Великомучениця  Катерина

Великомучениця Катерина

Цю святу угодницю Божу шанують у всьому християнському світі. Церква величає її передусім за палку віру, любов до Господа і готовність віддати за Нього життя. У грецькій мові ім’я «Катерина» означає «завжди чиста». За православним календарем, подвижницю вшановують 7 грудня.

Про життя Катерини, як і переважної більшості мучеників перших століть християнства, відомо дуже мало. Народилася вона, ймовірно, в 280-х роках в Олександрії Єгипетській у знатній родині. Святитель Димитрій Ростовський писав, що Катерина «вивчила творіння всіх язичницьких письменників і всіх стародавніх поетів і філософів… добре знала твори древніх мудреців, але вивчила й твори знаменитих лікарів, крім того, навчилася ораторського й діалектичного мистецтва, знала багато мов».
Батьки Катерини квапилися видати доньку заміж, та й претендентів на руку багатої красуні не бракувало, однак дівчина заявила, що стане дружиною тільки тому, хто перевершить її у всьому: знатності, багатстві, вроді та розумі. І навряд чи таке рішення було проявом гордині…
Матір дівчини, таємна християнка, привела її до свого духовного отця, сирійського ченця. Саме він і відкрив Катерині віру в Христа. Тієї ж ночі дівчина побачила уві сні Богородицю з Немовлям на руках. Немовля відверталось, не бажаючи й глянути на Катерину. Прокинувшись, засмучена дівчина пішла за порадою до старця. І ченець провів над нею обряд хрещення.
Після цього Катерина знову побачила вві сні Богоматір з Немовлям, Яке тепер дивилось на неї ласкаво і вручило перстень на знак заручин із Небесним Нареченим. Прокинувшись, дівчина виявила перстень у себе на пальці.
У цей час в Олександрію прибув імператор Максимін II Даза, жорстокий гонитель християн. Катерина вирішила переконати імператора у помилковості язичницької віри й донести до нього правду про Христа. З цим наміром і вирушила до палацу. Краса дівчини вразила правителя. Для диспуту він велів скликати 50 найученіших мужів імперії. Але Катерина з легкістю перемогла їх, довівши нікчемність римських богів.
Максимін велів катувати нескорену християнку. Намагався зломити, запроторивши до в’язниці, згодом – обіцяючи велику славу та свою прихильність. Однак свята Катерина залишалась вірною Небесному Нареченому. Врешті, розгніваний Максимін наказав стратити її. Із молитвою до Христа мучениця сама поклала голову на плаху під меч ката. Замість крові з рани потекло молоко.
***
В Україні свято Катерини називали святом дівочої долі. Перед іконами великомучениці дівчата запалювали свічки й молилися про щасливе заміжжя. Повертаючись із церкви, виламували в садку гілочку вишні й ставили в хаті в посудину з водою. Вірили: якщо до Маланки гілочка розцвіте – буде весілля.
Напередодні й у день свята дівчата збирались на вечорниці та проводили обряд «закликання долі», щоб вгадати, звідки чекати свого нареченого.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий