Вічні зорі життя…

Вічні зорі життя…

Це подія висококультурної ваги, наголошувала, відкриваючи виставку у залі Полтавського літературно-меморіального музею Івана Котляревського старший науковий співробітник Валентина Скриль. Бо й справді, тут спершу хочеться знайти дуже точні й місткі слова, щоб усі усвідомили, який дар одержали ми, полтавці, наше рідне місто, і наша Україна – без перебільшень! У цьому залі по-новому засяяли вічні зорі життя і долі багатьох видатних особистостей, яких знає світ. А скільки ще відкриттів чекає попереду! Вони обов’язково будуть, доки є кому нести світло і розганяти хмари забуття на небозводі Вічності.
Тому ось так урочисто й має звучати увертюра до розповіді про цю висококультурної ваги подію – відкриття виставки відомого краєзнавця, колекціонера, видавця, лауреата премії імені Миколи Ярошенка Олексія Петренка «Освіта Полтавської губернії в документах, фотографіях, листівках» – із його приватної колекції, зібраної за десятиріччя.

Перше, що вражає, – цілі сузір’я облич на великих світлинах: ось випускниці Полтавської жіночої гімназії В.П.Ахшарумова, 1919 рік, 15-й випуск; випускники Кременчуцького залізничного училища – 1916–1919 роки; Полтавська жіноча Маріїнська гімназія, випуск 1916-го; Великосорочинська вчительська семінарія імені Миколи Гоголя – 1918-й. Сотні очей, які ніби дивляться тобі в душу, і – сотні прізвищ учнів, випускників і викладачів на багатьох світлинах, а відтак і ота можливість нових відкриттів, бо не лише краєзнавці, а й небайдужі полтавці можуть знайти тут своїх предків, своє коріння глибиною у більш як століття, вивчити їхню життєву стежку. А ще в експозиції – атестати, свідоцтва про закінчення губернських навчальних закладів учнями різних станів, нагородні документи, похвальні листи, альбоми, окремі фотокартки учнів, портрети педагогів, поштові листівки із світлинами шкіл, гімназій, училищ тодішньої губернії.
Принагідно зазвучали на урочистостях й імена багатьох фундаторів освітньої справи, бо ж у нашому краї здавна діяли церковно-приходські, дяківські, приватні школи, а з часу набуття Полтавщиною статусу губернії система освітніх закладів різного профілю починає стрімко розвиватися. Велике значення на початку ХІХ століття мав указ генерал-губернатора князя О.Б.Куракіна від 20.06.1803 року про заснування училищ у всіх повітах, а в Полтаві – гімназії. Директором училищ Полтавської губернії він призначив видатного поета, драматурга Василя Капніста – це в його колишньому будинку сьогодні міститься музей Івана Котляревського і діє ця виставка.
– Але найпершим середнім закладом стала Полтавська слов’янська семінарія, випускниками якої були Котляревський, Гнєдич, батько Миколи Гоголя Василь Опанасович Гоголь-Яновський, – розповіла Валентина Іванівна. – Було у місті також повітове училище, де навчався маленький Нікоша Гоголь, а ще перша гімназія, до якої мав стосунок Котляревський, – при гімназії існував будинок виховання дітей бідних дворян, яким він і завідував. Ви знаєте, що тут діяла духовна семінарія, випускниками якої були відомі історики, а викладав у ній Іван Нечуй-Левицький… Ось ця глибина – у дослідженнях Олексія Миколайовича…
Кожен експонат виставки вражає, та найбільше – особлива знахідка колекціонера: унікальна світлина, і це єдиний екземпляр в Україні, викладачів Полтавського учительського інституту, серед яких – Антон Макаренко.
Привітати, а найперше подякувати невтомному «збирачу мистецтва за труд, який ніколи не принесе коштів, не збагатить його фінансово, але збагатить духовно кожного із нас», як сказала про Олексія Петренка директор Полтавського художнього музею імені Миколи Ярошенка Ольга Курчакова, прийшли краєзнавці Леонід Булава і Борис Тристанов, голова обласної організації НСХУ Юрій Самойленко, керівник прес-служби Полтавської єпархії УПЦ, протоієрей Микола Довганич, генеолог Володимир Тарасов, екскурсовод Тамара Кулинич, доктор педагогічних наук, доцент кафедри педагогічної майстерності та менеджменту імені І.А.Зязюна Андрій Ткаченко, мистецтвознавець Кім Скалацький.
Як наголошували промовці, матеріали, зібрані Олексієм Петренком, мають стати експонатами музею історії освіти Полтавщини, про створення якого давно йдеться у колі дослідників-краєзнавців.
Виставка діятиме до середини листопада. Її, як наголошувала Валентина Скриль, мало побачити один раз – полтавцям її треба вивчати. Шукати своє коріння – нагода справді унікальна.

Лідія ВІЦЕНЯ
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий