна, середньої густоти. Сад починає плодоносити на 3–4-й рік. Квітує в ранньо-середні терміни. Характеризується високою морозо- та зимостійкістю та стійкістю до грибних хвороб. Плоди одномірні, середня маса – 6,3 г, форма плодів округло-серцеподібна. Забарвлення темно-червоне, під шкірочкою є малопомітні дрібні сірі крапки. Шкірочка міцна, м’якуш темно-червоний. Плоди придатні для споживання свіжими та для приготування компотів. Десятирічне дерево приносить у середньому 48–54 кг плодів.
Присадибна
Дерево велике та швидкоросле. Сорт стійкий до моніліозу та слабко уражується бактеріальним раком кісточкових. Зимостійкість висока. Рослини вступають у плодоношення на 4-й рік і швидко нарощують урожай. Плоди великі, одномірні, середньою масою 7–8 г, забарвлення світло-жовте, з привабливим світло-червоним рум’янцем, що іноді вкриває всю поверхню. Смак солодкий із свіжою кислинкою, дегустаційна оцінка 4,8 бала.

Середньостиглі сорти

Легенда Млієва
Дерева середньої сили росту, схильні формувати округлу крону середньої густоти. Сорт зимостійкий і посухостійкий (7 балів), стійкий до грибних хвороб (уражуваність кокомікозом – 1 бал, моніліальним опіком – 0,5 бала). Плоди великі, середньою масою до 9 г, одномірні, кругло-серцеподібної форми. Основне забарвлення плоду жовте, а покривне – червоне на 2/3 поверхні плоду. Кісточка добре відокремлюється від м’якуша, яйцеподібної форми, гладенька. Сорт універсального призначення. У десятирічному віці дерева приносять 50–55 кг плодів.
Василіса
Характеризується швидкоплідністю, високою стабільною врожайністю. Дерево середньої сили росту. Плодоносить із 4–5-ти років на букетних гілочках і торішніх приростах. Зимостійкість дерев і плодових бруньок підвищена: нижча, ніж у Дрогани Жовтої, але вища, ніж у Валерія Чкалова. Посухостійкість підвищена. Стійкість до кокомікозу висока. Плоди дуже великі (масою 12–14 г), округлі, інтенсивно-червоні, ароматні, гарного десертного смаку, дегустаційна оцінка 4,3–4,5 бала. Споживають свіжими, а також для приготування високоякісного ароматного компоту.
Слов’яночка
Має дерева середньої сили росту з округлою, середньої густини кроною. Плодоносить на букетних гілочках і однорічному прирості. Квітує в середні терміни, рясно й дружно. Сорт самоплідний, не вимагає запилювачів, характеризується стабільно високою врожайністю. Стійкий до грибних хвороб – кокомікозу та клястероспоріозу. Плоди великі, масою 6–7 г, округло-плоскої форми. Шкірочка щільна, темно-червоного кольору. М’якуш соковитий, середньої щільності, рожево-червоного або червоного кольору, приємного, кислувато-солодкого смаку. Сік червоного кольору.
Електра
Має велике та швидкоросле дерево. Зимостійкість висока. Рослини вступають у плодоношення на 4-й рік після садіння та швидко нарощують урожай. Плоди великі, одномірні, середня маса – 8–9 г, забарвлення плоду темно-червоне. Смак кисло-солодкий, дегустаційна оцінка 5 балів. Плоди універсального призначення, відзначаються доброю транспортабельністю.

Пізньостиглі сорти

Коралова
Дерево високоросле. Крона широкопірамідальна, середньої густоти. Плодоношення настає на 4–5-й рік. Характеризується морозостійкістю та посухостійкістю, хорошою врожайністю – у десятирічному віці дерева приносять до 45–50 кг плодів. Плоди тупо-серцеподібної форми, середня маса – 6,5 г. Шкірочка блискуча, темно-червона, міцна. Під шкірочкою помітні невеликі жовто-сірі крапочки.
Бірюза
Дерева середньої сили росту. Характеризується хорошою морозо- та зимостійкістю квіткових бруньок, стійкістю до грибних хвороб, хорошою одномірністю плодів. Квітування дерев проходить у середні терміни. У молодому віці крона широкопірамідальна, а в плодоносному стає майже округлою. Плодоношення настає на 4–5-й рік. Урожайність регулярна й висока – у десятирічному віці дерева приносять по 45–50 кг плодів.

Олександр ДЯЧУК,
інститут помології ім. Л. П. Симиренка НААН України.
Видання «Садівництво по-українськи».

Поділися:

Добавить комментарий