Відчути історію на дотик

Відчути історію на дотик

Пристрасний бібліограф Ярослав Стешенко у листі до мистецтвознавця Федора Ернста писав: «Праця в галузі книжкової культури – для мене найдорожча справа». В Українському науковому інституті книги він виконував багато обов’язків і ніс основний тягар у справі видання часопису «Бібліологічні вісті». Особистим завданням вважав реалізацію масштабного проєкту «Українська книга в Росії, 1798–1916». Початкову дату твору взяв від року першого виходу в світ «Енеїди» І.П.Котляревського.
Більшовицькі політичні наглядачі угледіли в його роботі прояв українського руху, «культурну боротьбу» за незалежність України. У жовтні 1933-го черговий раз заарештували, звинуватили в участі у вигаданій організації «Русско-украинский фашистский блок», і на 3 роки заслали до Казахстану. 1936-го заарештували знову і запроторили на 5 років у виправно-трудовий табір Бухта Нагаєво. Там, на Колимі, 11 березня 1939 року він помер, виснажений каторжною працею.
Батько Ярослава, Іван Стешенко, уродженець села Великі Будища Зіньківського повіту Полтавщини, очолював міністерство освіти в уряді Української Центральної Ради, а потім був генеральним комісаром освіти в уряді гетьмана П.Скоропадського. Рішуче провадив українізацію школи. Це викликало ненависть прибічників русифікації. У ніч з 29 на 30 липня 1918 року його на очах у неповнолітнього сина застрелили в Полтаві за рішенням Зіньківської повітової організації більшовиків.
Про це і ще багато іншого розповідається у книзі «Ярослав Стешенко. Епістолярний монолог», яка нещодавно вийшла друком у Дрогобичі, у видавництві «Коло». У ній вперше опубліковано близько 100 листів Я.Стешенка до різних адресатів з приводу теми його зацікавлення. Листи супроводжуються десятками трагічних біограм, які відображають жорстоке винищення більшовицькою владою бібліографів і книгознавців з метою встановлення свого тотального впливу на книжковий світ. Біограми і коментарі подає у книзі її упорядник Євген Пшеничний, кандидат філологічних наук, ініціатор та учасник низки наукових видань.
Книга вражає своїм незвичним дизайном – у неї вклеєні копії документів, світлин, а також екслібриси і обкладинки журналів і книг роботи Василя Кричевського, Георгія Нарбута й інших видатних художників. Все це надає книзі надзвичайної наочності, можливості «відчути історію на дотик». Вона містить колосальний довідковий матеріал, який зокрема стосується й Полтавщини, і є фундаментальним внеском в українське книгознавство. Вона стане у нагоді бібліографам, філологам, книгознавцям, історикам, музейникам, всім, хто цінує книгу.
Дизайн суперобкладинки виконано за мотивами обкладинки журналу «Зоря» роботи Георгія Нарбута.

Василь ГРАБ
Краєзнавець

Поділися:

Добавить комментарий