СВЯТКУВАННЯ Собору (від слова «зібрання») Архістратига Божого Михаїла та інших небесних сил безплотних припадає на 8 листопада за новоюліанським календарем. Цей день також є православним святом Києва, адже саме Архістратиг Михаїл – небесний покровитель золотоверхої столиці України.
АРХІСТРАТИГ означає «головнокомандувач» ангельських сил. За стародавніми переказами, коли сатана, колись світліший від усіх духів небесних і тому названий Люцифером, впав у самолюбство, гордість і злобу та спокусив багато інших духів, Архангел Михаїл перший закликав усі небесні безтілесні сили до боротьби з диявольською темрявою. Зі своїм військом він здобув перемогу в битві проти Люцифера і його бісів.
Отці Церкви ототожнювали Михаїла із таємничим вогняним стовпом, що йшов попереду ізраїльтян під час їхнього виходу з Єгипту. Серед численних земних перемог Архістратига – потоплення війська фараона, здобуття Землі Обітованої, а пізніше (в часи пророка Ісаї) знищення величезної ассірійської армії (непереможного Синаххериба) під час облоги Єрусалима.
Святий Діонісій, учень апостола Павла, навчає нас, що всі ангели поділяються на три ієрархії, а кожна ієрархія в свою чергу – на три чини. У першій, найвищій, ієрархії стоять чини, найближчі до Пресвятої Тройці: серафими, херувими та престоли. Зокрема серафими – це ангели полум’яноподібні, які оточують вогненний Престол Божий і співають славу Господню день і ніч, як це було відкрито святому пророкові Ісаї у видінні (Іс. 6, 2,3). Вони палають любов’ю до Бога і ту любов запалюють у серцях людей.
На службі Божій у день Собору Архістратига Божого Михаїла співають: «Величаємо Тебе, святий Архістратиже Михаїле, і всіх Вас, ангельські сили небесні, що повсякчас прославляєте Господа».
У давнину на Михаїла наші предки не працювали, а підносили молитви в церкві, побудованій на його честь. Урочистою ходою паства й священики обходили храм. Після служби біля церкви ставили «братні столи», і присутні всі разом обідали.
За народними уявленнями, Архістратиг Михаїл – мужній лицар, який перемагає всі темні сили на землі. Він – захисник воїнів, які боронять рідну землю від ворога. Йому моляться, щоб герої повернулися з боїв неушкодженими. У сучасній Україні тисячі свічок перед образом святого запалюють за здоров’я наших захисників.