“Усі виведені полтавськими вченими сорти озимої пшениці сподобалися аграріям і успішно вирощуються в Україні”

“Усі виведені полтавськими вченими сорти озимої пшениці сподобалися аграріям і успішно вирощуються в Україні”

Літо – дорогоцінна пора року, багата на спілкування на різноманітних польових заходах аграріїв, науковців та всіх причетних до хліборобської справи фахівців. Такі зустрічі дають можливість обмінятися досвідом, обговорити нагальні питання, погодно-кліматичні умови, адже кожний рік унікальний і неповторний. Днями така приємна подія – День поля – відбулася у Бричківці, де на базі навчально-дослідного господарства «Ювілейний» розташовані селекційні ділянки навчально-виробничого підрозділу із селекції та насінництва Полтавської державної аграрної академії. Виведенням нових сортів гречки, пшениці, гороху та проса «Ювілейний» спільно з кафедрою селекції і насінництва вишу займається понад п’ять десятиліть. Про напрацювання розповідає на щорічних заходах, куди запрошує фермерів та представників сільськогосподарських підприємств.

Учасники зібрання могли побачити весь процес довготривалої селекційної роботи з пшеницею та горохом. Варто зазначити, що, щоб вивести за рік один-два перспективних сорти популярних в усьому світі культур, науковці щороку засівають 20 тисяч ділянок озимої пшениці, 10 тисяч – гороху, 5 тисяч – проса та 2 тисячі – гречки. Для чистоти ведення дослідів та точності результатів велика частина роботи ведеться вручну. До цього процесу залучають місцеву молодь і школярів, для яких праця в полі – непогана можливість заробити гроші на канікулах.
Свого часу Полтавщина для такої клопіткої справи, як селекція, була відібрана не випадково. Для науковців це унікальне місце, де перетинаються три кліматичні зони – полісся, лісостеп і степ.
«Життя сорту має розпочинатися саме в таких умовах, щоб він був корисним аграріям усіх цих регіонів, – переконаний завідувач кафедри селекції, професор, доктор сільськогосподарських наук Володимир Тищенко. – Хоча селекція і ведеться по чотирьох основних культурах, головною залишається озима пшениця. На сьогодні науковцями створено 28 нових її сортів. З них 19 уже внесені до Державного реєстру, 9 – на стадії сортовипробування. Всі виведені тут сорти сподобалися аграріям і успішно вирощуються на всій території України.
У нас величезна кількість селекційних ліній озимої пшениці з власного матеріалу, всі сорти високоякісні, відзначаються високими хлібопекарськими властивостями. Найкращий сорт для випікання хліба – Царичанка. Працюємо і з твердими сортами пшениці, на які є попит. Але їх небагато, бо в наших кліматичних умовах така пшениця вимерзає. Вся селекція ведеться на низькому агрофоні, без використання добрив і засобів захисту рослин. Сорти, які генетично не стійкі до хвороб і не демонструють високих результатів врожайності, – відбраковуємо. Чому саме низькі агрофони? Бо наша пшениця має підходити навіть для тих господарств, які не можуть постійно вносити мінеральні добрива. До того ж наші сорти можуть себе успішно реалізувати в усіх умовах природного середовища, бо їх до цього пристосували. Урожайність складає 9–13 тонн озимої пшениці з гектара при нормальних погодних умовах. Але це спостерігалося не у всіх господарствах, а лише у тих, які застосовували мікоризу. У рамках державної комісії урожайність складала 8–11 тонн з гектара. В полтавських умовах урожайність складає від 6 тонн».
Протягом останніх років, а особливо – у минулому та позаминулому, кліматичні умови не надто сприятливі. Відсутність корисної вологи і високі зимові температури змушують селекціонерів вдаватися до нових методів у своїй роботі.
Таким чином оптимізація селекційних процесів ведеться на основі еколого-генетичного підходу з використанням математичного моделювання та з допомогою сучасних комп’ютерних технологій. Попри відсутність державного фінансування цього напрямку наукової аграрної роботи, селекційний підрозділ вишу налагодив плідну співпрацю з колегами зі США, Канади, Бельгії, Молдови, Болгарії… Останнім часом особливо тісна співпраця з ученими та аграріями з Казахстану, які активно цікавляться полтавськими насіннєвими розробками, що відзначаються високою морозостійкістю. І саме на прохання казахстанських колег у Бричківці ведуться досліди з селекції ярої твердої та м’якої пшениці для цієї держави. Примітно, що сорт озимої пшениці Диканька, який вивели наші селекціонери, визнаний світовим надбанням людства. Він зберігається у Всесвітньому Свальбардському сховищі (Норвегія) та Мексиканському сховищі генетичних матеріалів для майбутніх поколінь. Торік до Державного реєстру був занесений і сорт гречки Медовий, який достроково пройшов сортовипробування і показав найкращі результати. Також того року сорт озимої пшениці Оржиця Нова після держсортовипробувань був занесений до реєстру сортів, які рекомендовані до вирощування на всій території України.
Успішно ведеться робота і з селекції сортів гороху, стійкого до вилягання і осипання. Причому створені тут сорти Норд та Зіньківський є одними з кращих сортів, районованих в усіх зонах виробництва України. Як розповіла доцент кафедри селекції, кандидат біологічних наук Марія Баташова, цьогоріч погодні умови для гороху складаються дуже добрі, вологи було достатньо, попри відносно пізній посів культури через затяжну весну. Втім іноді на старі сорти гороху надлишок вологи може впливати негативно, бо вони переростають і вилягають. Горох вусатого морфотипу за достатньої кількості опадів гарно росте і завдяки міцному щепленню рослин вусиками не вилягає. Тому всі виведені у «Ювілейному» і зареєстровані сорти гороху – вусаті. Незабаром передадуть на держсортовипробування ще один новий сорт цінної рослини.

Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий