Уряд запускає прозоре й ефективне роздержавлення держпідприємств

Уряд запускає прозоре й ефективне роздержавлення держпідприємств

Чесний і відкритий продаж державних підприємств, які не є стратегічними, дозволить залучити в Україну додаткові інвестиції і стане потужним ударом по корупції.
Нещодавно Кабінет Міністрів ухвалив низку постанов, які дають змогу практично реалізувати норми нового Закону “Про приватизацію державного і комунального майна”. Прем’єр-міністр вважає одним із головних завдань роботи Уряду ліквідацію корупції в державному секторі. У державній власності мають залишатися лише стратегічні підприємства, а також об’єкти, які виконують важливі державні, соціальні та інші функції. На цих підприємствах має бути запроваджено якісне й прозоре управління. Решта неефективних або взагалі фактично “мертвих” підприємств мають бути якомога швидше продані. Запуск тисяч підприємств стане додатковим потужним стимулом для розвитку вітчизняної економіки.
Новий профільний закон містить кілька революційних новацій, які дозволяють чи не вперше в історії України стартувати прозорому пошуку інвесторів для державних підприємств, оскільки законодавчі норми остаточно закривають можливість маніпуляцій з державним майном.
Всі об’єкти державної власності, які можуть бути продані, розподілені на дві групи: об’єкти великої та малої приватизації. Об’єкти великої приватизації – обмежена кількість особливо важливих підприємств, перелік яких затверджується Кабміном (близько 50–60 з 800). Наприклад, Одеський припортовий завод. Об’єкти малої приватизації – це різноманітні активи, від приміщень та санаторіїв до невеликих виробництв на кшталт хлібозаводу, елеватора або готелів. Перелік приватизації подібних об’єктів, що перебувають у державній власності, затверджує Фонд держмайна, в комунальній – місцеві ради. Переліки об’єктів приватизації є відкритими.

Процес роздержавлення суттєво прискорюється

Не потрібно витрачати час і гроші на довготривалу та часто неякісну оцінку активу начебто незалежним оцінником. Стартова ціна на об’єкт визначатиметься балансовою вартістю.
Малі підприємства продаватимуться в стандартному порядку через інтернет-аукціон (наприклад, Prozorro. Продажі). Електронний аукціон відкриває доступ до невеликих державних підприємств усім бажаючим (фізичним, юридичним особам, малим підприємцям тощо).

Створюються умови для залучення реальних інвесторів

Готувати великі об’єкти до продажу буде радник – один з найбільших світових інвестиційних банків, який обиратиметься на конкурсі. Залучення радника з ім’ям до передпродажної підготовки великих об’єктів дозволить розширити коло потенційних інвесторів. Відтак зростуть конкуренція та фінальна ціна продажу. Вперше інвесторам надається можливість вирішення спорів з державою в міжнародному арбітражі
На засіданні Уряду був затверджений перелік об’єктів великої приватизації на 2018 рік. До нього внесено 26 об’єктів, зокрема: ПАТ “Центренерго”, ряд обленерго й теплоелектроцентралей, ПАТ “Об’єднана гірничохімічна компанія”, вугільна компанія “Краснолиманська”, “Азовмаш”, “Турбоатом”, “Електроважмаш”, “Сумихімпром”, Одеський припортовий завод, Запорізький титаномагнієвий комбінат, “Украгролізинг”, ПАТ “Аграрний фонд” та Державна продовольчо-зернова корпорація України.

Приватизація — це міцний антикорупційний крок

Нам потрібно створити фундамент для економічного зростання. Він принесе добробут кожному громадянину. Але неможливо говорити про економіку й не говорити про рецепти зростання. Одна з можливостей, яка дозволить залучити інвестиції, провести модернізацію і почати досягати мети, яку ми ставимо перед собою, – це приватизація. Наше завдання – продати те, що не є стратегічним для країни. Приватизація дозволить залучити інвестиції, провести модернізацію на виробництві та створити нові робочі місця. Державні компанії є джерелом корупції. Приватизація – це міцний антикорупційний крок. У той же час нам потрібно підвищувати ефективність управління державними підприємствами. Найближчим часом усі великі державні компанії обов’язково матимуть наглядові ради. У нас уже зараз є конкурс на наглядову раду для Укрзалізниці. Найближчим часом будуть створені наглядові ради на Укренергоринку та Укрпошті. На цьому наголосив Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман.

Департамент інформації та комунікацій з громадськістю
Секретаріату Кабінету Міністрів України.

Добавить комментарий