Урожай рекордний, коровай  ваговитий, але ціни на хліб, олію,  гречку й цукор «кусаються»

Урожай рекордний, коровай ваговитий, але ціни на хліб, олію, гречку й цукор «кусаються»

День працівників сільського господарства – це свято людей, які своїм розумом і руками, серцем і душею, у селі і в місті щодня долучаються до важливих аграрних справ. Це свято дбайливих господарників, які працюють на землі, плекаючи хліб, вирощуючи худобу, займаючись переробкою вирощеного в господарствах різних форм власності. А таких тільки на Полтавщині кількадесят тисяч. Адже сільгоспвиробництвом на теренах області займаються близько 2,7 тисячі агроформувань, у тому числі майже 2 тисячі фермерських господарств.

Сільське господарство – одна з провідних галузей Полтавщини, в яку щорічно вкладаються чи не найбільші інвестиційні ресурси. За обсягом освоєних капітальних інвестицій у сільському, лісовому та рибному господарствах область посідає 2-ге місце серед регіонів України. Станом на 1 жовтня цього року в нашому краї впроваджується 50 інвестиційних проектів кошторисною вартістю 2,2 мільярда гривень. Із них 32 проекти – в галузі рослинництва, 8 – у тваринництві, 10 – у переробці сільськогосподарської продукції.
Впровадження інновацій сприяє розвитку аграрної галузі. Тож не випадково протягом останніх 5–7 років наша область стабільно залишається у числі лідерів за обсягом виробництва валової продукції сільського господарства, виробництва основних сільськогосподарських культур, за кількістю утримуваної худоби, рівнем надоїв на фуражну корову. За всіма цими показниками – щоденна копітка праця численної когорти фахівців-аграріїв.
***
Цього року Україна зібрала найбільший урожай зернових культур. Також маємо високий урожай гречки та соняшнику, звітують у Міністерстві агрополітики та продовольства України. Більшість цього обсягу піде на експорт, що на тлі зростання світових цін на продовольство суттєво підвищить доходи аграріїв, сприятиме інвестиціям у галузь та вплине на український ВВП загалом, вважають урядовці й частина експертів. Водночас аналітики нагадують, що паралельно стрімко зростає і вартість пального та добрив, а це неминуче «з’їсть» частину доходу виробників сільськогосподарської продукції.
***
На ланах Полтавщини завершується збирання пізніх культур. Зокрема ще залишається обмолотити кукурудзу, приблизно на 10% площ, викопати залишки цукрових буряків та дозбирати сою. Загалом аграрії області намолотили понад 5 мільйонів тонн зернових культур. У тому числі ранніх зернових і зернобобових – 1,6 мільйона тонн, з них пшениці – понад 1,2 млн тонн. Також зібрано один мільйон тонн соняшнику, при середній урожайності 27,5 центнера з гектара, що на 2 центнера вище минулорічних показників. Кукурудза дає по 65 ц/га.
Звісно, урожай, як і зазвичай, дається не легко.
– Навіть за відносно стабільної структури посівних площ кожен сільськогосподарський рік є досить складним і відрізняється від попереднього року. Водночас в області другий рік поспіль спостерігається позитивна тенденція до збільшення площ під посівами озимих зернових колосових культур, – зазначив заступник директора департаменту агропромислового виробництва ОДА Олег Палій. – Нині близько 80 відсотків площ озимого клину дали добрі сходи. Є надія, що після нещодавніх опадів поправляться сходи й на решті площ, які були посіяні дещо пізніше.
***
Хоча в Україні, як і в області, зерна зібрано достатньо, однак упевненості в стабільності цін на сільськогосподарську продукцію, зокрема на олію, цукор, гречку та хліб, немає. Більше того, за словами фахівців споживчого ринку, до кінця цього року зростуть ціни на м’ясо, молочні та кондитерські продукти, а хліб може здорожчати на 15–25 відсотків. За словами Олега Палія, під час спілкування з керівниками хлібозаводів області останні зауважували, що можливе підвищення вартості хліба від виробника складатиме від 7 до 10 відсотків. А втім, поживемо, побачимо. Адже українців ніхто не попереджав і про фактично 100-відсоткове здорожчання олії, цукру, гречки, яєць…
***
Напередодні професійного свята аграріїв, звісно, хочеться побільше позитиву. І він дійсно є. Область має значні можливості для розвитку органічного землеробства. Загальна площа земель, зайнятих під органічним виробництвом, становить нині 33,2 тисячі гектарів, або 2,5% орних земель.
На сьогодні в області сертифіковані 32 виробники органічної продукції. Найпопулярнішим напрямком для органічного виробництва є рослинництво, його сертифіковано у 24 господарствах, 5 підприємств займаються переробкою органічних продуктів харчування, 3 – займаються виробництвом органічних добрив та засобів захисту рослин.
Основними пріоритетами в розвитку галузі тваринництва Полтавщини є молочне скотарство й свинарство. За кількістю поголів’я великої рогатої худоби й корів у сільськогосподарських підприємствах область посідає перше місце в Україні, за поголів’ям свиней – четверте. Перше місце серед регіонів України посідає область і за виробництвом молока в сільгосппідприємствах (понад 14% валового надою в державі).
Станом на 1 жовтня цього року в усіх категоріях господарств утримувалося понад 213 тисяч голів великої рогатої худоби (3-тє місце серед регіонів України), в тому числі корів – більше 105 тисяч голів (3-тє місце серед регіонів України), свиней – 364,9 тис. голів (111,7% до відповідного періоду минулого року, 5-те місце серед регіонів України), птиці – 6,4 млн голів.
За січень – вересень цього року у господарствах усіх категорій вироблено: молока – 528,4 тисячі тонн (1-ше місце серед регіонів України), м’яса – 63,7 тис. тонн (109,3% до минулого року), яєць – 478,9 млн шт. (90,3%). У тому числі в сільгосппідприємствах вироблено: молока – 295,1 тис. тонн (1-ше місце серед регіонів України), м’яса – 47,9 тис. тонн (119,8% до минулого року), яєць – 281,5 млн шт. (83,4% до минулого року).
Полтавщина має одну з найбільших племінних баз в Україні. Сімдесят сільгосппідприємств мають статус суб’єкта племінної справи у тваринництві.
Зокрема 38 – із розведення великої рогатої худоби української чорно-рябої та червоно-рябої молочних порід, симентальської, айрширської та голштинської порід, племінний репродуктор з абердин-ангуської (м’ясної) породи ВРХ, 7 – з розведення свиней великої білої породи, ландрас та полтавської м’ясної. Також маємо племінний репродуктор з розведення асканійської тонкорунної таврійського типу породи овець, 2 кінних заводи з розведення орловської та російської породи коней, племінний репродуктор з новоолександрівської породи коней, 3 птахорепродуктори з розведення курей, качок та гусей і 4 племінних пасіки з розведення степової породи бджіл.
Завдяки веденню цілеспрямованої селекційно-племінної роботи племінні тварини користуються широким попитом не лише в області, а й за її межами, в країнах СНД (Казахстан, Узбекистан).
***
Прикладів успішної роботи аграріїв нашого благодатного краю можна наводити багато. Тож напередодні професійного свята хочеться побажати працівникам сільського господарства, щоб і надалі рясно колосилися щедрими врожаями ниви, а плани, задуми та сподівання втілювалися в життя на радість селянам, задля розквіту краю та підвищення рівня добробуту всього українського народу!
Хай оминають вас, шановні аграрії, природні стихії, а ваші родини живуть у злагоді, благополуччі та при доброму здоров’ї! Прихильної вам долі, вагомих здобутків, миру, невичерпної енергії, професійної удачі й усіляких гараздів!

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий