Український філософ,  грузинський поет

Український філософ, грузинський поет

Виставку картин українських і грузинських художників відкрили у Миргородському літературно-меморіальному музеї Давида Гурамішвілі. Експозицію із фондів цієї скарбниці минувшини приурочили до дня пам’яті класика грузинської літератури, який відзначають 1 серпня. Тут представлено 17 полотен В. Брикульця, О. Путрі, О. Шервашідзе, Ш. Члаїдзе та інших відомих майстрів пензля. У своїх творах вони зуміли передати не тільки, так би мовити, зовнішні прикмети близьких Давиду Гурамішвілі місць, а й щирі почуття поета, котрий через усе життя проніс любов до рідної Грузії та зовсім не чужої йому України.
Адже волею долі останні 32 роки свого земного буття, що нагадувало пригодницький роман із героїчними й драматичними сторінками, він провів саме на Миргородщині. Тут і відійшов у вічність 1 серпня 1798 року та був похований у Миргороді. Його могила, як, власне, й згаданий літературно-меморіальний музей, залишаються місцями паломництва для багатьох грузинів. У ХVІІІ столітті вдалині від рідного краю Давид Гурамішвілі подумки линув із берегів тихоплинного Хорола на береги стрімких річок Грузії. Саме в Україні він написав свою безсмертну біографічну поетичну збірку «Давитіані».
Та, зрештою, зумів об’єднати яскравими образами береги річок і країни. Тож його творчість і сьогодні дає поживу для роздумів, часом несподіваних асоціацій, які знаходять своє відображення на полотнах сучасних митців. Скажімо, відомий художник, неперевершений майстер портретного жанру з Миргорода Віктор Брикулець зобразив зустріч Давида Гурамішвілі з Григорієм Сковородою (на знімку). Чи могла бути така зустріч насправді? Мабуть, могла, коли врахувати близькість шляхів, якими доводилося ходити двом класикам… Та ще ближчими за глибиною думки й гуманістичними ідеалами є їхні твори, якими ось уже кілька століть поспіль наснажуються і грузини, і українці.

Григорій ВАСИЛЕНКО
Журналіст

Поділися:

Добавить комментарий