Осінь потроху вступає у свої права. Всі думки дачників – збереження вирощеного врожаю, який у надскладних, практично пустельних, умовах вдалося виростити далеко не кожному. Але навіть у таких непростих реаліях є певні позитивні моменти, про які повідомляють кліматологи: теплий вегетаційний період в Україні став довшим, а це своєю чергою дає надію на те, що вже незабаром будемо отримувати два врожаї овочів. Або вирощувати ті рослини, з яких раніше не вдавалося зібрати гарний врожай через ранній прихід холодів.
Осінь на городі
Відібрану насіннєву картоплю необхідно виставити на світло для позеленіння, це додасть їй витривалості та вбереже від хвороб і шкідників. Якщо ви цього не зробили раніше, розділіть бульбу за категорійністю (харчова, посівна, на корм худобі і для швидкого споживання) та сортами.
У вересні прибирають з грядки насіннєву цибулю. Збирають, коли 50% (але не більше) листя поляже на землю. Запізнення зі збиранням, особливо у вологий період, може призвести до продовження росту, складнощів зі зберіганням.
На ділянці продовжують дозрівати помідори, перець, баклажани та інші овочеві культури. Їм також потрібен дбайливий догляд, при якому вони зможуть продовжити плодоношення. Не слід забувати поливати і робити підживлення. Припиняти підживлення необхідно за чотири тижні до передбачуваних похолодань і збору врожаю. У разі вересневих заморозків, що трапляється останнім часом рідко, необхідно їх зібрати, розсортувати, покласти на дозарювання чи переробити.
У вересні вже встигає дозріти квасоля. Її лущать, гарненько просушують і кладуть на зберігання. Прийшов час копання і арахісу. Щоб бобики легше відділялися від шкаралупи, його просушують перед лущенням подалі від сонця у сухому і добре вентильованому приміщенні.
Приділіть увагу всім видам капусти – кольоровій, броколі, кольрабі, білокачанній, савойській. Своєчасно зрізують готові до прибирання головки. У цей час добре набирає вагу середньо та пізньостигла білокачанна капуста. Її намагаються добре поливати і підживлювати. Зауважте, що не повинно бути різких перепадів з поливаннями, бо капуста дуже до цього чутлива, голівки можуть тріскатися і відповідно погано зберігатися. Цьогоріч через довгу відсутність дощів практично посохло бадилля моркви та буряків. Їх потрібно обережно викопати вилами, пересипати сухим річковим піском і занести у сховище.
В перших числах вересня ще можна посіяти шпинат, редис, салат. При доброму догляді та поливі вони до наступного місяця встигнуть дати смачні і соковиті плоди.
Ходімо в сад!
В останній декаді вересня у дерев почнеться інтенсивний ріст коренів, тому необхідно, щоб в грунті було достатньо вологи і поживних речовин. Яблуням і грушам дуже необхідні органічні і фосфорно-калійні добрива. Вносимо під яблуню приблизно 3–5 кг органічних добрив, 10–12 г калійних і 30–40 г суперфосфату на 1 кв. метр. Калійні добрива підвищують морозостійкість рослин, а фосфор відповідає за кількість майбутнього врожаю.
Смородині і агрусу також необхідне мінеральне живлення. Перші три роки, якщо ви при посадці заклали достатньо добрив у посадкову яму, то фосфорні та калійні добрива можна не вносити. Але після закінчення цього терміну вони вже необхідні під осіннє перекопування грунту. Під кожен кущ вносимо (приблизна доза): 10–15 кг органічних добрив, 80–120 г суперфосфату і 30–50 г хлористого калію.
Виноград також дуже добре реагує на добрива, особливо фосфорні та калійні. Після збору врожаю проведіть кореневу підгодівлю монофосфатом калію (30–40 г на відро), поєднуючи з поливом кущів (один раз в 15 днів). Можна також використовувати калімагнезію. Але все ж для винограду найкращим добривом вважається гній, причому на будь-яких грунтах. Гній здатний забезпечити лозу азотом, фосфором, калієм, а також і мікроелементами. Вносити його необхідно раз в три роки восени під перекопування близько 6–8 кг на 1 кв.метр грунту. Під виноград, як фосфорне добриво, також можна використовувати і золу.
Вересень є також ідеальним місяцем для посадки молодих плодових дерев і ягідних кущів. Якщо ви збираєтеся посадити молоді саджанці плодових дерев, то важливо заздалегідь, приблизно за 2–3 тижні, приготувати посадкові ями. З кінця вересня можна розпочинати посадку і пересаджування дерев. Цей час добрий тим, що рослини вже накопичили запас поживних речовин на зиму, молода шкірка зміцніла, бруньки і пагони визріли, і в саду до листопада починається період спокою. А ось коренева система ще не спить: це означає, що ранки, які неминуче утворюються на коренях при пересадці, встигнуть затягнутися до промерзання грунту.
Робота у квітнику
У вересні слід припинити полив троянд, щоб вони встигли підготуватися до зими. В кінці вересня зріжте всі квітки і бутони та обірвіть нижнє листя до середини пагонів. В кінці вересня, залежно від погоди, кущі можна укривати.
Цього місяця бегонії викопують і обрізають стебла, залишаючи пеньок заввишки 1 см. Бульби просушують протягом 10–15 днів при температурі 20–25 °С і обтрушують землю. Відламують залишок стебла, тонкі корінці не обрізають. Бульби укладають в ящик або горщик, пересипають сухим торфом чи піском і зберігають у прохолодному теплому приміщенні до квітня.
У першій половині місяця висаджують дрібноцибулькові квіти – мускарі, крокуси, проліски і ін. У другій – тюльпани і нарциси. Цибулини саджають на глибину, удвічі більшу їх висоти. А відстань між цибулинами – не менше двох їх діаметрів. Дрібні цибулини і дітки висаджують дрібніше і щільніше.
До середини місяця продовжують викопувати, ділити і пересаджувати багаторічники, квітнучі навесні і в першій половині літа. Прополюють бур’яни і розпушують землю навколо рослин. В кінці місяця закінчують цвітіння основні багаторічники: флокс, гладіолус, кореопсис, рудбекія. Після цього обов’язково зрізують квітконоси, прибирають відмерле листя. У першій декаді місяця на підготовлене заздалегідь місце висаджують клематиси.
За матеріалами відкритих джерел підготувала Юлія Хоменко.