Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалу

Голова Великобагачанської селищної ОТГ Юрій Саковський.

Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалу

Минулого тижня Полтавське регіональне відділення Асоціації міст України провело прес-тур для полтавських журналістів до Великої Багачки та навколишніх сіл.

Не треба давати порожніх обіцянок

Як зазначив на початку зустрічі Великобагачанський селищний голова Юрій Саковський, за півтора року функціонування ОТГ налагоджена повноцінна діяльність усіх підпорядкованих їй структур, проводиться велика робота в сфері житлово-комунального господарства, придбано сміттєвоз, є трактори для прибирання снігу і вивезення сміття, автомобіль МАЗ, екскаватор, 5 шкільних автобусів і «Газель» обслуговують освітню галузь, триває процес створення центру надання адміністративних послуг.
– На сьогодні ми маємо відповідний відділ, але хочемо максимально наблизити цю сферу до наших мешканців, забезпечити їм цивілізоване надання послуг й зробити повноцінний центр, адже тоді й кошти, сплачені жителями, залишатимуться у бюджеті громади, – зазначив селищний голова. – Ми звернулися до райдержадміністрації зі своїми пропозиціями щодо цього, та поки що співпраці досягти не вдається. Але центр адмінпослуг все одно буде. До нас приїжджали представники європейських структур, пообіцяли допомогу за умови виконання певних вимог, зокрема облаштування санвузла, встановлення пандуса, проведення відповідного ремонту в приміщенні. Все це буде зроблено.
Як зазначив селищний голова, значним поштовхом до розвитку громади було те, що вона стала членом Асоціації міст України та Асоціації об’єднаних територіальних громад. Це полегшило можливість отримання допомоги й від європейської спільноти. До того ж всі процеси тісно пов’язані. Здобуття, здавалося б, невеличкого гранта (а це лише 165 тисяч гривень) фактично стало визначальним у подальшому поступі. На ці гроші було закуплено дорожні знаки, встановлено їх там, де працюють школи й дитячі садочки. Кошти, що залишилися, були спрямовані на облаштування «мигаючих» світлофорів у Великій Багачці, а також у великих селах. Завдяки цьому громада отримала перевагу й при розгляді питання щодо придбання шкільного автобуса. До речі, за підтримки Програми Ради Європи «Децентралізація та територіальна консолідація в Україні» в межах проекту Асоціації об’єднаних територіальних громад «Впровадження сучасних інструментів муніципального менеджменту в нових ОТГ» розроблена й реалізується «Стратегія розвитку Великобагачанської селищної об’єднаної територіальної громади» на найближчі роки.
– Усе й одразу зробити неможливо, – наголошує селищний голова. – Коли ми кажемо людям, що чогось не буде прямо сьогодні, це не означає, що цього не буде зроблено взагалі. Просто не треба давати порожніх обіцянок, а працювати над тим, щоб втілити задуми у життя.
До речі, перед тим, як розпочати реалізацію своєї програми, управлінська команда новоутвореної громади зустрілася з активом усіх сіл, що увійшли до її складу. Звісно, у когось були побоювання, що депутатські побажання тих, хто представляє маленькі села, розчиняться серед голосів представників адміністративного центру громади. Але були визначені чіткі пріоритети по кожному населеному пункту: десь це ремонт шкіл, десь – водопостачання, вуличне освітлення тощо. І зараз роботи тривають по всій території ОТГ: розпочато капітальний ремонт клубу в селі Пушкареве, яким не опікувалися майже 20 років. Зроблено водогін по трьох вулицях у Великій Багачці. Днями планується запуск пробуреної за рахунок бюджетних коштів (1 мільйон гривень) свердловини, що забезпечуватиме водою Радивонівку. Триває ремонт даху школи у Радивонівці, незабаром розпочнуться аналогічні роботи у Степанівці (вартість ремонтів – 1,5 мільйона гривень кожен), а в Байраці реконструюється приміщення під дитячий садок. На території громади встановлено 13 дитячих майданчиків, облаштовано зупинки громадського транспорту.
ОТГ бере активну участь у обласних програмах. 3 проекти змагаються за перемогу у цьогорічному конкурсі «Бюджет участі». У рамках відповідного конкурсу планується встановлення камер відеоспостереження по всій території: на пішохідних переходах, у місцях скупчення людей. У 2017 році розпочато роботу зі створення геоінформаційної системи Великобагачанської ОТГ у співпраці з GIZ. Це взагалі пілотний проект для України. Його планується презентувати до кінця цього року.

Врятувати райавтодор

Дуже болючою темою для всіх населених пунктів громади є стан доріг.
– 1 січня 2018 року дороги мали перейти в об’єднану громаду. У грудні ми зробили перший крок: виділили 135 тисяч гривень для фінансування проектно-кошторисної документації. Та з’ясувалося, що дороги залишаються у підпорядкуванні облдержадміністрації, – зауважив селищний голова.
Громада мала великі незручності, за зиму 4 рази відмінялися рейси шкільного автобуса, двічі за викликом не змогла добратися «швидка допомога», один раз – пожежники. І це відбувалося саме через стан доріг. Та й нині в цьому питанні руху майже немає, виконується хіба ямковий ремонт. Виникає багато питань й взагалі стосовно транспортного сполучення сіл із центром громади.
– Дозволи на перевезення пасажирів видає облдержадміністрація. Ми ж не можемо робити якісь зміни. А це повинно бути під нашим контролем. Ми маємо корегувати маршрути, графіки, контролювати перевізників, – зазначив Юрій Саковський.
Але проблема доріг тісно переплетена ще із однією. Справа в тому, що по країні прокотилася хвиля закриття райавтодорів. Не оминула вона й Велику Багачку. Вже отримали повідомлення про звільнення майже тридцять працівників. Для людей це втрачені робочі місця (а отже, і фінансові проблеми в сім’ях автодорожників). До того ж закриття підприємства спричинить зменшення надходження податків, втрату кваліфікованих кадрів, спеціальної техніки. Тож громада вже на рівні Кабінету Міністрів України порушує питання про передачу підприємства на її баланс.

Фінанси, спорт, довкілля

Про особливості формування бюджету громади (бюджет селищної ради складає 73 мільйони гривень, з них близько 40 мільйонів – це власні надходження), а також про роботу у сфері економічного розвитку та інвестицій, особливості діяльності прес-служби Великобагачанської селищної ради розповіли фахівці, що відповідають за ці напрямки діяльності.
***
А потім екскурсію для журналістів по адміністративному центру громади й навколишніх селах провела секретар Великобагачанської селищної ради Людмила Срібна. Розпочався огляд зі стадіону, на якому росте легендарний вісімсотрічний дуб.
Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалуОТГ приділяє велику увагу розвитку спорту. Лише футбольних команд, які беруть участь у різноманітних турнірах, у громаді п’ять. Незабаром, під час проведення загальноселищного свята, заплановано матч збірної Великої Багачки із «зірками» полтавського та українського футболу. До речі, трибуни стадіону укомплектовані кріслами, які раніше були встановлені на легендарній столичній «динамівській» арені.
***
Місцеві фахівці також поділилися досвідом роздільного збору сміття. Те, що поки не вдалося в обласному центрі, спромоглися реалізувати у Великій Багачці. Як свідчать мешканці селища, сортувати сміття, ПЕТ-пляшки, використані батарейки тощо намагаються все більше і більше людей. А це, хоч поки й невеликий, але вже відчутний доважок для розвитку комунгоспу ОТГ. Та й взагалі, зазначають люди, територія селища стала значно чистішою, облаштовані місця відпочинку, паркова зона.
***

Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалу
Новозбудована Святотроїцька каплиця в селі Якимове.

У рамках поїздки по селах, що входять до складу ОТГ, журналісти відвідали новозбудовану Святотроїцьку капличку в селі Якимове. Завітали до санаторію «Псел», де скуштували смачної й життєдайної мінеральної води. Розмова про освітянські проблеми відбулася у селі Байрак, де будується дитячий садочок. До речі, дитячого дошкільного закладу в селі ніколи не було.

Немає школи – немає села

6 дитячих садків, 8 шкіл, більше тисячі учнів – така велика освітянська сім’я Великобагачанської ОТГ. Як зазначив Володимир Чумак, директор Байрацького закладу загальної середньої освіти (так тепер називаються школи), найбільше побажання педагогів до держави – це не «оптимізувати» навчальні заклади у невеликих населених пунктах. Так, подекуди утримання таких шкіл обходиться задорого, але… Загальновідомий вислів «Немає школи (пошти, магазину) – немає села».

Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалу
Директор Байрацької школи Володимир Чумак.

Саме задля того, щоб спробувати зупинити сумний процес занепаду сіл, і було прийнято рішення частину шкільної їдальні (а це автономне приміщення) облаштувати під дитячий садочок. Подальший крок – перетворення школи в селі Байрак на навчально-виховний комплекс. Нині та частина, в якій залишився харчоблок, вже відремонтована. Тривають роботи на половині, де розташовуватиметься дитсадок.
Від створення дитсадків у селах безпосередньо залежить і наповнюваність класів, адже, якщо дитина з якогось села відвідувала садочок, наприклад, у Великій Багачці, то часто-густо батьки й віддають її у школу, що розташована у райцентрі, адже туди йдуть навчатися друзі малюка. При цьому школа, яка знаходиться в рідному селі, потроху порожніє. Прийде час, і її «оптимізують»…

«Щоб жаба не давила…»

А завершився прес-тур біля одного з неофіційних символів Великої Багачки – скульптури жаби із таким промовистим написом. Взагалі у селищі є чимало пам’ятників, меморіальних дощок видатним землякам. Особливо популярний серед туристів козацький камінь, що був колись привезений на човнах із Січі козаками Багацької сотні.
Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалуЖартівливий скульптурний символ, а також встановлена біля стадіону раритетна шкільна парта стали улюбленими місцями фотографування гостей селища.
Великобагачанська громада: шлях розвитку та реалізації потенціалу***
Хочеться побажати громаді, її очільникам, щоб результати їхньої праці ніколи не викликали заздрості й спротиву, адже не секрет, що процес формування й функціонування ОТГ по всій Україні не є простим, багато кому децентралізація створює, скажемо так, дискомфорт. Але професійна робота руйнує стереотипи. Прикладом саме такої діяльності – сучасної, самостійної й відповідальної – є Великобагачанська селищна об’єднана територіальна громада.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ.

Добавить комментарий