Усікновення глави пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана

Усікновення глави пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана

Подію трагічної загибелі Іоана Хрестителя Православна Церква молитовно згадує 11 вересня. На знак скорботи за Предтечею віряни цього дня дотримуються суворого посту.

«Немає долі більш величної і більш трагічної», – писав митрополит Сурожський Антоній у своїй проповіді на Усікновення глави Іоана Предтечі. Пророк передбачив пришестя Месії і хрестив Господа Ісуса Христа у водах ріки Йордан. На жаль, проповідь Іоана була нетривалою. Невдовзі після хрещення Господнього Іоана ув’язнили за наказом галілейського царя Ірода. Це була помста, бо пророк Божий відкрито викривав Ірода за гріховне життя. Залишивши законну дружину, дочку аравійського царя Арефи, Ірод беззаконно жив із дружиною свого брата Филипа, Іродіадою.
Озлоблена на Предтечу Іродіада просила Ірода, щоб той убив Іоана. Та Ірод не погоджувався: по-перше, розумів, що має справу з великим пророком, по-друге, боявся гніву народу. Майже рік Іоан Предтеча перебував у неволі.
Із нагоди свого дня народження Ірод влаштував бенкет для вельмож і галілейських старійшин. Під час святкування дочка Іродіади, Саломія, потішила всіх танцем і настільки догодила цареві, що той пообіцяв виконати будь-яке її бажання. Підступна Іродіада намовила дочку просити голову Іоана Хрестителя.
Ірод засмутився, але не міг при гостях порушити клятву. Він послав у в’язницю воїна, щоб той відтяв голову Іоанові. Кат виконав страшний наказ і приніс Саломії голову пророка. Тіло Іоана Хрестителя поховали його учні, які прийшли, щойно дізнавшись про його смерть.
Невдовзі Божий гнів обрушився на тих, хто зважився погубити пророка. Саломія переходила взимку річку і провалилася під лід. Голову її, відрізану гострою крижиною, принесли Іродові та Іродіаді, як колись принесли їм голову св. Іоана Предтечі, а тіло так і не знайшли. Аравійський цар Арефа пішов війною проти Ірода і завдав йому поразки. Римський імператор у гніві заслав Ірода разом з Іродіадою в Іспанію, де вони загинули.
На пам’ять про трагічну загибель святого Іоана встановлений строгий піст. Відмовляючись від вживання в їжу м’яса, молочних продуктів, риби, християни демонструють розуміння того, до яких страшних наслідків призводить пристрасть нестриманості. На бенкеті Ірода столи прогиналися від розмаїтих наїдків, вино лилося через край, від шалених веселощів тьмарився розум, і серед цього безумства лунала обіцянка Ірода виконати будь-яке прохання Саломеї…
У народі є чимало забобонів щодо відзначення Усікновення глави Іоана Хрестителя. Наші предки намагалися цього дня не їсти нічого, що за фомою нагадує голову. Та й загалом старалися не брати до рук ніяких гострих предметів. Священики ж закликають не перейматися такими вигадками, а приходити до храмів на службу Божу, молитися і згадувати життєві подвиги великого пророка.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Добавить комментарий