Усікновення глави Пророка, Предтечі  й Хрестителя Господнього Іоана

Усікновення глави Пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана

Пам’ять Іоана Предтечі християни молитовно вшановують 11 вересня. Цього дня згадують трагічні обставини мученицької смерті Пророка, вклоняються його духовному подвигу, дотримуються суворого посту.

«Немає долі більш величної і більш трагічної», – писав митрополит Антоній Сурозький про Пророка Іоана. Підготувавши людей до прийняття Спасителя, він завершив своє життя мученицькою смертю. Про страшну подію розповідають євангелісти Матфей і Марк.
Уже невдовзі піля Хрещення Господнього Іоан за наказом галілейського царя Ірода Антипи був кинутий до в’язниці. Це була помста Пророку, адже він привселюдно засуджував царя, який залишив законну дружину й жив із дружиною свого брата, Іродіадою. Озлоблена коханка намовляла Антипу знищити Іоана, але той не погоджувався. По-перше, і сам у багатьох випадках прислухався до настанов великого Пророка, по-друге, боявся гніву народу.
Трагедія сталася у день народження царя. Під час бенкету дочка Іродіади, Саломія, так догодила Іроду Антипі танцем, що він присягнувся перед гостями виконати будь-яке її бажання. Саломія пішла до матері за порадою, і та намовила просити голову Іоана Хрестителя. Цар засмутився: він боявся Божого покарання за вбивство Пророка, але не міг не стримати свого слова перед гостями.
Виконувати страшний наказ у в’язницю послали одного з воїнів. Голову Іоана Хрестителя на блюді віддали Саломії, а та поспішила до матері. За переказами, голова продовжувала викривати Ірода й Іродіаду, тож замість того, щоб радіти перемозі, замовниця вбивства продовжувала шаленіти від злості.
Божий гнів обрушився на тих, хто зважився погубити Пророка. Переходячи взимку річку, Саломія провалилася під лід. Голову її, відрізану гострою крижиною, принесли Іродові й Іродіаді, а тіло так і не знайшли. Аравійський цар Арефа рушив своїми військами проти Ірода й завдав йому поразки, після чого розгніваний римський імператор заслав Ірода разом з Іродіадою в Іспанію, де вони загинули.
Церква закликає пам’ятати, що Іоан Хреститель був страчений за правду, за те, що завжди говорив, що гріх – це гріх і не є важливим, хто його чинить: проста людина чи цар. Вшановуючи Пророка, слід розуміти, що в серці людському можуть з’являтися недобрі наміри, що з язика можуть злітати і лжесвідчення, і хула, тож обов’язок християнина – виховувати в собі смирення та стриманість, які возвеличують людину та рятують від гріха.
У нашому народі день насильницької смерті Іоана Предтечі має назву «Головосіка». Із ним пов’язано багато забобонів – передусім заборона різати та їсти будь-які овочі чи фрукти, що за формою нагадують людську голову. Церква скептично ставиться до таких традицій і закликає вірян перейматися виключно духовними питаннями, молитися та постувати.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий