Вибори  в пору пандемії

Вибори в пору пандемії

Минулої неділі, 25 жовтня, українці обирали очільників міських, сільських і селищних ОТГ та депутатів місцевих рад. Варто зауважити, що вибори-2020 відзначилися найнижчою активністю виборців за весь час Незалежності України. За інформацією, оприлюдненою відділом взаємодії із ЗМІ секретаріату Центральної виборчої комісії України, на Полтавщині з 1 094 245 громадян, що мали право голосу, скористалися ним 412 947 виборців (37,74%). Загалом по Україні з 28 622 004 виборців на виборчі дільниці прийшов 10 556 621 громадянин, що складає 36,88 відсотка від загальної кількості виборців. Таким чином, участь у виборах-2020 взяли майже на 10 відсотків громадян менше, ніж на місцевих виборах 2015 року. Пов’язано це лише з епідемією коронавірусу чи з певною зневірою українців у представниках влади усіх рівнів та психологічною втомою від третіх виборів поспіль протягом 2019–2020 років, сказати важко. Скоріше за все, на рекордно низьку явку виборців вплинули всі ці фактори.
* * *
Цьогоріч вибори відбувалися за новими правилами. У 2019 році Верховна Рада України ухвалила Виборчий кодекс, до якого у липні 2020-го було внесено ще чимало змін. Оскільки тепер виборець мав можливість обрати не лише політичну силу, але й саме того її представника, якого бажав бачити у відповідній раді, до того ж кількість виборчих бюлетенів, які полтавці отримували на дільницях доходила до п’яти (як в обласному центрі), процес підрахунку голосів відбувається більш повільно, ніж під час минулих виборів. Відповідно до вимог законодавства встановити результати народного волевиявлення територіальні виборчі комісії мають до 6 листопада. Поки що ж у більшості випадків можна говорити лише про певні тенденції, базуючись на інформації зі штабів політичних сил та попередні дані виборчих комісій.
Але у деяких регіонах Полтавщини офіційні результати виборів уже відомі. Так, Кременчуцька територіальна виборча комісія офіційно оголосила переможцем виборів міського голови Кременчука Віталія Малецького, який обіймав цю посаду з 2015 року. Він переміг із результатом 27 995 голосів (52,08%).
За попередньою інформацією, зберігають свої посади і більшість діючих міських голів міст обласного підпорядкування. А ось у Полтаві, найімовірніше, відбудеться другий тур виборів міського голови. У виборчих перегонах продовжать участь Олександр Мамай, який 25 жовтня заручився підтримкою близько 30 відсотків виборців, і Сергій Іващенко, який набрав трохи менше 20 відсотків. Наголосимо, що зазначені цифри не є остаточними, адже на час, коли цей номер «Зорі Полтавщини» був підписаний до друку, територіальна виборча комісія ще не отримала протоколи з усіх виборчих дільниць.
У Полтавську міську раду, скоріш за все, точно пройдуть представники шести політичних сил: «За майбутнє», «Слуга народу», «Європейська солідарність», «Рідне місто», «ОПЗЖ» і «ППЛ Сергія Капліна», але на межі подолання прохідного бар’єру й «Батьківщина» та «Свобода».
Прохідний бар’єр у Полтавську обласну раду, за попередніми даними, долають 7 партій. Лідером виборчих перегонів стала «Довіра», далі йдуть «Слуга народу»,
«За майбутнє», «Батьківщина», «ОПЗЖ», «Рідне місто» та «Європейська солідарність».
* * *
Упродовж дня волевиявлення, 25 жовтня, та після закриття виборчих дільниць до поліції Полтавщини надійшло 269 інформацій від громадян, спостерігачів та представників мас-медіа про ймовірні порушення виборчого законодавства, повідомили 26 жовтня у відділі комунікації поліції Полтавщини.
«За результатами розгляду поліція склала 35 адміністративних протоколів. Найбільше було повідомлень про незаконну агітацію та публічне розголошення виборцем результатів свого волевиявлення. Також надходила інформація про ймовірний підкуп виборців», – зазначив начальник поліції Полтавщини Іван Вигівський. По два протоколи склали за дрібне хуліганство (ст. 173) та порушення правил карантину (ст. 44-3). Понад 200 інформацій, зареєстрованих органами поліції, на той час перебували на стадії розгляду та прийняття правового рішення.
* * *
Як на Полтавщині, так і в Україні в цілому, вибори відбулися здебільшого організовано і без системних порушень, які могли б серйозно вплинути на результати волевиявлення громадян.
«На обмеженій кількості виборчих дільниць, які відвідували представники у день виборів, ми спостерігали, що виборчий процес відбувався загалом спокійно, добре організовано і прозоро, всі процедури загалом були дотримані… Місцеві вибори, які відбулися в Україні, були дуже важливими через те, що відбулася попередня реформа децентралізації, яка дала місцевій владі, місцевому самоврядуванню значні повноваження. Ми сподіваємося, що наші попередні висновки дозволять надалі розвивати українське законодавче поле у цій сфері…
Кандидати могли вільно здійснювати свою передвиборну агітацію, свою політичну кампанію, але водночас були зафіксовані окремі випадки зловживання своїми повноваженнями, а також поширені звинувачення в можливому підкупі голосів», – зазначила керівник місії спостерігачів від Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів та прав людини (БДІПЛ) Інгібйорг Сольрун Гісладоттір на брифінгу 26 жовтня у Києві, повідомив «Інтерфакс-Україна».
* * *
У день місцевих виборів відбулося й ініційоване Президентом України Володимиром Зеленським всеукраїнське опитування. 26 жовтня голова партії «Слуга народу» Олександр Корнієнко озвучив результати підрахунку 80% анкет-відповідей, а також розповів, що опитування проводила компанія «Зе Медіа», а оплачували спонсори. Чотири з п’яти питань – стосовно довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах, щодо легалізації медичного канабісу, скорочення кількості народних депутатів, а також порушення на дипломатичному рівні питань гарантій безпеки, визначених Будепештським меморандумом, – отримали підтримку переважної більшості громадян, що взяли участь в опитуванні. У той же час думки щодо створення на Донбасі вільної економічної зони розділилися майже навпіл.
Висловились щодо проведення опитування і в Бюро ОБСЄ з демократичних інститутів і прав людини, повідомив «Інтерфакс-Україна». «Можемо відзначити, що опитування, яке було ініційоване Президентом Володимиром Зеленським, частково створювало неправомірну політичну перевагу, а також розмивало безпосередньо кордони між державою і політичною партією», – зауважила пані Інгібйорг Сольрун Гісладоттір під час онлайн-брифінгу.
Що стосується проведення опитування у Полтаві, то, як зазначають мешканці міста, біля багатьох виборчих дільниць волонтери, що його проводили, помічені не були.
* * *
Офіційні підсумки виборів на Полтавщині та дату проведення другого туру виборів міського голови обласного центру «Зоря Полтавщини» повідомить в одному з наступних номерів газети.

Підготовлено за матеріалами ЦВК України та відкритих інтернет-джерел.

Поділися:

Добавить комментарий