Успіння Пресвятої Богородиці

Успіння Пресвятої Богородиці

Свято встановлене на вшанування події, яка знаменує завершення земного життя Богородиці та входження Її у життя вічне. Цю подію християни називають не смертю, а Успінням, сном тимчасовим, від якого до вічного буття нашу Владичицю й Заступницю роду людського пробуджує Її Божественний Син.
За церковним календарем свято відзначається 28 серпня. У народі його називають Першою Пречистою.

Після Вознесіння Господнього, яке відбулося на очах апостолів та Богородиці, Її земний шлях був іще досить довгим і плідним. Мешкала Вона в апостола Іоана Богослова, який прийняв Її до себе за заповітом Спасителя. Пресвята Матір Христова продовжувала бути для всіх Ісусових учнів спільною Матір’ю. Вони разом із Нею молилися і з великою радістю слухали Її повчальні розповіді.
За переказами, після Трійці, коли апостоли кидали жереб, в які землі йти проповідувати Слово Боже, Богородиці явився архангел Гавриїл і сповістив, що Ісус дарує Їй півострів Афон, який відтепер буде Її Уділом. Вважається, шо на Святу Гору Вона прибула разом з Іоаном Богословом. Відтоді ця територія стала населятися монахами, які й сьогодні безперестанно моляться до Пресвятої Богородиці й називають Її Матір’ю усіх ченців.
Живучи в Єрусалимі, Богородиця часто відвідувала ті місця, де Спаситель навчав людей, де Він постраждав і воскрес та вознісся на небо. Тут вона молилася і згадувала минуле. Одного разу під час такої молитви Матері Божій явився архангел Гавриїл і попередив Її про перехід до життя небесного, котрий має відбутися зовсім скоро, й на знак підтвердження своїх слів подарував пальмову гілку.
У вказаний день апостоли, які проповідували в різних країнах, дивовижним чином зібралися в Єрусалимі, щоб попрощатися з Богородицею. Сам Спаситель в оточенні ангелів зійшов до Неї. Споглядаючи пресвітле Господове лице, без найменшого тілесного страждання, ніби поринаючи в сон, Богородиця передала Йому в руки Свою пречисту душу. Це і був урочистий момент переходу Діви Марії від земного життя до життя вічного.
В Україні Успінню Пресвятої Богородиці присвячено багато храмів. У Полтаві на Соборному майдані височіє Свято-Успенський кафедральний собор Православної Церкви України.
За народними традиціями, на Першу Пречисту селяни приходили на богослужіння до храму із колоссям нового врожаю. Удома готували смачне застілля, адже закінчувався двотижневий Успенський піст. У родинах, де були діти на порі, від Першої Пречистої починали готуватися до колоритного сезону сватань та весіль.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий