Від серії книг «Реабілітовані історією»  до багатотомної регіональної енциклопедії «Полтавіка»

Від серії книг «Реабілітовані історією» до багатотомної регіональної енциклопедії «Полтавіка»

Центру дослідження історії Полтавщини – 25 років

Для тих краян, хто захоплюється історією, краєзнавством, енциклопедичними дослідженнями, діяльність і доробок цього регіонального науково-редакційного підрозділу (НРП) добре відомі. Створений разом з іншими такими ж обласними редакційними центрами за ініціативою провідних учених на зорі незалежності для розробки заздалегідь окресленої тематики, він переріс визначені рамки і перетворився на потужний самодостатній осередок наукових та енциклопедичних досліджень.

Уже чверть століття під грифом НРП-Центру дослідження історії Полтавщини щороку з’являються друком 2–3 грунтовних фоліанти, які неодмінно привертають увагу як фахівців, так і громадськості. Ось і нещодавно, за підсумками 12-го щорічного обласного конкурсу «Краща книга Полтавщини», видання НРП-Центру здобуло чергове Гран-прі і було відзначене кращим. Усього ж на рахунку установи тепер 9 таких високих відзнак – показник, яким справді можна пишатися.
Ідея створення таких регіональних науково-редакційних, дослідницьких центрів належала академіку НАН України, Герою України Петрові Тимофійовичу Троньку, який ще у період горбачовської перебудови прагнув на всеукраїнському рівні розпочати комплексні дослідження тематики безпідставних масових репресій громадян у 1920-х–1950-х роках. За задумом академіка, це мав бути другий всеукраїнський науково-дослідницький проект, після виданої у 1960–1970-ті роки багатотомної серії книг «Історія міст і сіл Української РСР». Але в УРСР у другій половині 1980-х років демократичні процеси відбувалися занадто повільно, і цей задум став реальністю лише у період незалежності України.
Тож завдяки зусиллям і авторитету академіка Петра Тронька Президія Верховної Ради України від 6 квітня 1992 року № 2256-ХІІ, Кабінет Міністрів України від 11 вересня 1992 р. № 530 з метою забезпечення своєчасного випуску багатотомного науково-документального видання про жертв безпідставних репресій в Україні ухвалили відповідні постанови. На їх виконання представником Президента України в Полтавській області Миколою Залудяком від 2 листопада 1992 р. № 384 було видано розпорядження «Про підготовку і випуск серії книг «Реабілітовані історією». У документі зокрема зазначалося, що «для забезпечення своєчасної підготовки необхідних матеріалів про громадян, які стали жертвами політичних репресій на території області в 1920–1950 роках, створюється обласна редакційна колегія» (голова – П. Г. Шемет).
Відповідно до зазначеного розпорядження міськрайвиконкоми, районні державні адміністрації мали створювати на місцях групи сприяння обласній редакційній колегії для вирішення нагальних практичних завдань. Але минув деякий час і стало зрозуміло, що для виконання таких завдань однієї редакційної колегії недостатньо – необхідне створення спеціального наукового центру, який би зміг об’єднати на регіональному рівні різні наукові інституції, фахівців-істориків та краєзнавців.
І такий дослідницький центр незабаром було створено згідно з розпорядженням представника Президента України в Полтавській області від 15 лютого 1993 року № 64 «Питання обласної редакційної колегії по підготовці та виданню серії книг «Реабілітовані історією».
З того часу багато що змінилося: і керівники, і тематика досліджень, і матеріально-технічна база, і підходи до виконання поставлених завдань. Якщо на етапі свого становлення НРП-Центр працював переважно над темою репресованих громадян (усього видано 5 томів серії «Реабілітовані історією»), то сьогодні на порядку денному науковців робота за кількома тематичними напрямками.
Останні 11 років Центр дослідження історії Полтавщини очолює відомий історик, заслужений вчитель України Олександр Андрійович Білоусько. Він визначив пріоритети і спрямував роботу невеличкого колективу на виконання масштабних видавничих проектів, у тому числі видання багатотомної регіональної енциклопедії «Полтавіка».
Але, як показало життя, працювати лише над «Полтавікою» просто не випадало – необхідно було продовжувати проект «Реабілітовані історією», згодом відповідно до державної програми – підготувати і видати обласний том «Національної книги пам’яті жертв Голодомору 1932–1933 років. Полтавська область»; за дорученням органів виконавчої влади у надзвичайно стислі терміни виконувати інші важливі історико-краєзнавчі видавничі проекти, ураховуючи пам’ятні та ювілейні дати у житті держави та області. Й у кожному випадку Центру доводилося підставляти своє плече і брати на себе відповідальність за результат.
Знаковим у літопису НРП-Центру став 2009 рік, коли за редакторством і співавторством О. А. Білоуська було видруковано перший із томів «Полтавіки» – «Релігія і церква». Згодом за його редакторства та співавторства побачили світ ще дві книги тому «Образотворче та декоративне мистецтво» та 1 книга тому «Освіта і наука». Це грунтовні регіональні тематичні енциклопедичні видання, аналогів яким немає сьогодні у жодній області України. Тож треба віддати належне не тільки директорові НРП-Центру, авторові ідеї, головному редакторові і його команді, а й органам виконавчої влади та місцевого самоврядування, депутатському корпусові, які підтримали свого часу і сьогодні підтримують науково-редакційну установу. Штат якої, між іншим, складає лише 5 працівників. Це, крім керівника Центру, – редактори Тетяна Галіулліна, Яніна Заболотна, Лілія Кузнєцова, бухгалтер Олена Горобець.
Незважаючи на обмежені фінансові можливості, НРП-Центр дослідження історії Полтавщини виконує сьогодні значний обсяг науково-дослідної, науково-організаційної, науково-допоміжної роботи. Запорукою успішної діяльності Центру є передовсім високий авторитет керівника та тісна співпраця практично з усіма вищими навчальними закладами, музейними й архівними установами, бібліотеками, громадськими інституціями краю, приватними особами, зокрема фотографами і колекціонерами.
НРП-Центр уже багато років створює тематичні інформаційні бази даних, які дозволяють реалізовувати такі видавничі проекти, які є просто непідйомними для інших наукових інституцій. Тож не випадково Центр є видавцем різних за тематикою, але досить інформативних та ошатних видань: «Тарас Шевченко і Полтавщина», «Полтавська філармонія-70», «Чорнобиль 1986–2016. Книга слави і пам’яті. Полтавська область» (до 30-ї річниці аварії на Чорнобильській АЕС), «Полтавщина. Шлях до незалежності. 1986–1991» (до 25-ї річниці проголошення незалежності України), «Українська революція 1917–1921. Полтавський вимір. Події, постаті, документи. 1917–1921», презентаційне видання «Полтавщина. Пам’ять віків: Альбом». Лише за останні роки установою підготовлено і видано близько 50 наукових, енциклопедичних та довідкових видань.
Сьогодні видання НРП-Центру – це уже певний видавничий та інформаційний бренд нашої області. Тож з нагоди 25-річного ювілею побажаємо колективові Центру дослідження історії Полтавщини та його керівникові насамперед здоров’я, реалізації нових цікавих і вартісних проектів та європейського визнання.

Тарас Пустовіт
Заслужений працівник
культури України

Добавить комментарий