Усікновення голови Пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана

Усікновення голови Пророка, Предтечі й Хрестителя Господнього Іоана

Молитовне згадування події Усікновення голови Іоана Хрестителя в літургійній традиції Православної Церкви припадає на 11 вересня. Це по-особливому скорботний день, адже про Іоана Предтечу Сам Ісус Христос говорив, що з усіх народжених на Землі він – найбільший.

Після смерті Ірода Великого, правителя Палестини, територія Землі обітованої була поділена на чотири частини, кожна з яких мала окремого правителя – тетрарха. Галілеєю правив Ірод Антипа. Саме йому через гріховну нестриманість випало відіграти фатальну роль у житті Іоана Хрестителя.
Ірод був не тільки несправедливим тетрархом, а й зрадником своєї родини. Пророк Божий відкрито викривав Ірода за те, що, залишивши законну дружину, дочку аравійського царя Арефи, він жив із дружиною свого брата Филипа, Іродіадою. За ці сміливі слова Предтечу було кинуто до в’язниці.
У день свого народження Ірод влаштував бенкет. Саме на ньому й сталася моторошна подія. Іродіада вирішила помститися Іоанові й влучила для цього нагоду: її донька Саломея танцювала для Ірода й так йому догодила, що він пообіцяв виконати будь-яке її бажання. Дівчина, за намовою матері, попросила відсікти Іоанові Хрестителю голову. Ірод засмутився. Він боявся гніву Божого за вбивство Пророка, якого сам раніше слухався. Боявся він і народу, який любив святого Предтечу. Але довкола були гості, які з цікавістю спостерігали, виконає чи порушить тетрарх необережну клятву…
За переказами, навіть після страти Пророка його голова продовжувала викривати Ірода й Іродіаду. Знавісніла Іродіада сколола язик Пророка шпилькою і закопала голову в нечистому місці. Але Іоана, дружина царського урядника Хузи, таємно взяла святу голову, поклала в посудину й поховала на Єлеонській горі, в одному з маєтків Ірода. Тіло Предтечі поховали його учні.
Невдовзі Божий гнів обрушився на тих, хто зважився погубити Пророка. Саломія переходила взимку річку й провалилася під лід. Голову її, відрізану гострою крижиною, принесли Іродові та Іродіаді, а тіло так і не знайшли. Аравійський цар Арефа рушив зі своїм військом проти Ірода й завдав йому поразки. Римський імператор у гніві заслав Ірода разом з Іродіадою в Іспанію, де вони загинули.
У нашому народі день пам’яті Іоана Хрестителя називали Головосіком. Цього дня обов’язково дотримувалися суворого посту. До того ж не їли жодних овочів чи фруктів, які за формою нагадують голову. Люди старалися не брати до рук ножа, а тим більше сокири чи пилки. На Головосіка заборонялося співати та танцювати, оскільки саме під час таких веселощів Ірод дав страшну обіцянку.
Кожен цього дня намагався побувати в церкві, а особливо люди, які страждали від головного болю. Вони молилися про зцілення.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий