Від здорової психіки - до фізичного здоров'я

Від здорової психіки — до фізичного здоров’я

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, понад 500 мільйонів людей на планеті страждають на психічні захворювання. Найпоширенішими з них є алкогольна депресія (45%), наркотична, ігрова та інші залежності (15%), психози (12%). Половина психічних хвороб є причиною інвалідності. Захворювання на психічні розлади напряму залежать від того, як ми ставимося до психічного здоров’я і до людей із психічними захворюваннями.
Психічні захворювання належать до найпоширеніших причин зниження якості життя.
За визначенням ВООЗ, психічне здоров’я – це стан благополуччя, який дозволяє людині реалізувати свій потенціал, долати життєві труднощі і стреси, плідно працювати, брати участь у громадському житті.
Міжнародний стандарт психічного здоров’я включає 10 ознак: інтелект, цілеспрямованість, гнучкість мислення, моральні якості, соціальна поведінка, особливості харчування, емоційність, ставлення до свого здоров’я, сексуальність.
Для збереження психічного здоров’я важливо уникати скупості, мстивості, заздрощів, лицемірства, гордині, хворобливого самолюбства.
На жаль, українці не звикли з власної ініціативи звертатися до психіатрів. Спеціалісти стурбовані тим, що звернення відбувається вже на кінцевих стадіях розвитку хвороби, коли зупинити її вже неможливо.
Здоров’я населення залежить від рівня благополуччя всього суспільства та від уваги суспільства до цих проблем.
Охорона психічного здоров’я – це процес, який починається в кожній окремій родині, продовжується за місцем роботи людей, охоплює все місцеве співтовариство та інфраструктуру системи охорони громадськго здоров’я загалом.
Між психічним та фізичним самопочуттям людини існує найтісніший взаємозв’язок, думки та вчинки людей можуть безпосередньо впливати на їхнє фізичне та емоційне здоров’я, загальне благополуччя і якість життя.
До поведінкових факторів, що негативно впливають на психічне здоров’я, належать тривалі негативні стресові ситуації, невміння підтримувати адекватні відносини з оточуючими, конфлікти, недостатній відпочинок, малорухливий спосіб життя, зовнішні подразники. А криза інституту сім’ї та людських зв’язків призводить до самотності, адже людині немає від кого отримувати емоційну підтримку й визнання.
Кожна людина свідомо чи підсвідомо володіє якимись релаксуючими стратегіями. І дуже добре, щоб якомога раніше кожен із нас зрозумів, що йому приносить полегшення і задоволення. Для цього потрібно вивчити себе, вивчити свої можливості в різних сферах життя і свою поведінку в різних ситуаціях.
У збереженні та зміцненні психічного здоров’я важливе значення має дотримання принципів здорового способу життя. Пам’ятайте, що всі люди потребують підтримки, співчуття та любові. Ви – не самотні! Поруч завжди є люди, які зрозуміють і допоможуть. Не соромтеся звертатись за допомогою.
У разі потреби звертайтесь до фахівців, щоб отримати індивідуальну конфіденційну безкоштовну консультативну допомогу й підтримку. Бережіть психічне здоров’я. Адже це – запорука щасливого життя і довголіття.

Віктор ІВАНОВ,
лікар-психіатр КНП «Чорнухинська лікарня
Чорнухинської селищної ради».

Поділися:

Добавить комментарий