“Видано під час війни”

“Видано під час війни”

У Полтаві видавець з Харкова презентував альбом «Василь Кричевський: орнаментні композиції»

Сто п’ятдесят років тому народився один із найбільш унікальних мистців в історії України – Василь Григорович Кричевський. Обдарованість у поєднанні з певними життєвими умовами привела Кричевського до творчих звершень настільки масштабних і багатогранних, що аналоги їм важко знайти. Сила особистості й воістину титанічний масштаб діянь Василя Григоровича були запорукою нездоланної величі його духу в найтяжчих випробуваннях часу.
Нині ж ми знаємо Василя Григоровича Кричевського як видатного українського архітектора, маляра, графіка, художника декоративно-ужиткового мистецтва, художника театру та українського кіно, мистецтвознавця, педагога, колекціонера, найбільш харизматичну постать українського мистецтва першої половини ХХ століття, фундатора стилю українського модерну в національній архітектурі, одного із засновників і першого обраного ректора Української Академії Мистецтв, автора дизайну національного герба України «Тризуб» і перших українських грошей, Почесного члена Української вільної академії наук у США, академіка, професора, доктора мистецтвознавчих наук, заслуженого діяча мистецтв УРСР, патріарха великої мистецької родини Кричевських, яка збагатила світове мистецтво кількома видатними художниками, автор проєкту будівлі колишнього Опішнянського гончарного показового пункту Полтавського губернського земства.
Низка подій у 2023 році в різних містах України була приурочена до ювілею великого мистця: відкриття виставок, презентація фільму, наукові читання, творчі зустрічі… На завершення цього ювілейного року світова спільнота отримала розкішний дарунок від дослідника й шанувальника творчості Василя Кричевського, українського видавця з Харкова Олександра Савчука – альбом «Василь Кричевський: орнаментні композиції».
Презентація відбулася у місті, де зведено одну з найкращих будівель за проектом Василя Кричевського – Будинок Полтавського губернського земства, нині це – Полтавський краєзнавчий музей імені Василя Кричевського. Сама ж презентація альбому проходила у приміщенні Полтавського художнього музею (Галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.
«Я рада, що презентація цієї книги відбувається у нас, у Полтавській територіальній громаді. Тут зібралися шанувальники творчості Василя Кричевського. Це те, що говорить про сучасну українську еліту. Це про наш український щит. Це те, що працює на перемогу. Історія, культура, мова – це стержень. Такі події надають сил і гордості за те, що я українка. Українці популярні в усьому світі, із них беруть приклад метри мистецтва, й це проходить крізь століття. Наше завдання – зберегти та з повагою ставитися до цього всього», – зазначила секретарка Полтавської міської ради Катерина Ямщикова.
Видавець Олександр Савчук провів колосальну роботу, щоб альбом побачив світ. Адже сьогодні в Україні війна. Пошук матеріалів, спонсорів, друкарень – це все потребувало титанічних зусиль. І позначка на палітурці – «Видано під час війни» – змушує зупинитися й замислитися!..
Альбом двомовний (українська/ англійська). У ньому подано близько 200 унікальних взірців орнаментів, що зберігаються в музеях України, а також у приватних колекціях. До кожного орнаменту є підпис, де саме знаходиться оригінал того чи іншого орнаменту. Передмову до альбому написали доктори мистецтвознавства Михайло Селівачов та Андрій Пучков.
«Цього року виповнюється 150 років від дня народження великого майстра, і це гарна нагода ще раз пригадати його творчий шлях. Колись мені до рук потрапила стаття мистецтвознавця Степана Таранушенка про Василя Кричевського. Це одна з найкращих статей про нього. Вона написана так, що хотілося й далі дізнаватися про Василя Григоровича. Я із захопленням читав про Кричевського. У Таранушенка вдома була ширма з орнаментом Василя Григоровича, і це мене надихало. Я ще більше зацікавився його життям і творчістю. Мрію, щоб були фільми, програми про Василя Кричевського», – поділився видавець Олександр Савчук.
Багато років Олександр Савчук співпрацює з Національним музеєм гончарства й Музеєм мистецької родини Кричевських у Опішному. Нині в арсеналі видавця вже є неймовірні роботи про метра української культури: «Василь Григорович Кричевський: хрестоматія» (у двох томах) і альбом «Василь Кричевський: орнаментні композиції».
«Музей гончарства завжди відкритий до співпраці й орієнтується на результат. Усі три видання – це була комфортна співпраця», – зазначив Олександр Савчук.
На досягнутому видавець зупинятися не збирається, а має вже далекоглядні плани, над втіленням яких розпочав активну роботу: «Мрію знайти людину, яка напише про Кричевського як про художника кіно, а також про книжкову графіку».
Щиро вітаємо Олександра Савчука з новим виданням й бажаємо чергових звершень на видавничій ниві!

Світлана ПРУГЛО
Завідувачка інформаційної служби Національного музею гончарства

Поділися:

Добавить комментарий