Від грипу й ГРВІ захистять здоровий  спосіб життя і вакцинація

Від грипу й ГРВІ захистять здоровий спосіб життя і вакцинація

Ще не встигла золота осінь як слід попрощатися з літом, а температура повітря не набула низьких значень, як полтавців почали “переслідувати” сезоні простудні захворювання. Чимало пасажирів громадського транспорту кашляють і чхають. А за медичною допомогою внаслідок вірусних захворювань, за словами фахівців-медиків, в області вже звернулося близько 4,5 тисячі полтавців.
До речі, найвищим рівень захворюваності на грип і ГРВІ (гострі респіраторні вірусні інфекції) на Полтавщині був у сезоні 2009–2010 років. Тоді загалом на ці недуги перехворіла приблизно третина населення області, а 29 осіб померли від грипу та ускладнень після нього.
Що робити у випадку недуги та як запобігти захворюванню на грип і ГРВІ? Відповісти на ці й інші запитання ми попросили лікаря-інфекціоніста діагностичного відділення Полтавської обласної клінічної інфекційної лікарні Людмилу КАЛІНІЧЕНКО.

– Поки що в області порівняно невисокий рівень захворюваності на гострі респіраторні вірусні інфекції серед дорослих і дещо вищий – серед дітей. Загалом до лікарняних закладів звернулося трохи більше 4 тисяч пацієнтів. Найбільша кількість захворювань реєструється в потужних промислових районах, де найрозвиненіша інфраструктура й спостерігається найбільше скупчення людей, які користуються громадським транспортом і загалом громадськими закладами. Зокрема це Кременчук і Полтава.
– Людмило Михайлівно, чи допоможуть захиститися від вірусних інфекцій народні засоби, такі, як вживання часнику, цибулі, лимонів або загартування?
– Якщо зважати на загальносвітові тенденції і рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, найкращою профілактикою респіраторних інфекцій і грипу є вакцинація. Й особливо вакцинація тих верств населення, які є найбільш уразливими, тобто належать до “груп ризику”. Це медпрацівники, які працюють з великою кількістю пацієнтів, вагітні жінки й немовлята, люди, які мають серцево-судинні хвороби та цукровий діабет, ВІЛ-інфіковані й ті, що мають імунну депресію, та люди поважного віку (від 65 років. – Авт.). До речі, рівень захворювання останніх сягає 65 відсотків. Саме в цієї категорії українців найчастіше виникають загострення різних хвороб після перенесеного грипу чи ГРВІ.
Поки що в нас не було вираженої хвилі сезонних захворювань. Адже маємо приємну теплу погоду, без перепадів і холоду. Тож вірус поки що не циркулює в наших широтах. Загалом віруси ГРВІ та грипу циркулюють переважно в осінньо-зимовий і зимово-весняний періоди, коли спостерігаються понижена температура й підвищена вологість повітря. Епідеміологи вважають, що саме зниження температури (температурний перепад) призводить до підвищення ризику захворюваності на грип. Хвилі захворюваності відбуваються тому, що морози змінюються відлигою, й саме в цей час, при низьких плюсових температурах, відбувається “розмноження” вірусів грипу та ГРВІ.
– Зараз у громадському транспорті можна зустріти чимало пасажирів, які кашляють і чхають. Як захиститися від вірусів і чи не пізно вакцинуватися?
– Проведення профілактичних щеплень (вакцинація) уже має відбуватися, адже для того, щоб організм набув стійкості до вірусів, після введення вакцини має пройти 4–6 тижнів. Саме початок жовтня є традиційно рекомендованим періодом для проведення профілактичних щеплень проти грипу. Щодо кашляючих пасажирів, у людей має бути “культура кашлю”. Ми маємо навчитися користуватися одноразовими серветками – кашляти в ці серветки та одразу їх викидати. Маємо навчитися мити руки одразу після відвідування громадських місць, правильно поводити себе в транспорті й не кашляти сусідові в обличчя. Тобто ми маємо підняти загальний рівень культури населення.
– Чи допомагають запобігти зараженню вірусами стерильні маски? Кому та коли їх слід одягати?
– Стерильні маски допомагають тим, у кого є виражене зниження імунітету, тобто імунодепресивний стан, онкологічно хворим та іншим ослабленим хворобою людям під час їхнього перебування в закритих громадських місцях з великою концентрацією людей, які кашляють і чхають: у магазинах, аптеках, у транспорті, повсюди, де немає притоку свіжого повітря. Але стерильна маска захистить лише в перші 2 години її застосування. Потім треба одягати нову. Одноразові маски слід викидати, а марлеві можна прокип’ятити й попрасувати.
Загалом же універсальним запобіжником і профілактикою захворювань на грип і ГРВІ є здоровий спосіб життя. Це свого роду правила життя: ми маємо насолоджуватися гарною погодою, побільше гуляти на свіжому повітрі, має бути “здоровим” наше харчування. Треба споживати багато овочів, фруктів, слід обов’язково вживати якісні кисломолочні продукти, рибу, м’ясо. Також ми повинні мати хоча б мінімальні фізичні навантаження. Це і є загартування.
– Ще донедавна в засобах масової інформації наголошувалося на відсутності в аптеках області вакцин проти грипу, а як нині?
– У цьому році в Україні зареєстровано дві вакцини: “Ваксигрип” виробництва Франції і “Джи си флю” виробництва Кореї. У певних аптечних мережах Полтавщини ці вакцини вже є. Звісно, вони не дешеві, але якщо порахувати, скільки коштуватиме лікування захворювання на грип чи його наслідків, то вакцинуватися варто. Водночас слід зауважити, що вакцинація не дає стовідсоткової гарантії від захворювання на грип чи ГРВІ. Але вона дає гарантію, що у вас не буде ускладнень і ви перенесете захворювання набагато легше, у вас не буде таких тяжких ускладнень, як вірусні пневмонії, тяжкі вірусні енцефаліти та менінгоенцефаліти. Тобто ті захворювання, після яких може втрачатися працездатність і навіть набуватися інвалідність. До речі, дія вакцини триває протягом 6 місяців.
– Скільки людей загалом вакцинується в Україні?
– Щорічно в Україні вакцинується від грипу від 0,1 до 1 відсотка населення, і це дуже мало. Адже, скажімо, в США вакцинацією охоплюється понад 78 відсотків працюючого населення.
– Якщо людина не вакцинувалася і відчуває, що захворіла, що треба зробити в першу чергу?
– Потрібно перш за все звернутися до сімейного лікаря. Він визначить, що для вас буде ліпше зробити. Саме він координуватиме ваші подальші дії в питаннях лікування. Якщо ж людині зовсім зле, у неї висока температура, сильно виражений головний біль, нудота чи блювота, терміново викликайте “швидку допомогу”.
* * *
До речі, за попередніми прогнозами епідеміологів, пік захворюваності на грип і ГРВІ в нинішньому сезоні в Україні реєструватиметься в лютому 2019 року. Щодо штамів вірусів грипу, переважатимуть 4 типи: А – “Мічиган”, найвищий рівень захворюваності на нього був у 2015 році, А – “Сінгапур” (2016 рік), В – “Колорадо” (2017 рік), В – “Вікторія” (2017 рік).
P.S. Із 12 аптек різних мереж обласного центру, в яких ми запитували про наявність вакцини проти грипу, лише у двох нам дали позитивну відповідь. При цьому фармацевти наголошували, що зберігати й транспортувати вакцину можна лише при температурі від 2 до 7 градусів тепла.

Людмила ДАЦЕНКО
“Зоря Полтавщини”

Поділися:

Добавить комментарий