В гостях у Гоголя

В гостях у Гоголя

Двісті десятій річниці від дня народження нашого видатного земляка, відомого й шанованого в усьому світі письменника Миколи Гоголя було присвячено цілий ряд святкових заходів і непересічних подій. Першого квітня ще зранку гостей зустрічали на його батьківщині – в селі Гоголеве Шишацького району, в Національному музеї-заповіднику Миколи Гоголя, який було відкрито 35 років тому. І, як зазначають музейні працівники, 35-ту весну зустрічає тут у бронзі й Микола Васильович, ніби повернувшись додому з далеких світів. Гоголівський музей – то частина туристично-рекреаційного кластера «Гоголівські місця на Полтавщині», він входить до Всеукраїнського туристичного маршруту «Гоголівські місця на Україні». Тож і не дивно, що й того дня у заповіднику побували не лише полтавці, а й небайдужі його читачі з різних міст України, з Японії, Словаччини, Польщі та Італії.

Василівка, Яновщина, Гоголеве

Перший захід у програмі – відкриття культурно-мистецького центру, який виріс на місці колишнього сільського клубу, розташованого неподалік музею-заповідника. Червону стрічку доручили перерізати першокласникові місцевої школи, відміннику навчання Богдану Легейді. В урочистостях взяли участь керівники обласної державної адміністрації, зокрема й екс-голова Валерій Головко. Вітаючи присутніх, заступник голови ОДА Микола Білокінь наголосив, що новий заклад – це культурний осередок не тільки шишацької громади, він належить усій Україні. Чимало зусиль до його створення доклали депутати обласної ради, зокрема Віктор Скочко, а також Валерій Головко та працівники Національного музею-заповідника Миколи Гоголя. Центр має глядацьку залу на 218 місць, залу урочистостей та виставкову, бібліотеку. Загальна кошторисна вартість реконструкції склала понад 55 мільйонів гривень, її здійснено коштом обласного і місцевого бюджетів, залучалися й кошти Державного фонду регіонального розвитку на загальну суму 10 мільйонів гривень.
Як зазначив директор департаменту будівництва, містобудування й архітектури та житлово-комунального господарства облдержадміністрації Тимофій Голбан, усі приміщення укомплектували сучасним обладнанням і новими меблями. Здійснили й комплексний благоустрій території: вимостили доріжки бруківкою, облаштували квітники та газони, встановили ліхтарі й лавки. Будівлю утеплили та на даху поставили сонячні батареї.
Після відкриття у глядацькій залі культурно-мистецького центру відбулося театралізоване дійство «М. В. Гоголь. Відлуння віків», яке підготував колектив Полтавського академічного обласного музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя. На другому поверсі у виставковій залі свою персональну виставку «М. В. Гоголь та Італія» представив заслужений майстер народної творчості, голова обласного осередку Національної спілки майстрів народного мистецтва України Євген Пилюгін.
Науковці Полтавського національного педагогічного університету імені В. Г. Короленка та Національного музею-заповідника М. В. Гоголя провели міжнародну конференцію «Гоголя світ, Гоголь у світі». Учасники урочистостей побували на театралізованій екскурсії в музеї-заповіднику, робили світлини у фотозонах із героями гоголівських творів, мали змогу купити цікаві вироби у містечку майстрів народної творчості. А ще – подивитися театралізоване дійство артистів обласної філармонії, музично-драматичного театру імені М. В. Гоголя та обласного академічного театру ляльок.

Полтава: на розі вулиць Гоголя і Пушкіна

Чимало учасників святкових заходів у Гоголевому встигли на урочистості й до Полтави, зокрема на презентацію нового туристичного проекту: надвечір на вході до готелю «Палаццо» перед присутніми постали скульптури видатних класиків світової літератури – Миколи Гоголя й Олександра Пушкіна.
Наш земляк Микола Гоголь ще у свій час зробив неоціненний внесок у розвиток сучасного туризму, а Олександр Пушкін проїхав по Україні, здолавши 5700 верств, побував більш ніж у 120 населених пунктах Чернігівської, Полтавської, Катеринославської, Таврійської, Херсонської, Подільської, Київської і Волинської губерній, розповідає ведучий заходу. Його «Полтава», «Бахчисарайський фонтан», «Руслан і Людмила» та багато інших творів були б неможливими без України. Навіть своїми кращими ліричними рядками «Я помню чудное мгновение…» Пушкін частково завдячував Україні – цю поезію він присвятив Анні Керн, котра походила із старовинного козацького роду Полторацьких, які жили в Лубнах. Микола Гоголь і Олександр Пушкін вперше зустрілися та познайомилися 20 травня 1831 року на літературному вечері у Петра Плетньова у Петербурзі. Між письменниками відразу склалися дружні й довірливі стосунки.
І ось знову доля їх поєднала у Полтаві – символічно й знаково: на розі вулиць Гоголя і Пушкіна. Микола Васильович ніби запрошує в гості свого друга, тримаючи в руках філіжанку кави із написом «Слава Україні», а Пушкін в одній руці тримає знятого капелюха, віддаючи шану полтавцю, а в другій – «Енеїду» Івана Котляревського, що написана за сто років до народження Олександра Сергійовича.
Вітаючи полтавців, народний депутат України, голова підкомітету з питань розвитку туризму, курортів та рекреаційної діяльності Комітету Верховної Ради України з питань сім’ї, молодіжної політики, спорту і туризму Анна Романова зізналася, що вона любить творчість Миколи Гоголя ще зі школи і завжди мріяла побувати на його малій батьківщині. І була вражена, побачивши, який ще до кінця не розкритий потенціал має Полтавщина. Творчий задум, який реалізували справжні ентузіасти в Полтаві, має запалювати усіх, додавати ентузіазму в справах.
Про свою ідею створити цей проект розповіла генеральний директор Premier Hotel Palazzo Олена Шуліка, про його втілення – відомий скульптор зі Львова Володимир Цесарик, архітектор проекту Яків Купінський прочитав свою поетичну присвяту Олександрові Пушкіну. Про те, як наші видатні земляки окрилюють краян і сьогодні, утверджуючи свою світову славу, говорив голова громадської ради при ОДА Володимир Голуб.
А відкривати скульптурну композицію вийшли вони – Микола Гоголь, Олександр Пушкін та Іван Котляревський (полтавці уже зустрічали в цих образах акторів театру Богдана Чернявського, Олександра Бородавку і Сергія Озерянка). І театралізовані сценки додали присутнім першоквітневого настрою, адже Пушкін підготував подарунок у день народження Гоголя – спеціально для цього вивчив українську мову й заговорив нею.
Олена Шуліка запропонувала частіше приходити сюди всім полтавцям, і якщо вони й туристи з усіх усюд потруть на щастя напис на філіжанці кави – «Слава Україні», і держава наша розквітатиме, і щастя усім примножиться.
А гостей на Полтавщині буває щороку чимало – лише у Гоголевому за рік відбулося 865 екскурсій, музей відвідало 13 724 осіб, зазначала директор департаменту культури і туризму облдержадміністрації Валентина Вождаєнко. Нові маршрути й креативні туристичні родзинки зроблять наш край ще привабливішим.
Увечері 1 квітня традиційно розпочав свою роботу ХІ Відкритий регіональний фестиваль «В гостях у Гоголя-2019». Цьогоріч свої вистави покажуть театральні колективи з Одеси, Коломиї, Сум, Харкова і Києва.

Марія ВІТРИЧ
Журналіст

Добавить комментарий