Ось нарешті й дочекалися весни. А це значить, що вичерпуються залишки запасів у коморах, прокидається від зимового сну природа, а селяни, дачники та городники готуються до старту нового сезону. Думки про працю на своїй землі додають сил жити. Традиційно перший місяць весни не завжди вдається багатим на роботу, все залежить від температурного режиму. Але навіть якщо зима продовжує панувати, турботливі господарі радіють скорому поверненню тепла, пришвидшують роботи у саду, готують інструмент, виганяють на підвіконнях розсаду.
Важливі справи у саду
Березень – час обрізки дерев, але перш ніж приступати до неї, перевірте наявність і готовність усіх інструментів. У вас повинна бути спеціальна садова пилка (не варто використовувати звичайну столярну), садовий ніж, секатор. Запасіться садовим варом або використовуйте фарбу на натуральній основі. Гілки у верхній частині крони обрізайте, стоячи на спеціальній драбині з широкими, зручними ступенями.
Якщо ділянка знаходиться на схилі, зробіть поперечні канавки, валики зі снігу, щоб потік талої води не стікав вниз і не змивав плодючий шар землі, утворюючи промоїни. У нижній частині ділянки, де може застоюватися вода, обов’язково прочистіть канави для її відводу. Пам’ятайте, що тривалий застій води шкідливий для багатьох рослин.
Перевірте, чи немає на стволах пошкоджень гризунами. Обов’язково замажте рану пастою, зараз є засоби, які дозволяють уникнути зараження і допомагають відновити кору. Пізніше у період сокоруху можна буде визначити, чи не пошкоджений камбій, чи заростає кора. Значні кругові пошкодження кори можуть призвести до загибелі дерева, бо порушується обмін водою з живильними речовинами між коренем і кроною. Урятувати дерево можна, зробивши щеплення мостиком, але цю операцію проводять пізніше.
Підготуйте матеріал для майбутнього щеплення рослин. Зараз заготовте відповідні щепи для такої процедури. Візьміть їх зі здорових однорічних пагонів, заверніть у вологу тканину і плівку, покладіть у холодне місце. Наріжте живці для розмноження. За допомогою щеплення можна відновити сильно пошкоджені дерева, а також поповнити сад різними сортами. При обрізці чорної смородини можна заготовити здерев’янілі живці, щоб розмножити найбільш цінні сорти. Зріжте однолітні пагони завтовшки 6–8 мм, на кожному пагоні має бути 5–7 бруньок. Усі живці обов’язково забезпечте етикетками з вказівкою сорту.
Перед березневою обрізкою огляньте дерево, відмітьте гілки, які потрібно видалити. Обов’язково відріжте сухі, пошкоджені, обламані гілки. При формуючій обрізці старайтесь створити гармонійну, красиву крону, яка добре освітлюється сонцем, видаляйте всі гілки, що загущують та торкаються одна одної. Якщо ви новачок, то перед обрізкою обов’язково ознайомтеся із правильною технікою виконання зрізів, щоб не залишати пеньків і не робити занадто глибокі рани. Останні довго не заживають і можуть викликати утворення дупла і зараження хворобами.
У другій половині березня можна обрізати ягідники – смородину, агрус, жимолость, аронію. Видаліть старі, хворі гілки, щоб уникнути загущення. Залиште найсильніші, ті, що ростуть рівномірно по колу. На кущах мають бути пагони різного віку – від однорічних до гілок віком 4–5 років.
При огляді та обрізці дерев зверніть увагу на зимуючих шкідників. Вирізайте пагони з кладками кільчастого шовкопряда – свинцево-сірими кільцями шириною близько 1 см, щільно прикріпленими до кори. Вищипуйте «надуті» пагони чорної смородини, заселені смородиновим кліщем. Видаліть муміфіковані плоди, що залишились з осені, засохлі пагони смородини зі слідами ушкодження борошнистою росою – усі вони є джерелом інфекції.
Багато шкідників зимують в тріщинах кори, їх складно дістати. Для боротьби з ними використовуйте спеціальні препарати. Зазвичай рослини обприскують ранньою весною до розпускання бруньок.
Невідкладні «розсадні» роботи
У першій декаді березня зазвичай сіють на розсаду сорти та гібриди томату, призначені для теплиці, через 7–10 днів сіють сорти та гібриди для відкритого ґрунту. Також на початку березня сіють перець, фізаліс, ранні сорти білокачанної та кольорової капусти. У другій половині місяця – ідеальний час для посіву сортів капуст, які призначені для тривалого зимового зберігання. Водночас сіють насіння цибулі ріпчастої і порею для отримання ріпки за один рік.
Для зручного орієнтування – рекомендований фахівцями вік овочевої розсади для висадки в ґрунт. І головне – рослина перед посадкою повинна мати не менше трьох пар справжніх листків.
Томати. Посів насіння на розсаду – кінець березня – початок квітня. Вік розсади – 45–50 днів, від посіву до сходів – 7–8 днів. Висаджування – кінець травня.
Перець. Посів насіння – середина лютого, початок березня. Вік розсади – до 70 днів, від посіву до сходів – 12–14 днів. Перець не переносить холоду, а найменші морози є згубними. Висаджувати перець у відкритий ґрунт потрібно в червні.
Баклажан. Посів – в кінці березня. Вік розсади – до 50 днів, від посіву до сходів – 20 днів. Висаджування на початку червня.
Огірок. Посів насіння на розсаду – в кінці квітня. Вік розсади – 25–27 днів, від посіву до сходів – 3 дні. Висаджування розсади – не раніше 30 травня.
Салат качанний. Посів насіння на розсаду – в березні. Вік розсади – до 40 днів, від посіву до сходів – 4 дні. Посів та висаджування розсади у відкритий грунт – після 25 квітня.
Селера. Посів насіння – кінець лютого – початок березня. Вік розсади – 70–80 днів, від посіву до сходів – до 15 днів. Висаджування розсади селери у відкритий ґрунт – в кінці травня.
Капуста. Посів на початку березня. Вік розсади – до 50 днів, від посіву до сходів – 5 днів. Висаджування – в кінці травня.
Гарбуз, кабачок, патисон. Посів насіння у парники на розсаду – в травні. Вік розсади – 25–27 днів, від посіву до сходів – 4 дні. Висаджування – в червні.
Підготуйте теплицю та утеплені грядки
Перевірте стан теплиці, можливо, після зимової негоди потрібен ремонт. Для швидкого прогрівання ґрунтів на теплих грядках пролийте їх окропом і накрийте плівкою. В теплиці, що обігрівається, в кінці місяця можна буде посіяти першу зелень, редис. Для холодостійких культур достатньо, щоб ґрунт прогрівся до +5–7°С. Контролюйте температуру ґрунту спеціальним ґрунтовим термометром, при необхідності безпосередньо перед посівом ще раз пролийте гарячу воду.
Утеплені грядки зазвичай накривають тимчасовими накриттями, вони підходять для ранніх посівів. У березні заберіть сніг з такої грядки. Посипте її торфом чи попелом і накрийте кількома шарами плівки. Пізніше пролийте ґрунт гарячою водою і знову накрийте плівкою, ганчір’ям. Коли грунт буде готовий, можна сіяти ранню зелень, вкриваючи посіви нетканим матеріалом та плівкою на дугах.
Квітник у березні
Березневе сонце здатне завдати великої шкоди хвої вічнозелених рослин. Якщо ваші хвойні не захищені, обов’язково прикрийте їх нетканим матеріалом, щоб уберегти від сонячних опіків. Після сходу снігу зніміть обв’язку.
Укриті на зиму троянди відкрийте для провітрювання. Особливо важливо це зробити під час відлиг. Якщо сніг уже зійшов і синоптики не попередили про майбутні рясні снігопади, зніміть основну частину укривного матеріалу. Залежно від стану ґрунтів на газоні починайте його облагородження. У цьому випадку головне – не поспішати, дочекатися висихання землі, щоб не пошкодити зелений покрив і не перетворити рівний газон у горбисту поверхню з ямами. Внесіть азотні добрива, наприклад, аміачну селітру або сечовину.
Перший весняний місяць – час посіву на розсаду однолітніх квітів. У першій половині місяця посійте антиринум (левиний зів), геліотроп, левкою, айстру однорічну, петунію, сальвію. У другій половині березня можна висівати агератум, цинію, чину запашну (запашний горошок).
Посіяні в лютому однолітники з довгим вегетаційним періодом настав час розсаджувати. Найбільш рано сіють бегонію, гвоздику Шабо, лобелію, вербену. Рослини пікірують у момент, коли у них утворюються 1–2 справжні листки. Пересаджують в окремі місткості, дотримуючись обережності і намагаючись не пошкодити коріння.
Одразу після пересадки сіянці поливають дуже акуратно, адже міцні рослини ще не закріпилися корінням у ґрунті. Через 10–14 днів розсаду підживлюють комплексними мінеральними добривами або спеціальними сумішами для розсади квітів.
За матеріалами електронного видання «Земляк» та інших відкритих джерел.