Вакцинація – запобіжник хвороби,  а тестування сприятиме своєчасному виявленню та лікуванню

Вакцинація – запобіжник хвороби, а тестування сприятиме своєчасному виявленню та лікуванню

Мільйони людей у світі живуть із гепатитом, навіть не здогадуючись про свою хворобу. Адже лише 9% носіїв знають про свій діагноз «вірусний гепатит В» і 20% осіб – про діагноз «вірусний гепатит С». Саме тому цьогорічний День боротьби із вірусними гепатитами в Україні проходить під гаслом «Знайди мільйон».
На обліку в закладах охорони здоров’я Полтавської області на кінець 2019 року перебувало 737 хворих на хронічний вірусний гепатит В. Також зареєстровано 3159 осіб хворих на хронічний вірусний гепатит С. А хронічний вірусний гепатит В+С мав 81 мешканець області.

За перше півріччя цього року зареєстровано 167 випадків уперше виявлених хронічних вірусних гепатитів В та С.
Варто зазначити, що лікування хворих на хронічні гепатити В і С за рахунок держави, тобто за бюджетні кошти, нині здійснюється лише в невеликих обсягах. Тоді, коли є загроза здоров’ю пацієнта та його оточуючим.
– Усього в 2019 році розпочали лікування, включаючи власні кошти, 383 особи. За кошти державного бюджету проліковано 322 людей. Протягом нинішнього року розпочали лікування 121 мешканець області, – зазначила під час засідання за круглим столом, організованого обласним центром громадського здоров’я Полтавської облради, директор КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня ПОР» Наталія Свириденко. – Завершили лікування та перебувають під медичним спостереженням 84 особи. До противірусної терапії у цьому році відібрані пацієнти з І ступенем фіброзу – 42 особи, вище II ступеня фіброзу – 65 осіб та з цирозом печінки – 16 осіб.
За ступенем негативного впливу на здоров’я населення та рівнем захворюваності вірусні гепатити займають домінуюче місце в структурі інфекційної патології. Вони складають 30% усіх інфекційних захворювань.
За експертною оцінкою ВООЗ, у світі інфікованих або перехворілих вірусними гепатитами різної етіології налічується 2 мільярди осіб, з яких 400 мільйонів страждають на хронічну форму гепатитів. Щороку 350 тисяч людей помирає від ускладнень хронічних вірусних гепатитів.
Гепатити – це захворювання печінки запального характеру, як правило, вірусного походження. Наразі відомі вісім вірусів гепатиту: А, В, С, D, Е, J, F, ТТ. Найпоширеніші з них – А, В, С.
Гепатит А (хвороба Боткіна) вважається хворобою брудних рук. Інфікуватися вірусом гепатиту А можна при вживанні забруднених продуктів. Цей вірус стійкий до кислотного середовища протягом 4 годин, тому не руйнується під впливом шлункового соку, витримує кип’ятіння протягом 5 хвилин. Хворі на гепатит А можуть інфікувати інших членів родини та статевих партнерів. Ознаками гепатиту А є виражена загальна слабкість і втомлюваність, підвищення температури тіла, втрата апетиту, діарея, блювота, важкість у правому підребер’ї, потемніння сечі, жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри).
Найчастіше саме вірус гепатиту А може викликати масові захворювання та спалахи. Так, у 2019 році в Україні на вірусний гепатит А захворіло 3172 людей, показник захворюваності склав 7,51 на 100 000 населення країни, що на 15% більше, ніж у 2018 році.
Прикладом розповсюдження вірусу гепатиту А водним шляхом є Полтавська область, де торік зафіксовано 265 випадків вірусного гепатиту А. Показник захворюваності – 19,03 на 100 000 населення (проти 2,9 на 100 000 населення у попередньому році). Більшість захворілих – мешканці Полтави. Вони пов’язували свою недугу з купанням у водоймах, які оточують місто. Нехтування елементарними правилами особистої гігієни може викликати небезпечне захворювання, вилікувати яке – непроста справа.
Повне одужання настає за 3–4 тижні від початку лікування. При цьому розвивається стійкий пожиттєвий імунітет проти гепатиту А.
Профілактичні заходи прості: мити руки перед вживанням їжі, після туалету. Відпочиваючи на березі річки, в походах, слід використовувати бутильовану воду. Необхідно також ретельно мити фрукти та овочі, не торкатися забрудненими руками харчових продуктів. Найефективніший засіб профілактики – вакцинація. До складу національного Календаря профілактичних щеплень імунізація проти вірусного гепатиту А внесена як рекомендована перш за все особам з низьким рівнем імунітету, працівникам харчової промисловості, особам, чия діяльність пов’язана з водозабезпеченням та водовідведенням.
Вірус гепатиту В – найстійкіший у світі. Саме він чверть століття тому спонукав до переходу на одноразовий медичний інструментарій. У хронічній стадії призводить до розвитку цирозу та раку печінки. У початковому періоді хворі скаржаться на зниження апетиту, аж до анорексії, й огиду до їжі, нудоту, блювання, закрепи, що можуть змінюватися проносом, на відчуття важкості та тупий біль у правому підребер’ї, наростаючу загальну слабкість. У 20–30 відсотків хворих спостерігаються біль у суглобах та обмеження їх рухів.
Вірус гепатиту В у 50–100 разів заразніший за ВІЛ. Потрапляючи в організм, він поводиться дуже агресивно й за відсутності лікування призводить до смерті. Він може виявлятися в усіх біологічних рідинах інфікованої особи (кров, піт, сльози, грудне молоко, сперма). «Підхопити» його можна в тату- чи манікюрному салоні, під час пірсингу, голковколювання або лікування у стоматолога, під час операцій та інших медичних процедур, пов’язаних з ін’єкціями. Також вірус передається від матері до дитини й статевим шляхом.
Торік в Україні на гостру форму вірусного гепатиту В вперше в житті захворіло 1311 осіб, що складає 3,11 на 100 000 населення, хронічну форму захворювання вірусного гепатиту В діагностовано у 1560 мешканців України, показник 3,71 на 100 000 населення. Для порівняння: згідно з останніми наявними даними (після 2013 року), поширеність гепатиту В у країнах Європейського Союзу становить лише 1 випадок на 100 000 населення.
Винайдення вакцини проти гепатиту В – одне з найважливіших досягнень минулого століття.
Це головний і найефективніший спосіб попередження інфікування гепатитом В, ефективність якого становить 95%. Вакцина проти гепатиту В використовується з 1982 року. У світі вже було використано понад 1 млрд доз вакцин, що дозволило в багатьох країнах знизити показник хронічного інфікування дітей вірусом гепатиту В з 15% до 1%. Станом на 2014 рік 184 держави вакцинували дітей грудного віку проти гепатиту В, таким чином вакцинацією охоплено 82% дітей у світі.
В Україні, за даними електронно-статистичної форми «Укрвак», рівень охоплення вакцинами проти гепатиту В дітей до року станом на серпень 2017 року склав 42%, на кінець 2016 року показник дорівнював критичним 28,8%. Згідно з оцінками експертів ВООЗ, за показниками 2016 року Україна увійшла в ТОП-8 країн із найменшим охопленням вакцинацією дітей разом із Нігерією, Сомалі, Південним Суданом, Екваторіальною Гвінеєю, Центральноафриканською Республікою і Сирією.
Зробити щеплення потрібно передусім тим, хто мав побутові або статеві контакти з інфікованими гепатитом В, хто вживав ін’єкційні наркотики або часто змінював сексуальних партнерів. Оскільки гепатит В – захворювання дуже небезпечне, останнім часом вакцинуватися рекомендують і дітям, і дорослим.
Щеплення складається з трьох ін’єкцій. Тільки завершена схема вакцинації з трьох щеплень дозволяє виробити в організмі стійкий імунітет проти вірусу гепатиту В. Вартість трьох доз вакцини для дорослих – у межах 180–200 гривень (препарати можна придбати в державних аптеках).
За рекомендаціями ВООЗ, всі діти грудного віку повинні бути щеплені проти гепатиту В.
«Ніжного вбивцю», вірусний гепатит С, за даними ВООЗ, у світі мають понад 180 мільйонів осіб, що в чотири рази більше за кількість випадків ВІЛ-інфекції. Вірус дуже агресивний і за 10–30 років призводить до значних порушень у роботі печінки, включаючи цироз, печінкову недостатність, рак. Передається при безпосередньому контакті з інфікованою кров’ю, через шприци та голки, прилади для татуювання, пірсингу, акупунктури.
Торік в Україні на гостру форму вірусного гепатиту С вперше в житті захворіло 473 людей, що складає 1,12 на 100 000 населення. Хронічну форму захворювання вірусного гепатиту С діагностовано у 5906 мешканців України. Показник захворюваності – 13,99 на 100 000 населення – найвищий серед усіх вірусних гепатитів.
Україна посідає перше місце в Європі за темпами поширення вірусного гепатиту С.
За деякими дослідженнями, в Україні гепатитом С інфікований кожен третій носій татуювання. За даними експертів, у жодному косметологічному закладі інструменти не обробляються як слід.
Вакцини проти гепатиту С наразі не існує. Єдиною профілактикою є здоровий спосіб життя.
Гепатит D розвивається тільки за наявності гепатиту В, посилюючи його дію, що призводить до виникнення тяжких форм хвороби з подальшим переходом у цироз печінки. Механізм передачі гепатиту D аналогічний із вірусом гепатиту В, за винятком передачі від матері до дитини.
Під час засідання за круглим столом неодноразово наголошувалося: якщо ви не маєте щеплення проти гепатиту, лише своєчасна діагностика може підтвердити наявність чи відсутність в організмі певного вірусного гепатиту. Швидкі тести на гепатити періодично бувають у сімейних лікарів. Їх також можна придбати в аптечних мережах. Тестування передбачає дослідження крові з вени, результат якого буде готовим за 10–15 хвилин. Якщо вартість тесту в аптеках становить приблизно 100–150 гривень, то лікування гепатиту за власний кошт обійдеться у понад 10 тисяч гривень.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий