Вакцинуватися проти грипу  можна і впродовж сезону

Вакцинуватися проти грипу можна і впродовж сезону

Гострі респіраторні вірусні інфекції (ГРВІ) передаються повітряно-крапельним шляхом і характеризуються підвищенням температури тіла, інтоксикацією та запальним процесом у слизових оболонках верхніх дихальних шляхів – катаральним синдромом. Однією з нозологічних форм ГРВІ є грип. Це гостра вірусна інфекційна хвороба з періодичним епідемічним поширенням, що характеризується ураженням верхніх дихальних шляхів із переважанням трахеобронхіту та вираженою інтоксикацією з гарячкою.
Епідеміологи попередили, що в нинішньому епідсезоні очікується циркуляція 4 штамів вірусу грипу: вірус типу А/H1N1 – Brisbane, вірус типу А/H3N2 – Kansas, вірус типу В-Colorado (гілка B/Victoria), вірус типу В Phuket (гілка B/Yamagata).
Неспецифічна профілактика ГРВІ і грипу включає багато складових. Це, перш за все, рання діагностика захворювання та ізоляція хворих на період від 7 до 10 днів. Проте в домашніх умовах забезпечити ізоляцію хворого буває важко, особливо якщо це дитина. Щодо використання масок, вони одягаються на хворого, щоб попередити розповсюдження вірусу в навколишнє середовище при чханні та кашлі і не захищають здорову людину від потрапляння вірусу в її організм. При чханні та кашлі найкраще користуватись одноразовими серветками і одразу їх викидати. Адже на них міститься велика концентрація вірусних частинок, здатних тривалий час зберігати свою життєдіяльність. Якщо ж при кашлі, чханні вам довелось прикривати рот чи ніс рукою, одразу помийте руки з милом. Інакше вірус може передатися контактним шляхом – якщо, наприклад, потиснете комусь руку при зустрічі чи потримаєте дитячу іграшку.
Віруси, що викликають ГРВІ, досить нестійкі у навколишньому середовищі, проте довго зберігаються в домашньому пилові на підлозі, речах та меблях. Тому зволоження повітря, провітрювання та вологе прибирання допоможуть позбутися вірусів механічно. У такий спосіб значно зменшується їх концентрація у повітрі, а менша концентрація означає менше шансів захворіти!
Важливим засобом протистояти вірусам є зволоження слизових оболонок. А це – необхідна умова нормального функціонування місцевого імунітету дихальної системи. Слизові носа і глотки містять на собі секреторні імуноглобуліни (так звані IgS), а війки трахеї і бронхів, як конвеєр, транспортують чужорідні частинки назовні, очищаючи і захищаючи дихальну систему. Для збереження своїх функцій цим органам дихальної системи потрібна достатня кількість вологи. Зволожувати слизову носа можна сольовими розчинами. Але застосовувати їх слід відповідно до інструкції. Адже надмірне застосування таких засобів може призвести до змивання секреторних імуноглобулінів зі слизових оболонок.
Дуже корисні прогулянки на свіжому повітрі. Вони не лише сприяють загальному зміцненню імунітету. На відкритому просторі концентрація вірусних частинок дуже низька, тому заразитись ГРВІ під час прогулянки практично неможливо.
Важливу роль у неспецифічній профілактиці ГРВІ відіграє раціональне харчування. З їжею ми отримуємо всі корисні речовини, необхідні для нормального функціонування біологічних бар’єрів, які першими протидіють вірусам, що вже потрапили в організм. Не менш важливими є достатній сон та відпочинок, які теж забезпечують адекватне функціонування імунної системи.
До специфічної профілактики відноситься вакцинація. Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу: “Джіс Флю” (Південна Корея) і “Ваксигрип Тетра” (Франція). Обидві – якісні та безпечні. Це так звані спліт-вакцини, що означає розщеплений вірус. Чим вони відрізняються? Перша, “Джіс Флю”, захищає від трьох вірусів грипу, так звана тривалентна вакцина. В Україні вона зареєстрована для дітей, починаючи з 6 місяців життя. Друга захищає від чотирьох вірусів грипу, тобто є квадрівалентною, для дітей рекомендована із трьох років життя.
Одне щеплення захищає протягом усього сезону грипу від найбільш поширених і небезпечних штамів. Щорічна вакцинація є найефективнішим засобом для захисту організму від вірусів грипу. Найкращий час для проведення вакцинації – напередодні грипозного сезону (у вересні). Якщо такої можливості не було, то вакцинуватися можна і впродовж сезону. Всупереч поширеному міфу це не ослаблює, а посилює здатність організму протистояти грипу.
Проти грипу можуть вакцинуватися жінки, які годують грудьми. До того ж будь-яке грипоподібне захворювання не є підставою для припинення грудного вигодовування. Особливо важливою вакцинація є для представників груп ризику, оскільки вона значно збільшує шанси цих людей відвернути смертельні наслідки хвороби. До груп ризику належать діти до 5 років, вагітні, люди віком від 65 років, люди з надмірною вагою, хворі на діабет, серцево-судинні захворювання тощо. Існують також професійні групи ризику: медичні працівники, вчителі та вихователі, продавці, водії громадського транспорту – усі, хто працює в багатолюдних місцях. Вони не мають жодної можливості уникнути контактів із хворими людьми, тому для них важливі усі засоби інфекційного контролю і профілактики грипу. При загрозі розвитку епідемії (пандемії) грипу специфічна вакцинопрофілактика проводиться за 2–3 місяці до прогнозованого початку епідемії. Під час епідемії вона доповнюється хіміопрофілактикою противірусними препаратами та індукторами інтерферону в осіб, які з певних причин не отримали щеплення проти грипу.
Іншим має бути підхід до профілактики грипу та інших ГРВЗ у міжепідемічний період під час сезонного підвищення захворюваності. Основне значення має хіміопрофілактика препаратами, що стимулюють утворення інтерферону. Її може доповнювати щеплення окремих груп ризику в разі можливості розвитку обмеженого спалаху грипу. Однак для цього необхідно проводити серологічний та вірусологічний моніторинг поширення вірусів респіраторної групи.
Гострі респіраторні захворювання, як найпоширеніша патологія, потребують від лікарів усіх спеціальностей уміння провести клінічну та лабораторну діагностику, вибрати раціональну терапевтичну тактику залежно від етіології захворювання та характеру його перебігу, визначити доцільну профілактику з урахуванням індивідуальних особливостей організму й тенденцій епідемічної ситуації.

Юлія КАЛАНТАЄВСЬКА, Ірина СЕРИК,
лікарі-інфекціоністи КП «Полтавська обласна клінічна інфекційна лікарня Полтавської обласної ради».

Поділися:

Добавить комментарий