Інформаційний кур’єр

Узаконення прибудови

У житті бувають випадки, коли бажаючі побудуватися чи узаконити вже існуючі споруди і прибудови, подавши документи на отримання дозволу, потрапляють у ситуацію невизначеності. Чи надійшли документи заявника за призначенням, чи розглядаються взагалі, які строки, на якому етапі опрацювання перебуває звернення, чи потрібно надати додаткові папери?.. Люди намагаються дізнатися результати розгляду, і це не завжди вдається.

Для прискорення процесів запроваджується пілотний проект “Прозора ДАБІ: зміна підходів, орієнтир на відкритість, прозорість”. Цей проект передбачає запуск відкритої системи розгляду дозвільних документів.
Директор департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції у Полтавській області Олена Морозова зазначає: “На сайті держархінспекції України є “Прозора ДАБІ”, кожний може туди зайти і подивитися, на якій стадії знаходиться подані документи”.
Можна прослідкувати зокрема адресу об’єкта, термін розгляду, результат – надання дозволу, призупинення розгляду чи відмова з обґрунтуванням причин.
Фахівці повідомляють, що вже запрацювала нова послуга – повідомлення про початок будівельних робіт на підставі будівельного паспорта для таких об’єктів будівництва, як садибні, дачні, господарські споруди.
Тут є дві новації: без участі посадових осіб людина сама вносить дані про своє будівництво, і ці відомості автоматично вносяться в єдиний державний реєстр дозволів, а також відбувається взаємодія з реєстром речових прав на нерухоме майно Мін’юсту.
* * *
В Україні запущений механізм “будівельної амністії” для дачних і приватних будинків, що були зведені в різний час без дозвільних документів. Господарям стане простіше узаконити свої прибудови. Головне, щоб споруди відповідали цільовому призначенню земельної ділянки, будівельним нормам та пройшли технічне обстеження.
Тож дозвільні документи на будівництво тепер у відкритому доступі завдяки проекту “Прозора ДАБІ”
На його сайті забудовники зможуть відстежувати документацію, сертифікати, заяви про внесення змін, кінцевий термін і результат розгляду.
За продовження “будівельної амністії” в країні парламент проголосував ще навесні. Наприкінці літа Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затвердило порядок дій: по суті легалізацію неоформленого “самобуду”. Це зобов’язує органи державного архітектурно-будівельного контролю прийняти в експлуатацію житлові будинки і господарські будівлі, які були зведені без дозволу.
Уже затверджений Порядок проведення технічного обстеження та прийняття в експлуатацію самобуду – побудованих без дозволу приватних, садових, дачних будинків, будівель
і споруд сільськогосподарського призначення.
“Сьогодні всі власники приватних, садових, дачних будинків, побудованих без дозволу на виконання будівельних робіт, уже можуть подавати документи, щоб отримати право власності на них за спрощеною процедурою. Спільно з Держархбудінспекцією ми розробили новий порядок прийняття в експлуатацію таких об’єктів, більш простий і зрозумілий. Отримавши право власності на свої будинки, люди зможуть розпоряджатися ними в майбутньому – продати або передати в спадщину, а також провести там воду, газ, тепло, електроенергію та інші комунікації”, – зазначає заступник міністра Мінрегіонбуду Лев Парцхаладзе.
Ухвалення в експлуатацію об’єктів самовільного будівництва здійснюється ДАБК безкоштовно і протягом 10 робочих днів. Від штрафів за “самоволку” людей звільнили, але за оформлення потрібних для легалізації документів треба платити.
Тож ухвалили “будівельну амністію” для дачних будинків та господарських будівель. Скористатися нею можуть ті громадяни, чиї житлові будинки, дачні будівлі, включаючи господарські, були зведені в період з 5 серпня 1992-го по 9 квітня 2015 року та мають загальну площу не більше 300 кв. м. Під амністію також потрапляють і сільгоспспоруди без обмеження площі, але зведені до 12 березня 2011 року. Право на амністію не обмежене часовими рамками – легалізувати незаконні будівлі можна буде в будь-який зручний час, повідомляє портал “Україна комунальна” – головний експерт житлово-комунального господарства в країні.
Процедура амністії складається з 5 етапів:
– проведення технічного обстеження незареєстрованої споруди;
– подача в орган державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБІ) пакета документів (заява про прийняття об’єкта в експлуатацію, декларація про його готовність до експлуатації, звіт про проведення технічного обстеження, копія документа, що підтверджує право власності на земельну ділянку, та копія технічного паспорта);
– отримання протягом 10 днів дозволу ДАБІ на узаконення об’єкта;
– присвоєння поштової адреси самобудові в місцевих органах влади;
– реєстрація майнових прав на будинок у держреєстратора.
Директор департаменту нормативно-правового забезпечення ДАБІ Сергій Шевченко пояснює: закон не передбачає платежів на користь держорганів у рамках процедури легалізації.
Технічне обстеження проводиться суб’єктом господарювання або ФОП, котрий має виконавців із кваліфікаційним сертифікатом. За документи, без яких не обійтися, доведеться заплатити від 1000–1500 до 10–15 тисяч гривень в залежності від площі самобуду.
Право безкоштовної легалізації мають тільки власники земельних ділянок, на яких зведений будинок. Власники неприватизованих або оформлених не до кінця наділів скористатися такою поступкою не зможуть. Немає “поблажок” і для багатоквартирних будинків.
У ДАБІ також пояснили, що накладати штрафи за незаконні будівлі не будуть, хоча формально нове положення штрафувати не забороняє. Особливістю нового порядку є той факт, що амністія не має “терміну придатності”. Пройти процедуру можна в будь-який час. Тобто прямої мотивації робити це просто зараз і поспішати у господарів неузаконених споруд немає. Легалізувати самобуд доведеться у разі продажу, дарування, оформлення спадщини тощо.
Об’єкти, які господар хоче легалізувати за допомогою “амністії”, мають бути зведені на земельних ділянках відповідного призначення і відповідати державним будівельним нормам.
Детальні консультації спеціалістів інспекцій Держархбудконтролю можна отримати в Центрах надання адміністративних послуг.

Підготувала Ганна ЯЛОВЕГІНА.

Поділися:

Добавить комментарий