Валерій ПУХАЙ: "Основні  завдання профспілок – зайнятість  людей, зарплата, охорона праці"

Валерій ПУХАЙ: «Основні завдання профспілок – зайнятість людей, зарплата, охорона праці»

Чи відповідають нинішні профспілки надіям і вимогам працюючих, чим допомагають, що пропонують і роблять для того, аби життя людини праці ставало легшим? Про це та інше – в інтерв’ю з головою Полтавської обласної організації профспілки працівників машинобудування та металообробки України, членом Ради Федерації профспілок, заслуженим працівником профспілок України Валерієм ПУХАЄМ.
Спочатку – представимо співрозмовника.

Візитка «Зорі Полтавщини». Валерій Пухай народився в 1950 році в Полтаві. Закінчив місцевий електротехнічний технікум, Вищу школу профспілкового руху. Служив в армії. Працював робітником на Полтавському заводі газорозрядних ламп, інженером – на електромеханічному (нині – завод «Лтава»), інструктором облпрофради.
Обласну галузеву профспілку очолює з 1991 року.
Людей цікавлять робота і заробіток
– Валерію Івановичу, скільки людей зараз об’єднує обласна профспілка машинобудівних підприємств?
– Нині в нашій структурі, станом на 1 січня 2018 року, – 17786 членів профспілки. Найбільші профспілкові організації – ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод», ПрАТ «Кременчуцький завод дорожніх машин», ПАТ «Кременчуцький сталеливарний завод», миргородське ПАТ «Армапром». Загалом 15 «первинок». Актив обласної організації налічує 592 людей, із них 152 обрані в профкоми, 384 – члени цехових профорганізацій. 89,3 відсотка працюючих у галузі – члени профспілки, серед учнів профтехучилищ вступ до профспілки стовідсотковий. Разом з тим насторожують випадки виходу з профспілки, хоча ми проводимо заходи з підвищення заробітної плати.
– Розкажіть, як вдається добиватися збільшення рівня оплати праці трудівників?
– Захист трудових, соціально-економічних прав та інтересів працюючих вважаю одним із головних завдань профспілок і зокрема нашої обласної організації, тому постійно здійснюємо певну роботу в цьому напрямку. Зокрема представники полтавської облпрофспілки «Машметал», стурбовані нинішньою несприятливою економічною ситуацією в державі, висловлювали свій протест проти невиваженої, антисоціальної політики у сфері ціноутворення на спожитий населенням газ. Ми вимагали захистити трудівників від зубожіння і в 2016 році прийняли звернення до органів влади, під його текстом поставили підписи три тисячі членів обласної профспілки.

Валерій ПУХАЙ: "Основні  завдання профспілок – зайнятість  людей, зарплата, охорона праці"Ми єдині в галузі і на Полтавщині провели цю роботу. Наші представники були активними учасниками Всеукраїнських маршів протесту профспілок. Завдяки солідарним діям був прийнятий закон, яким з 1 січня 2017 року мінімальну зарплату підвищили до 3200 гривень. Не без участі профспілок з січня 2018 року мінімальний рівень оплати праці знову збільшено – до 3723 гривень. На вимогу профспілок осучаснений споживчий кошик.
Не секрет, що машинобудування належить до тих галузей, за рівнем розвитку яких судять про стан економіки. Машинобудівні підприємства давно лихоманить, люди втрачають роботу. Але тепер на заводи потроху пішли замовлення, завдяки вмілому керівництву, налагодженому соціальному діалогу, колективним договорам, підтримці влади та профспілок ситуація почала змінюватись на краще. Підприємства, можливо, і не так, як хотілося, але стали оживати, працювати. Щокварталу зростає заробітна плата. Приміром, по ПрАТ «Кредмаш» у 2017-му вона досягла 9 тисяч гривень, а з січня цього року збільшилася на 16,35 відсотка. На Крюківському вагонобудівному заводі зарплата працівників зросла на 30 відсотків. Сподіваюся, що 2018-й примножить ці обнадійливі результати, стане роком повернення стабільності й відкриє полтавським машинобудівникам нові можливості для зростання добробуту трудових колективів. Треба збільшувати зарплати на вітчизняних підприємствах, щоб люди не їхали на заробітки.
– Людям необхідно мати роботу, достойну зарплату, почуватися захищеними, працювати в безпечних умовах.
– Безперечно. В наших профкомах створені постійні комісії, визначені громадські інспектори з охорони праці. За дотриманням безпеки праці слідкує триступеневий контроль. Постійно в полі зору – питання атестації робочих місць, надання працівникам належних пільг і компенсацій за роботу в несприятливих і шкідливих умовах. Через бюрократичну тяганину державних структур ліцензування лабораторій на проведення атестації робочих місць ще не проведене. Наша профспілка, мабуть, єдина в області, яка організує щорічний конкурс громадських інспекторів з охорони праці, до яких звертаються безпосередньо робітники на виробництві. Для інспекторів існують практичні навчання і матеріальне заохочення.

Валерій ПУХАЙ: "Основні  завдання профспілок – зайнятість  людей, зарплата, охорона праці"На виробництво – з учнівської лави
– Зараз на підприємствах існує певний дефіцит представників робітничих спеціальностей. Які заходи проводять профспілки для того, щоб заохотити й молодь іти на виробництво, адже там пропонують непоганий заробіток?
– Так, і це кращий стимул для молодих людей – іти працювати туди, де є робота і хороша зарплата. Ми готуємо гідну робітничу зміну. Майже 1900 членів нашої профспілки – молодь, учні професійно-технічних навчальних закладів, ті, хто вже приходить на заводи або прийде через рік-два. Ми – єдина профспілкова організація України, яка за рахунок власних коштів фінансує роботу голів навчальних профспілкових комітетів. Ці люди – наставники, які ходять біля учнів, наче няньки, поки не зроблять із них кваліфікованих робітників.
– Можете навести конкретні приклади, де краще навчають, готують робітників, надають робочі місця?
– Як приклад наведу Кременчуцьке вище професійне училище №7, яке має тісні контакти з машинобудівними підприємствами наддніпрянського міста. Учні в цехах закріплюють теоретичні знання і набувають першого виробничого досвіду. Зокрема майбутні зварювальники. А ми відповідаємо за те, щоб у молоді була така можливість і за виробничу практику на робочих місцях учні отримували зарплату. ПАТ «Крюківський вагонобудівний завод» і ПрАТ «Кредмаш» спрямовують кошти на розвиток училища, допомагають з ремонтом, оновленням матеріально-технічної бази, а навчальний заклад готує для них кваліфіковані робітничі кадри.
Обласна організація профспілки надає профспілковому комітету училища методичну допомогу, навчає, як укладати колективні договори, які туди внести норми стосовно соціального захисту учнів.
Не раз ми зверталася до Міносвіти і профільного департаменту облдержадміністрації, щоб відповідно до закону про профспілки державні структури відраховували певні кошти на культурно-масову, оздоровчу, спортивну роботу – 0,3 відсотка фонду оплати праці. Поки що цих асигнувань училища не отримують. Профспілка надає допомогу на оздоровлення і матеріальну – учням-сиротам. Стипендіати профспілки щомісяця отримують по 250 гривень, це стимул наполегливо опановувати професію, йти на заводи, працювати і заробляти самим.
Профспілкова соціальна картка
– Які завдання ставить собі профспілка машинобудівників на 2018 рік щодо соціального захисту працюючих?
– У цьому році, крім вирішення питань, пов’язаних із зайнятістю, заробітною платою, охороною праці тощо, обласна організація профспілки «Машметал» починає працювати над впровадженням соціальної картки під егідою Федерації профспілок України. Що це таке? Поясню. Якщо вдатися до слогана, то соціальна картка – твій профспілковий захист. Це ексклюзивна пластикова картка для платників профспілкових внесків із набором основних послуг. Мета створення – захистити і підтримати користувача картки у будь-яких життєвих ситуаціях. Платник профспілкових внесків може отримати гроші, захист і юридичну допомогу цілодобово. Сервіси для власників карток такі: допомога в дорозі, консультація юриста, лікаря, дисконтна програма знижок у торгових мережах, знижки на відпочинок і оздоровлення від 5 до 20 відсотків, можливість знайти вакансії, пройти навчання, перекваліфікацію тощо. Більш детальну інформацію знатимуть у ваших профкомах.
Крім того, ми починаємо співробітництво з Лікарняною касою Полтавщини, яка за рахунок благодійних внесків оплачує людям, які захворіли, лікування і медикаменти.
Хочу наголосити на ще одному нововведенні – працюємо над створенням власної сторінки обласної організації профспілки «Машметал» у соціальній мережі «Фейсбук». Трудівники нашої галузі та їхні родини зможуть там отримувати оперативну інформацію про нашу роботу.
Два століття профспілкового руху
– Валерію Івановичу, Ви – один з небагатьох профспілкових лідерів Полтавщини – входите до Ради Федерації профспілок України. Що можете розповісти полтавцям про її роботу? Чим займається Федерація? Як захищають права трудівників на всеукраїнському рівні?
– Профспілковий рух країни щойно відзначив ювілей – 200-річчя створення першої профспілкової організації на українських землях. Діяльність Федерації дуже різнопланова. Федерація постійно бореться за нові робочі місця, безпечну працю, соціальний захист, демократичні права і свободи працюючих. Робота, спрямована на підвищення ефективності економічної політики, підвищення оплати праці, захист вітчизняного виробника і недопущення зменшення трудового потенціалу, залишається пріоритетною в 2018 році.
За підсумками діяльності ФПУ в минулому році, досягнуто зростання середньомісячної заробітної плати по країні, яка за січень–жовтень 2017 року становила 6900 гривень. Минулого року завдяки спільній роботі ФПУ та профспілок бюджетної сфери підвищені посадові оклади педагогічних працівників і державних службовців. У Держбюджеті на 2018 рік закладено подальше збільшення заробітної плати вчителям на 25 відсотків. Для своєчасної виплати зарплати медикам збільшені обсяги фінансування цієї галузі загалом на 1,8 мільярда гривень.
У парламенті зареєстровані профспілкові законопроекти, що стосуються посилення захисту працівника у випадку затримки виплати заробітної плати. У цих документах передбачено запровадження справедливої компенсації за затримку виплат: зокрема зобов’язання роботодавця одночасно з виплатою компенсації за порушення строків виплати заробітної плати сплатити працівнику пеню за кожний день затримки та право останнього на припинення виконання роботи, якщо йому не платять зарплату. ФПУ постійно долучається до вирішення проблем погашення заборгованості з виплати заробітної плати.
Трудовий кодекс, справедлиі тарифи
– Є й інші напрямки діяльності профспілок у соціальній сфері?
– Людина найбільше захищена, коли має роботу. Голова ФПУ Григорій Осовий, звітуючись про роботу в 2017 році та окреслюючи плани на поточний, зазначив, зокрема, що профспілки досягли повноцінної участі у процесі розробки та впровадження професійних стандартів в Україні. У питаннях зайнятості Федерація профспілок і надалі приділятиме увагу забезпеченню балансу трудових ресурсів, скороченню тіньової зайнятості та зростанню легальної праці, зменшенню зовнішньої трудової міграції.
Завдяки наполяганню профспілок минулого року Міністерство соціальної політики України започаткувало розрахунок розміру фактичного прожиткового мінімуму для працездатних осіб з урахуванням обов’язкових платежів. ФПУ спільно з обласними організаціями вимагали від Уряду зниження ціни на природний газ і тарифів на послуги ЖКГ до економічно обґрунтованого рівня, враховуючи платоспроможність громадян. На жаль, незважаючи на цілий комплекс заходів, здійснених профспілками, не вдалося добитися реалізації однієї з ключових вимог – зниження ціни на газ, ця пропозиція профспілок не підтримується Урядом та парламентом. Проте під тиском профспілок скасоване рішення НКРЕКП про встановлення тарифів на послуги транспортування та розподілу природного газу (абонплату).
За участю ФПУ торік ухвалено кілька нормативно-правових актів щодо соціального захисту внутрішньо переміщених осіб, дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, чорнобильців, осіб та дітей з інвалідністю, учасників бойових дій тощо.
Захист прав та інтересів
– Ви згадували про участь профспілок в осучасненні споживчого кошика, акціях протесту проти підвищення цін…
– Так, для захисту прав і інтересів працюючих основними завданнями і цілями ФПУ на нинішній рік залишаються зокрема: встановлення економічно обґрунтованих цін і тарифів для населення на товари та послуги, ефективний соціальний захист вразливих категорій громадян, а також встановлення розміру базового соціального державного стандарту – прожиткового мінімуму на базі набору основних продуктів харчування, непродовольчих товарів і послуг, який ми звично називаємо споживчим кошиком. Серед завдань – зміна методики його формування, щоб враховувались міжнародні вимоги. ФПУ також виступає за збільшення мінімального розміру допомоги по безробіттю, який нині становить лише 72,6 відсотка від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, створення об’єднаного Фонду соціального страхування. Завдяки сприянню профспілок відновлена в повному обсязі виплата пенсій працюючим пенсіонерам.
Думаю, полтавцям буде цікаво дізнатися, що в цьому році проводитимуться традиційні конкурси на кращий колективний договір (торік його переможцями стали 23 колективи, для яких передбачені відзнаки) та навчання профспілкового активу обласних і первинних осередків.
До речі, нещодавно Федерація профспілок України нагородила первинну профспілкову організацію ПрАТ «Кредмаш» Почесною грамотою за багаторічну роботу із захисту соціально-економічних прав та інтересів членів профспілки і з нагоди відзначення Року первинної профспілкової організації.
Завершується робота над проектом Трудового кодексу України, який розроблявся за активною участю профспілок. Близько 75 профспілкових поправок знайшли своє повне або часткове відображення в остаточній редакції, яка готова до другого читання в парламенті.
Торік завдяки наполяганню профспілок підвищені страхові виплати потерпілим на виробництві та зріс їх мінімальний рівень. У сфері діяльності ФПУ також – оздоровлення дітей членів профспілок влітку, збереження профспілкових санаторіїв і пансіонатів, молодіжне будівництво, міжнародні зв’язки з профспілками інших країн, профнавчання, перевірки дотримання роботодавцями законодавства з охорони праці, розслідування нещасних випадків на виробництві, відстоювання прав спілчан на гідний рівень життя і багато інших питань, що стосуються захисту інтересів працюючих.
– Щиро вдячні Вам, Валерію Івановичу, за змістовну розповідь про діяльність профспілок.

Ганна ЯЛОВЕГІНА.

Поділися:

Добавить комментарий