Великобагачанська ОТГ: свята і будні команди однодумців

Голова Великобагачанської ОТГ Юрій Саковський (у центрі) й соціальні працівники працюють, як злагоджена команда.

Великобагачанська ОТГ: свята і будні команди однодумців

Трохи більше року тому, під час прес-туру, журналісти «Зорі Полтавщини» у складі потужного десанту представників полтавських і всеукраїнських мас-медіа вже відвідували одну з кращих ОТГ області – Великобагачанську, що була утворена шляхом добровільного об’єднання Великобагачанської селищної ради та 4 сільських рад: Багачанської Першої, Якимівської, Степанівської та Радивонівської. У 23 населених пунктах, які входять до складу громади, мешкають близько 11 тисяч осіб. Територія громади – це майже дві третини Великобагачанського району. У 2017 році відбулися перші вибори депутатів Великобагачанської селищної ради об’єднаної територіальної громади і селищного голови, виборці довірили очолити ОТГ Юрію Саковському. Під час минулорічної зустрічі Юрій Борисович наголошував, що ніколи не потрібно давати порожніх обіцянок, необхідно визначати чіткі пріоритети по кожному населеному пункту і докладати всіх зусиль для виконання конкретних задач. З тих пір промайнув рік. «Зоряни» знову в привітній Великій Багачці й можуть констатувати, що слова з ділом у керівництва громади не розходяться.

Соціальна сфера – пріоритет у розбудові громади

Цьогорічне знайомство із здобутками громади ми розпочали на святковому заході з нагоди Дня працівників соціальної сфери, що відбувся у приміщенні місцевого Будинку культури. Юрій Саковський, вітаючи соціальних працівників і дякуючи їм за сумлінну працю, зазначив: «Хто, як не ви – соціальні працівники – бачите реальну картину і разом з нами – представниками місцевої влади – можете надати допомогу тому, хто її справді потребує? Разом ми вирішуємо проблеми, що виникають у наших земляків. Не випадково в бюджеті Великобагачанської ОТГ закладено майже три мільйони гривень на забезпечення діяльності територіального центру соціального обслуговування, йде активна співпраця з Пенсійним фондом, управлінням соціального захисту, громада перебрала на себе ряд функцій, які раніше виконували інші установи».
Привітав великобагачанців і депутат обласної ради, керівник фракції соціал-демократичної партії в облраді Валерій Прядко. Валерій Григорович уже другий рік поспіль допомагає місцевій територіальній громаді в залученні коштів обласного та Державного бюджетів на відновлення інфраструктури та сільських шкіл і дитячих садочків. «Це першочергове, щоб село могло жити, – переконаний Валерій Прядко. – Цього разу на запрошення голови територіальної громади я приїхав, щоб подивитися, як використані нинішнього року кошти на дві школи – у Великій Багачці й у Багачці Першій. Тут проведено заходи з енергоефективності (утеплено приміщення та замінено вікна і двері), щоб дітям було комфортно і затишно (учні, їхні батьки, до речі, дуже задоволені), а громада зекономила кошти задля інших проектів. Тож тепер обговорюємо з Юрієм Борисовичем Саковським плани на наступний рік – чим ще можна допомогти».
«Цілеспрямована активна робота не може бути непоміченою, приємно працювати з головою громади та місцевими депутатами, бо ці люди є професіоналами і налаштовані на конкретні справи, – зазначив депутат облради. – Знаю, що під час виборів на віддалених територіях у людей були певні побоювання, чи не призведе об’єднання до того, що всі гроші залишатимуться, так би мовити, у центрі, а тепер за Юрія Саковського, переконаний, проголосували б двома руками, бо для віддалених сіл спрямовується не менше коштів, ніж для райцентру. Дуже позитивно, що невеликі села живуть, відновлюється їхня соціальна інфраструктура. На наступний рік у планах теж є кілька об’єктів у віддалених населених пунктах, зокрема дитячий садочок, клуб та інші, відновлення яких люди дуже очікують».

Майбутнє громади плекається сьогодні

Найбільша цінність громади – це люди, а її майбутнє – діти. Нині у 8 загальноосвітніх школах та 8 дошкільних закладах (два з яких відкрилися за рік, що минув від попередньої розмови) нараховується 1016 вихованців. Для гармонійного розвитку дітей працюють і 3 позашкільні заклади: Будинок творчості дітей та юнацтва, дитячо-юнацький спортивний заклад і станція юних техніків. Тож не випадково великобагачанські школярі мають високі досягнення в різних змаганнях, а цьогорічний випускник Богдан Крахмілець зайняв І місце в області й ІІІ в Україні на олімпіаді з математики. Зараз юнак навчається в Києві на математичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка.
«Тільки за цей рік на капітальний ремонт освітніх закладів ми спрямували майже 5,5 мільйона гривень. Ще близько 500 тисяч використали на капремонт і відкриття дитсадка на 22 дитини в селі Радивонівка, – зазначив заступник селищного голови Віктор Беркало. – Намагаємося проводити всі роботи за новітніми технологіями, з використанням відповідних сучасних матеріалів. Скажімо, за останні 2 роки в капітальний ремонт школи в селі Степанівка на умовах співфінансування (державна субвенція і власні кошти) вкладено приблизно 4,5 мільйона гривень. Зокрема переобладнано котельню й замінено систему опалення, відремонтовано дах приміщення. Торік також капітально відремонтовано дах у Радивонівській школі, а в цьому році – у Великобагачанській».
«Поточні ремонти проводяться щорічно в усіх закладах освіти, – долучається до розмови начальник відділу освіти, молоді і спорту виконкому Великобагачанської селищної ради Оксана Яценко. – Для всіх початкових класів придбано мультимедійні дошки. А в питаннях ремонту основну увагу приділяємо заміні систем опалення, каналізації, очищення води. Словом, дбаємо і про дітей, і про вчителів, аби всім було комфортно в освітніх закладах».
Побували зоряни й у дитсадку «Ромашка». Про необхідність відкриття садочку в селі Байрак Юрій Саковський зазначав минулоріч. І ось завершено реконструкцію одного з приміщень школи, й дитячий дошкільний заклад запрацював, а в іншому крилі будинку обладнали сучасну шкільну їдальню. Капітальний ремонт будівлі коштував ОТГ майже півтора мільйона гривень. Одразу впадає в око затишок з любов’ю оформлених приміщень. Тут створено гарні умови як для дітей (садочок розрахований на 15 малюків), так і для працівників: облаштовано зручний санітарно-технічний блок, світлу, простору й гарно обладнану ігрову кімнату, затишну спальню для малюків. До того ж приміщення дитсадка розташоване на околиці лісу, в мальовничій місцевості.
«Колектив у нас дружний, вчимося, набуваємо досвіду, впроваджуємо новітні технології. Впроваджуємо технології, корисні для дитячого організму. Оскільки школа й дитсадок знаходяться в одному дворі, учні – часті гості малечі, а ми водимо діток на різноманітні шкільні заходи, – розповідає директор дитсадка Вікторія Чумак. – Загалом впроваджуємо елементи технологій «нової української школи» (НУШ). Маємо «куточок настрою», де вихователь може побачити, який підхід потрібен тій чи іншій дитині. Проводимо й «ранкове коло», тут дітки розповідають про події минулого дня». Відповідно до вимог НУШ, у дитсадку є «столик-пелюстка», де кожна дитина має індивідуальну парту.
«За все це – створення належних умов для наших діток – ми щиро вдячні Великобагачанській ОТГ. Адже дитсадок – це велика справа для села. Бо є дитсадок – буде й село, немає школи й дитсадка – не буде села», – додає Вікторія Чумак.
Варто зазначити, що питаннями соціальної інфраструктури населених пунктів, окрім ОТГ, опікуються й місцеві сільгоспвиробники. Скажімо, депутат селищної ради, керівник ТОВ «Багачанське» Володимир Журавель допомагає утримувати Байрацький сільський клуб і фельдшерсько-акушерський пункт. Аграрій переконаний: якби не ОТГ, у Байраку ще б довго не було дитсадка.
«Громада, яка будує, має майбутнє. У нас склалися добрі стосунки й тісна співпраця з Великобагачанською ОТГ. А там, де є співпраця, – є розвиток. Ми спільно з громадою відзначаємо Дні села, проводимо інші заходи. Об’єднана територіальна громада намагається працювати для своїх людей, щоб поліпшився їхній рівень життя. На мою думку, на її утримання потрібно передати всі комунальні об’єкти, які є в селищі, звичайно, передбачивши відповідне фінансування. А це й водоканал, і стадіон тощо. Загалом майбутнє – за ефективними об’єднаними територіальними громадами, всі інші надбудови не потрібні.
При цьому неабияке значення має кадровий потенціал, зокрема керівництва ОТГ. Нам у цьому питанні пощастило. Маємо досвідченого голову й висококваліфікованих фахівців виконкому. А отже, у Великобагачанської громади є майбутнє», – зазначив Володимир Журавель.

У Великій Багачці відкрито сучасний Центр надання адміністративних послуг

Ще однією минулорічною обіцянкою очільника ОТГ було відкриття сучасного ЦНАПу. Юрій Саковський тоді зазначав: «У нас працює відділ адмінпослуг, але хочемо максимально наблизити цю сферу до земляків, забезпечити їм цивілізоване надання послуг й зробити повноцінний центр. До нас приїжджали представники європейських структур, пообіцяли допомогу за умови виконання певних вимог – щоб все було на рівні європейських стандартів. І ми це зробимо».
І ось 14 листопада 2019 року у Великій Багачці відбулося офіційне відкриття Центру надання адміністративних послуг. Допомогу в оснащенні ЦНАПу меблями та сучасною технікою разом із спеціалізованим програмним забезпеченням громаді надала Програма «U-LEAD з Європою». Також в рамках цієї програми працівники центру пройшли тренінговий курс та підвищили свою кваліфікацію. Ремонт приміщення було виконано за бюджетні кошти, загалом на це пішло близько півмільйона гривень. Як зазначив керівник ЦНАПу Сергій Андріященко, відтепер кожен місцевий мешканець зможе у комфортних умовах отримати більше 100 послуг, а це, зокрема, послуги Пенсійного фонду, послуги з реєстрації/зняття з реєстрації мешканців, міграційної служби, послуги з земельних питань, з питань реєстрації нерухомості та бізнесу. А ще – вирішити питання державної реєстрації актів цивільного стану, отримати послуги з питань місцевого значення тощо. Всі послуги надаються за цінами, встановленими державою і в найкоротші терміни. До речі, і сплатити за них можна безпосередньо у ЦНАПі через розрахунковий термінал. До того ж відвідувачі центру мають можливість самостійно і безкоштовно з’ясувати всю необхідну для них інформацію в мережі інтернет за допомогою укомплектованого відповідною комп’ютерною технікою робочого місця для клієнтів. Також відповідно до європейських вимог облаштовано дитячий куточок.
Звичайно, найголовніше, що ЦНАП – це значна економія часу місцевих мешканців. «Бувають дні, коли до Центру звертаються від 40 до 100 громадян, не витрачаючи години і дні на переїзди, очікування, черги, – зазначив Сергій Андріященко. – А ще, і це теж дуже важливо, створення ЦНАПу забезпечує надходження коштів безпосередньо до бюджету громади, до того ж саме в громаді створено нові робочі місця». Варто зазначити, що відповідний відділ адмінпослуг у Великій Багачці засновано у 2016 році, тоді в ньому надавали значно меншу кількість послуг 3 працівники, нині у ЦНАПі працює 5 співробітників.
Виконавчий директор регіонального відділення «Асоціації міст України» Галина Безносик, яка була присутня на офіційному відкритті Центру надання адміністративних послуг, зазначила: «Приємно бачити, що громади дбають про покращення послуг для свого населення, включно з адміністративними, а це збережені для людей час та нерви. Хочу побажати Великобагачанській громаді процвітання, а мешканцям – здоров’я, благополуччя і щоб таких приємних моментів було якомога більше».

Об’єднана територіальна громада активно підтримує культуру і спорт

Великобагачанці пишаються спортивними здобутками своїх земляків. Селище має стадіон, працює дитячо-юнацький спортивний заклад, розвиваються різні види спорту. Цьогорічний жовтень став «золотим» для місцевих футбольних команд. Спочатку «Комунар» (село Степанівка) став переможцем «Ліги чемпіонів Полтавщини-2019» – аматорського футбольного турніру найкращих команд чемпіонатів районів області. Цього року участь у змаганнях брали 16 команд, і у фінальному двобої за перемогу в турнірі 26 жовтня у Решетилівці ФК «Комунар» з рахунком 2:0 переміг ФК «Космос» із села Тахтаулове Полтавського району.
А вже за два дні (28 жовтня) на стадіоні у Великій Багачці відбулись фінальні змагання чемпіонату Полтавської області з футболу ДЮФЛ (юнаки 2006–2007 років народження). Вікторію у матчі за перше місце святкували господарі – команда Великобагачанського ДЮСЗ, яка з рахунком 4:1 перемогла однолітків з Опішнянської ДЮСШ. Серед кращих гравців турніру був вихованець Великобагачанського ДЮСЗ Арсеній Ткачук.
Важливим напрямком роботи селищної ради є збереження і примноження духовної і культурної спадщини, адже край є одним із центрів кобзарства в Україні. Тут народився і творив славнозвісний кобзар Федір Кушнерик. В його пам’ять у Великій Багачці щорічно проводиться обласне свято кобзарського мистецтва «Взяв би я бандуру».
Місцева музична школа носить ім’я славного земляка. Директор закладу Олена Романенко зазначає, що усі зусилля педагогічного колективу спрямовані на підтримку, розвиток та популяризацію дитячого мистецтва, естетичне виховання підростаючого покоління.
Треба сказати, що у нинішні часи, коли галузь культури в державі часто-густо фінансується за залишковим принципом, Великобагачанська музична школа увагою селищної ради не обділена. Це дуже важливо, адже для багатьох родин нині навчання дитини у закладі з фінансової точки зору було б дуже проблематичним. Тож плата за навчання – мінімальна. Зокрема по класу бандури – 75 гривень на місяць. Завдяки стабільному фінансуванню у школі навчається 135 дітей, і не лише з райцентру та навколишніх сіл, а й із багатьох віддалених. Відкрито дві філії – у Скибівщині та цьогоріч, за підтримки виконавчого комітету селищної ради, у Радивонівці. У школі працює три відділи: народних інструментів, фортепіано, музично-теоретичних дисциплін і сольного співу, а також клас образотворчого мистецтва. Створено три ансамблі бандуристів (один з них – за участю викладачів та випускників), є дитячий хоровий колектив, працюють викладацькі творчі колективи – вокально-інструментальний квінтет «Рута» та вокальний ансамбль «Вільний голос». Творче життя школи, якій торік виповнилося п’ятдесят років, дуже насичене. Учні та колективи – неодмінні учасники усіх селищних та районних заходів і свят. Доброю традицією стали привітання громади селища та організацій з новорічними та різдвяними святами. Чимало випускників продовжують навчання у закладах культури і мистецтв. Усім отримані знання та навички теж допомагають торувати свій шлях у житті.
Кількість бажаючих навчатися росте, тож нинішнього року педагогічний колектив поповнився молодими викладачами. Фінансування школи збільшується, що дає можливість забезпечувати навчальний процес. «Легко працювати, коли відчуваєш підтримку, надійне плече і коли усі питання вирішуються», – говорить директор школи Олена Романенко.
Школі є чим пишатися. Її учні – постійні учасники регіональних, обласних, всеукраїнських, міжнародних фестивалів і конкурсів – неодмінно стають переможцями та лауреатами творчих турнірів. Найбільше відзнак на конкурсах міжнародного та всеукраїнського рівня здобули бандуристки Даша Живолуп (викладач по класу бандури Олена Романенко, по класу сольного співу Антоніна Серьожкіна), Лілія Сінійчук (викладач Олена Романенко), Світлана Недоїдок (викладач Юлія Криндач). Цьогоріч до Полтавського музичного коледжу мистецтв імені Миколи Лисенка вступила бандуристка Ілона Мамай (викладач Юлія Криндич) та піаніст Олександр Білоусов (викладач Марина Серьожкіна). Вихованці школи – найактивніші учасники обласного свята кобзарського мистецтва та відкритого конкурсу бандуристів і вокалістів, який носить ім’я колишнього викладача школи, світлої пам’яті Надії Марченко.
Та, на жаль, колектив закладу естетичного виховання не оминули проблеми. Свого часу двоповерхове приміщення було збудовано виключно для музичної школи. Нині будівля перебуває на балансі районної ради, і на першому її поверсі розмістився районний відділ освіти, а музична школа – на другому. Дах протікає, що загрожує замиканням в електропроводці, може зашкодити інструментам. Селищна рада рятує ситуацію як може, але вкладати бюджетні кошти в ремонт будівлі, яка не перебуває на її балансі, не має права. Власник (районна рада) з ремонтом даху зволікає. З огляду на децентралізацію селищна рада майже рік просила райраду передати їй будівлю у власність, однак позитивного рішення досі не було. А на порозі вже нові заметілі, взимку подібні ремонти не проводять…

Дороги – вічна проблема, яку все ж можна вирішити

Ще одна проблема, на яку звернули увагу журналістів керівники територіальної громади, – це утримання і ремонт доріг. ОТГ має шість шкільних автобусів, комунальну техніку, але опікуватися повною мірою дорогами поза межею населених пунктів можливості не має, ці дороги не знаходяться на балансі громади. Більше того, минулого року під загрозою закриття опинився і місцевий райавтодор, що є структурним підрозділом відповідного обласного підприємства. Справа дійшла до того, що працівники райавтодору, з яким у громади склалися партнерські стосунки, навіть отримали повідомлення про звільнення. Закриття підприємства неминуче спричинило б зменшення надходження податків, втрату кваліфікованих кадрів, спеціальної техніки, яку в райавтодорі зберегли і підтримують у робочому стані. Головне ж – люди залишилися б без роботи. Громада робила все можливе, щоб врятувати підприємство, і спільними зусиллями його ліквідацію було зупинено. Але найбільш правильним шляхом виходу з ситуації, вважають в ОТГ, була б передача райавтодору на її баланс і створення комунального дорожнього господарства. Поки добитися цього не вдається, хоча свого часу питання вже виносилося на центральний рівень. Але від реалізації ідеї в громаді не відмовляються, а нині роблять все можливе, щоб зберегти підприємство, щоб воно повноцінно працювало, на відміну від багатьох інших, які вже ліквідовані або ледь животіють. До речі, як зазначають великобагачанці, загалом по області більшості райавтодорів вже немає, ліквідовані підрозділи у Хоролі, Оржиці, Семенівці, Козельщині, Решетилівці, Шишаках. А на ринок заходять субпідрядники.
Як зауважив керівник великобагачанського райавтодору Олександр Черевко, вижило підприємство, яке нині забезпечує роботою 22 працівники (а колись, до речі, було 90), великою мірою саме завдяки ОТГ і особисто її очільнику Юрію Саковському. «Громада забезпечує фронт робіт, адже сама, в першу чергу, зацікавлена в тому, щоб за якість їх виконання було в кого спитати», – наголошує начальник філії «Великобагачанський райавтодор», який працює у цій сфері уже 46 років, 34 роки очолює підприємство.
«Ми знаємо: якщо на дорозі працюють співробітники райавтодору, громада має можливість здійснити відповідний контроль на всіх етапах, що все буде виконано в строк, якісно і за реальними, а не захмарними цінами. Якщо виникають якісь питання, це легко вирішити в робочому порядку. Як потрібно – керівника і серед ночі можемо «підняти з ліжка». А про те, кого наймають на роботу ті фірми, про які нам нічого не відомо, і як подекуди виконуються роботи, розповідати, мабуть, не варто, про все говорять самі дороги, – зазначає заступник селищного голови Анатолій Каленіченко. – Ми ж зацікавлені, щоб наші шкільні автобуси, ті ж «швидкі допомоги», автотранспорт інших екстрених служб, автовласники пересувалися по якісному і розчищеному взимку дорожньому покриттю. Не лише в населених пунктах, а й за їх межами – дорогах, які не у нас на балансі. І опікуватися ними мають перевірені професіонали».
У Великій Багачці справедливо вважають, що громади повинні отримати законодавчі і фінансові інструменти для контролю за усіма питаннями, що пов’язані з дорогами, які знаходяться на територіях ОТГ, і транспортною галуззю.
***
Серед здобутків Великобагачанської ОТГ – велика робота в сфері житлово-комунального господарства, облаштування водогонів, запуск пробуреної і введеної в експлуатацію свердловини, що забезпечує водою Радивонівку, впорядкування населених пунктів, облаштування місць відпочинку та паркової зони. Все це переконливо засвідчує, що обіцянки виконуються.
Процес формування й створення сталих «правил гри» щодо функціонування ОТГ по всій Україні ще далеко не завершений. На цьому шляху існує безліч бюрократичних, законодавчих, а подекуди і суб’єктивних перепон. Є велика кількість питань, пов’язаних з реформою медичної галузі та інших сфер діяльності громад. Та якщо центральна влада взяла курс на передачу повноважень на місця, то вона має пройти цей шлях до кінця, насправді створивши умови, коли ОТГ будуть повноправними господарями на своїй землі. Перекладання ж повноважень без забезпечення відповідної фінансової складової може лише скомпроментувати ідею децентралізації. Лише тоді, коли ефективні, сучасні, самостійні й відповідальні громади на кшталт Великобагачанської отримають реальні інструменти і конкретні фінансові важелі в усіх галузях своєї життєдіяльності, вони зможуть добитися ще більших успіхів на благо свого рідного краю, всієї України.

Андрій ФІАЛКОВСЬКИЙ
Людмила ДАЦЕНКО
Віктор КІКОТЬ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  

Добавить комментарий