Великомученик Георгій Побідоносець

Великомученик Георгій Побідоносець

Цей святий є однією з найвідоміших постатей у християнському світі. Його називають також Юрієм Переможцем, Юрієм Змієборцем. Святий мученик і воїн був патроном візантійських імператорів, а пізніше і руських (українських) князів.
Саме з місця особливого шанування Георгія Побідоносця почалося хрещення Київської Русі. Святий рівноапостольний князь Володимир прийняв Святе хрещення в Криму біля Корсуня (Херсонеса) у Георгіївському монастирі.
Храми, присвячені Георгію, споруджувалися у всіх землях Київської Русі. Так, як і святий апостол Андрій Первозваний та Архістратиг Михаїл, Георгій Побідоносець вважається покровителем України. 6 травня Церква молитовно вшановує його пам’ять.

Народився майбутній святий у III столітті в Каппадокії (територія сучасної Туреччини). Його батько обіймав високу посаду в римському війську, однак незабаром чоловіка стратили за віру в Єдиного Бога, а вдова з сином переїхала до свого маєтку в Палестину. Вона багато розповідала хлопчику про християнських мучеників і про доблесний подвиг його батька, навчала дитину Святому Письму.
Обравши для себе шлях воїна, Георгій вступив на військову службу. Завдяки великим здібностям і мужності, виявленій у боях, вже в молоді роки став полководцем та радником імператора Діоклетіана. Правитель імперії дуже цінував свого наближеного.
Однак, коли Діоклетіан почав гоніння на християн, Георгій, не вагаючись, відмовився від слави, почестей і земних благ та відкрито став на захист віри свого батька – християнства. Міцний, непоборний воїн, він зазнав тяжких мук за сповідування Христа і був страчений. Це сталося 6 травня 303 року. За подвиг в ім’я віри Церква нарекла його Побідоносцем.
На іконах святий Георгій зображується вершником на білому коні, який вражає списом змія. Це зображення грунтується на переданні й належить до посмертних чудес великомученика. Недалеко від рідних місць Георгія, в озері, жило чудовисько, яке пожирало людей. Коли звір наближався до чергової жертви, раптом з’явився на білому коні світлий юнак, який списом прохромив змія і врятував дівчину. Цим юнаком був святий великомученик Георгій. Врятований ним люд навернувся у християнську віру.
Окрім воїнів, святого Георгія вважають своїм покровителем також хлібороби. У житії святого описане звершене ним оживлення єдиного вола селянина. У давні часи в день пам’яті святого Георгія Побідоносця жителі українських сіл вперше після зими виганяли худобу на пасовисько.

Підготувала Вікторія КОРНЄВА.

Поділися:

Добавить комментарий