В очікуванні посушливого літа

В очікуванні посушливого літа

Практичні поради фахівців, як не залишитися без урожаю

В умовах зміни клімату фахівці-аграрії радять українцям переходити на посухостійкі сорти овочів та фруктів, експериментувати з новими сортами та гібридами. А городникам з Полтавщини варто вже зараз замислитись над тим, як змістити терміни посіву-посадки городніх культур у відкритий грунт.
«Головний фактор, на який потрібно звертати увагу жителям нашого регіону, – відсутність вологи у грунті. Тому садити город потрібно якомога раніше, – говорить кандидат сільськогосподарських наук, професор кафедри землеробства і агрохімії Полтавської державної аграрної академії Микола Опара. – Цього року загрози для городніх культур не було. Але підбивати підсумки зими не варто. Якщо «вдарять» відчутні весняні заморозки, то це може негативно вплинути на кісточкові та зерняткові породи дерев, призвести до неврожаю. Також селяни стали масово саджати в зиму часник та цибулю, які вже зараз за відсутності снігового покриву на грунті випустили перше пір’ячко. У випадку загрози морозу їх потрібно вкрити торішнім листям чи соломою. Це стосується і суниці. Цьогорічні погодні умови склалися так, що вже на початку лютого ця рослина подекуди була на межі вегетації. Господарі за можливості також мають її укривати».
Ще один метод боротьби з посухою влітку – мульчування. Микола Опара радить протягом всього літа не забувати і про мульчування міжрядь. Для цього можна використати бур’ян, який більшість господарів після просапування культур намагаються винести за межі городньої ділянки. Мульча не допустить, щоб верхній шар грунту швидко втратив вологу.
На Полтавщині картопля залишається чи не головною городньою культурою. Проте останні роки їй чи не найбільше дошкуляє спека, тому заступник директора з наукової роботи з питань селекції та насінництва Інституту картоплярства НААН України Микола Фурдига радить городникам експериментувати з… фіолетовою картоплею. До речі, саме кольорова посухостійка картопля – новий тренд у городництві. Нині у вітчизняній селекції з’явилися такі сорти, як Мирослава, Княгиня, Фотинія, які досить продуктивні, попри несприятливі погодні умови. Також, як повідомив фахівець, у державі спостерігається брак якісної насіннєвої картоплі. Тому перед її купівлею варто перевіряти сертифікати насіннєвих господарств. Інакше можна втратити і гроші, і насіння.
Зміни клімату ускладнюють і вирощування капусти. Доцент Дніпропетровського державного аграрно-економічного університету Олена Лазорєва радить городникам придивлятися до гібридів. Серед гібридів нового покоління середньостиглої групи фахівці рекомендують посухостійкі Ілону F1, Мар’яну F1, Грацію F1. Ці сорти дають велику засолювальну головку до 5 кг уже до 20 серпня. У засолюванні зберігаються до січня-лютого й мають високі смакові якості. Перевага гібридів у тому, що вони мають раннє достигання, стійкість до стресів. У них компактна розетка листя, що дозволяє садити густо й ощадливо використовувати грядки. До ранньої групи належать гібрид капусти Отаман F1 і новий гібрид Рондо F1. Сорти, окрім високої продуктивності, мають більш щільну й важку головку, яка стійка до розтріскування. Гібриди рекомендовані для вирощування через розсаду і прямим посівом у ґрунт. Серед пізніх сортів добре зарекомендували себе гібриди Орбіта F1 і Валентина F1.
Трапляється, що насіння огірків минулого чи позаминулого років має нижчу схожість. Щоб її підвищити, полтавський садівник-городник Віктор Ревенко радить потримати його біля батарей опалення аж до висівання в грунт. При цьому варто врахувати, що температура має бути не вищою за +30°С. Найкраще себе зарекомендують ранні та посухостійкі сорти. До речі, у пошуках посухостійких сортів і любителі помідорів. Городник Олександр Андрусів розповів, що на його городній ділянці навіть у сорокаградусну спеку добре родить сорт данського сорту томатів Ті Моор. Він плодоносить гронами по 5–8 плодів у кожному, вага одного плоду – 100–150 грамів. Свої помідори Андрій Адамович жодного разу не поливав після того, як вони повністю прижилися на городній ділянці (до цього поливав тричі). Вирощував томати традиційним інтенсивним способом, один раз зробив профілактичну обробку перед початком цвітіння розчином бордоської рідини.

Підготувала Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий