Від березневих дощів земля квітне

Від березневих дощів земля квітне

Про березень у народі кажуть, що він березовим віником зиму вимітає, а весну в гості запрошує. І нехай ночами іноді ще нагадує про себе зимовий супутник – морозець, та вдень у повітрі виразно витає запах весни. А весною садівникам і городникам пора засукувати рукава і братися до роботи. Час прибрати подвір’я і перевірити, як перезимували дерева та плодово-ягідні кущі в саду: чи не завдали їм шкоди зимові морози й сонце.

САД

Для цього з окремих дерев зрізають молоді гілочки і ставлять їх у воду. Через кілька днів гострим ножем або лезом у вертикальному напрямку розрізають бруньку і оглядають зріз. Якщо тканина зелена – рослина перезимувала добре, якщо має нездоровий відтінок – вона підмерзла. При цьому ступінь пошкодження може бути незначним, середнім або сильним (про що точніше можна буде дізнатися згодом). Уважно оглядають і зріз гілок. Якщо кадмій пошкоджений – рослинам потрібна допомога. Якщо пошкоджень немає, можна починати весняне обрізання. Однак роблять це тоді, коли минула загроза сильних заморозків, але ще не почався сокорух.
Зазвичай сигналом до дії слугує стійка температура близько 0°C. Якщо ж виявиться, що плодові дерева відчутно пошкоджені морозами, роботу відкладають на пізніші терміни.
Спершу обрізають пізні сорти яблунь, потім переходять до більш ранніх, а також черешні, сливи, абрикоси, вишні. А вже потім формують молоді дерева, які ще не плодоносили.
Починають формувати крону з видалення пошкоджених гілок, потому прибирають ті, що спрямовані всередину, і нарешті регулюють навантаження (тут усе залежить від культури, сорту і віку дерева).
Щоб обрізаний пагін не став місцем розсадника хвороб, обрізати його треба близько до основи, перпендикулярно до гілки, на якій він ріс, але таким чином, щоб не пошкодити її. Великі зрізи слід обробити садовим варом або олійною фарбою, і зробити це необхідно протягом перших 24 годин.
Крону молодих рослин формують в інший спосіб: відгинаючи і фіксуючи гілки якомога ближче до розташування паралельно із землею. Такий прийом сприяє ранішому вступу в плодоношення і забезпечить інтенсивніше утворення плодових гілочок.
У цей же час, якщо не зробили цього раніше, обрізають і ягідники. З кущів смородини й аґрусу видаляють зайву поросль, пошкоджені гілки. У малиннику вкорочують дворічні пагони, проріджують кущі.
Неабияку небезпеку для саду становлять березневі перепади температури. Йдеться про сонячні опіки й морозобоїни. Вдень стовбури і гілки плодових дерев нагріваються, а вночі переохолоджуються. За таких обставин клітини кори не витримують і відмирають, згодом оголюючи частину деревини (при морозобоїнах пошкодження досягає до серцевини стовбура). Внаслідок такого ушкодження погіршується сокорух, знижується врожайність, з’являється загроза грибкових захворювань. Щоб уникнути згаданої проблеми, досвідчені садівники восени білять стовбури дерев гашеним вапном або крейдяним розчином. Утім, якщо ви не встигли зробити це восени, можна побілити дерева і в березні. Або ж прикрити стовбури з південного боку імпровізованим щитом, білою тканиною, соломою, очеретом, прибрати які можна буде аж у квітні. Можна скористатися і мастикою, приготовленою з глини й коров’яку. Замазані місця обв’яжіть мішковиною або поліетиленовою плівкою. Також обріжте старі, хворі й зайві гілки і спаліть їх. Як тільки зійшов сніг, на штамби дерев накладіть ловильні пояси. Вони оберігають дерева від яблуневого квіткоїда (квіткогриза) та інших шкідливих комах, що зимують у ґрунті. Пояси обв’язують шпагатом – зверху туго, а знизу слабкіше, щоб у них могли забратися жучки й гусениці. Внутрішню частину ловильного пояса обробіть порошком хлорофосу – тоді комахи неодмінно загинуть. Морозобоїни, щоб призупинити відшарування кори по краях рани, можна обмотати широкими стрічками. Дерева зітхнуть із полегшенням.
А ще на початку весни слід подбати про захист саду від хвороб і шкідників: зібрати гнізда шовкопряда, золотогузки, бояришнівки, знищити муміфіковані плоди. Обприскати дерева розчином мідного купоросу або 1–2-процентною бордоською рідиною. Від парші обробити яблуні розчином сечовини або фундазолом.
Необхідно уважно оглянути кущі смородини і агрусу: чи немає на них личинок брунькового кліща. Розпізнати заражені бруньки просто: вони стають округло роздутими і набувають блідо-жовтого кольору. Слід їх зібрати і знищити. Гілки, пошкоджені склівкою, мають порожнисту чорнувату середину, їх також належить зрізати й знищити.
Часто-густо садівники ранньої весни, в пору набрякання бруньок, обробляють кущі смородини й агрусу гарячою (+ 65°C) водою. Та все ж надійніше в цьому випадку скористатися топазом, він ефективніший у боротьбі проти антракнозу, септоріозу та несправжньої борошнистої роси.

ГОРОД

Ділянки з часником, морквою та іншими підзимовими посівами вже можна накрити чорною плівкою. Це прискорить схожість і забезпечить більш раннє дозрівання згаданих овочевих культур. Але, як тільки земля достатньо прогріється, накриття обов’язково треба зняти, щоб рослини під ним не запарилися й не вимокли.
До кінця першого місяця весни у відкритому грунті висівають такі декоративні культури, як чорнобривці, левкоя, настурція. Влітку вони стануть не просто окрасою саду та городу, а і його природним захистом від шкідників. У ці ж терміни, якщо грунт достатньо прогрівся, можна висіяти і редиску, стійку до низьких температур зелень.
У першій декаді березня час подбати про розсаду: висіяти на розсаду насіння кореневої селери, помідорів, перцю і баклажанів, якщо ви плануєте висадити їх у плівкову теплицю наприкінці квітня. Якщо ж збираєтеся висаджувати томати, цвітну й білоголову капусту відразу у відкритий ґрунт, висівайте їх на розсаду в останній декаді.
У теплицях вже можна посіяти редиску, цибулю, кріп та іншу зелень. Для тих, хто висаджує картоплю в травні, наприкінці березня слід почати яровизацію бульб.
* * *
Хоч якими клопотами заповнені березневі дні, але необхідно знайти час, щоб переглянути і полагодити садовий інвентар, відремонтувати, продезінфікувати, перекопати й удобрити весняні теплиці, підготувати грядки відкритого ґрунту до основних посадок. А також накреслити план майбутнього розташування овочевих ділянок з урахуванням правил сівозміни та добросусідства.

Поділися:

Добавить комментарий