Це свято Православна Церква відзначає як урочистий спогад про відхід Пресвятої Богородиці до Небесної Вітчизни. У церковному календарі Пресвяте Успіння завжди припадає на 28 серпня. Воно належить до дванадцяти найбільших свят релігійного року. В народі називається Першою Пречистою.
Після Вознесіння Господа згідно із заповітом Спасителя Пресвяту Матір Божу прийняв до себе в дім і з великою любов’ю піклувався про Неї апостол Іоанн Богослов.
За переказами, Богородиця часто молилася на Єлеонській горі. Одного разу під час молитви Їй явився архангел Гавриїл, який приніс радісну звістку про те, що через три дні закінчиться Її земне життя і що Христос чекає на Неї у Царстві Небесному, де Вона буде з ним довічно. На підтвердження цих слів він вручив Богородиці гілку райського фінікового дерева – символ нетління та благодаті.
Перед земною кончиною Божа Матір виявила бажання побачити всіх апостолів, і Бог звершив чудо: над будинком нависло багато хмар, на яких із різних країн зібралися здивовані цією подією апостоли (не було тільки Фоми). Богородиця благословила кожного з учнів Христа.
У день Успіння незвичайне світло осяяло кімнату, Сам Господь
Іісус Христос зі святими ангелами явився і прийняв душу Пречистої. Апостоли поховали тіло Богородиці в Гефсиманському саду.
Через три дні прибув до Єрусалима апостол Фома і захотів поклонитися Пречистому тілу Божої Матері. Але, відсунувши камінь в печеру, апостоли побачили, що гробниця порожня, у ній були лише погребальні покривала.
Увечері, під час молитви, Христові учні почули ангельський спів і, глянувши вгору, побачили в повітрі Богородицю, оточену ангелами, в сяйві небесної слави. Вона промовила: «Радійте! Я з вами повсякчасно та завжди буду вашою молитвенницею перед Богом».
За народними традиціями, на Першу Пречисту селяни приходили до храму на літургію із колоссям нового врожаю, щоб «Успіння-матінка» благословила їхній труд та зберегла зібране збіжжя від пожежі й дощу.
З особливим хвилюванням на свято чекала молодь, адже цього дня закінчувався Успенський піст, що знаменувало початок сезону заручин та весіль. Цікаво також, що саме після Першої Пречистої розпочиналася заготівля калини.
Підготувала Вікторія КОРНЄВА.