Відсидітися не вдасться нікому

Відсидітися не вдасться нікому

Ще донедавна Полтавську громаду можна було вважати більш-менш спокійним регіоном, де знаходять тимчасовий прихисток кількасот тисяч українців із прифронтових територій. Але події, чи точніше прильоти, які сталися у квітні, геть знівелювали відчуття навіть відносного спокою і стабільності.
Між тим чимало полтавців призовного віку не поспішають поповнити ряди захисників Вітчизни, за що неодноразово лунала критика на адресу обласного центру. Воно й зрозуміло, адже далеко не кожен чоловік має відповідне фізичне, і, що не менш важливо, психічне здоров’я, щоб зі зброєю в руках перебувати в окопах на передовій. Тож хтось, аби уникнути мобілізації, пішов здобувати чергову вищу освіту в 45–50 років, хтось має статус «обмежено придатного», є й такі, хто, як мовиться, «чхати хотів» на все…
Але ситуація на фронтах і необхідність ротації, надто для тих, хто від початку великої війни беззмінно перебуває на лінії зіткнення, потребують внесення коректив у мобілізаційні питання. Саме цим продиктоване зниження мобілізаційного віку з 27 до 25 років. Сприятиме цьому й нещодавно прийнятий закон № 3621-IX, який, зокрема, передбачає скасування статусу «обмежено придатний». Міністерство оборони України опублікувало роз’яснення про те, що чекає на військових та військовозобов’язаних, які мають цей статус.
Закон набуде чинності 4 травня. Громадяни, які наразі мають статус «обмежено придатний», повинні повторно пройти ВЛК протягом 9 місяців, тобто до 4 лютого 2025 року, йдеться в роз’ясненні Міністерства оборони. Після повторного огляду визнані непридатними будуть звільнені від військової служби, а визнані придатними – продовжать її.
Як змінить ситуацію прийняття зазначених законів та який стан справ із мобілізацією на Полтавщині і в обласному центрі зокрема, – про це наша розмова з начальником служби зв’язків з громадськістю Полтавського обласного ТЦК та СП Романом ІСТОМІНИМ.
– У Полтаві, за підсумками березня, найскладніша ситуація з мобілізацією серед усіх громад області. З одного боку, так є тому, що місто все-таки велике. З іншого – в Кременчуці такий же ТЦК, але ситуація краща. Водночас варто зауважити, що полтавський ТЦК робить усе, що потрібно. Більше питань виникає до низької ефективності в роботі органів місцевого самоврядування.
– У якій громаді області стан мобілізації найліпший?
– За результатами березня слід відзначити Шишацьку громаду. Ті завдання, які перед нею поставлені, виконуються ефективно й у відповідні терміни.
– На третьому році війни в області є добровольці?
– Стосовно добровольців, то це здебільшого не про мобілізацію, а про військову службу за контрактом. Такі наші земляки є. Вони звертаються і до рекрутингових центрів, і напряму до військових частин, і до ТЦК. У нас є цілий підрозділ, є такий напрям роботи ТЦК.
Серед населення часто виникає запит щодо служби саме в певному підрозділі, але в ТЦК звертатися бояться, бо «направлять не туди». Так от рекрутингові центри й створені для того, щоб доброволець прийшов і отримав відповіді на всі свої запитання, або ж навіть відразу обрав для себе підрозділ.
– Якщо військовозобов’язаний іде по мобілізації, він має право вибору? Скажімо, він хоче управляти дронами.
– Якщо у нього є навики чи освіта програміста, то, швидше за все, він і буде служити на відповідній посаді. Адже людину простіше донавчити, цивільний фах до військового, аніж навчати з нуля. Але якщо питання стосується вибору підрозділу, то за мобілізацією це майже неможливо. Бо в цій ситуації комплектується той підрозділ, який потребує доукомплектування. Те, що медик, швидше за все, й буде працювати медиком, це так, але обрати саме підрозділ – ні.
– Дівчата до ТЦК звертаються?
– Звертаються. Але мобілізація тут лише добровільна, за бажанням жінки. Це поодинокі випадки. Жінки в основному йдуть служити за контрактом, і вони становлять 15–20 відсотків від загального числа тих, хто йде на контракт.
– Іноді військові чи й просто полтавці розповідають, що трапляються випадки мобілізації хворих людей, скажімо, епілептиків, із психічними захворюваннями. Водночас молоді й здорові хлопці сидять у кафе, іноді порушують громадський порядок голосною музикою…
– Тут потрібно розрізняти – хворий на думку людей і хворий у розумінні закону. Є військово-лікарські комісії, в яких працюють цивільні лікарі і які ТЦК не підпорядковуються. І саме вони визначають – відповідно до 402-го наказу Міноборони – придатний громадянин, непридатний чи обмежено придатний.
– Чи буде в подальшому враховуватись як відстрочка від мобілізації ситуація, коли батько сам виховує трьох неповнолітніх дітей чи має хвору дружину, батьків…?
– У статті 23 Закону України про мобілізацію є перелік громадян, яким надається відстрочка від мобілізації. І ми її надаємо. Але якщо чоловік, скажімо, говорить, що він має трьох неповнолітніх дітей, але виявляється, що він їх не утримує, це вже інше питання. А загалом відстрочка залишається, все згідно з чинним законодавством.
– Є інформація, що на Полтавщині не можуть знайти близько 30 тисяч військовозобов’язаних. Це як?
– Це не зовсім так. Є відповідна система роботи: ТЦК виписує повістку, а громадянин не з’являється в ТЦК, чим здійснює правопорушення. Для того, щоб скласти відповідний адмінпротокол, громадянин має бути присутнім. Тоді дані про нього передаються в поліцію для того, щоб його доставили в ТЦК, бо наші працівники не можуть примусово його доставити. Тобто робота ведеться постійно, й поліція займається розшуком таких громадян. Це робочий процес.
– Повістки в місцях загального користування й надалі вручатимуть, і як працюватиме електронний кабінет військовозобов’язаного?
– Це і є заходи оповіщення. У 2022 році, переважно, воно було адресне, за адресою проживання. Адже військовозобов’язаний у випадку зміни місця проживання у семиденний термін має повідомляти про це ТЦК. Але досвід 2022-го року показав, що далеко не завжди громадяни це роблять. Тож нині цей спосіб відійшов на другий план, а більше заходи оповіщення відбуваються у громадських місцях. Тобто військовозобов’язаному вручається повістка – прибути до ТЦК та СП для уточнення військово-облікових даних. Буває, що військовозобов’язаний приходить і відразу приносить документи про відстрочку, буває, що після проходження ВЛК він визнаний непридатним. Тобто це зовсім не про те, що громадянину вручили повістку й він одразу ж відправляється на передову. Навіть якщо він і призивається, то направляється до навчального центру. Щодо електронного кабінету, це ми побачимо через місяць.
– Який термін навчання щойно мобілізованих військовозобов’язаних?
– Термін відрізняється у залежності від навчального центру й відповідного роду військ. Базова загальновійськова підготовка триває близько місяця. Після цього певний час триває фахова підготовка, скажімо, навчання управляти дроном чи танком.
– Якщо людина хоче захищати країну, але психологічно не готова перебувати в окопах і стріляти, але може облаштовувати фортифікаційні споруди чи працювати в тилу, куди їй звертатися?
– Це якраз і є питання рекрутингу. Адже фронту теж потрібні бухгалтери, діловоди, зв’язківці, військові для підвезення боєкомплекту й пального, сапери, кухарі… Далеко не всі військові беруть безпосередню участь у бойових діях, як ми це уявляємо. Це взагалі менше половини від чисельності бригади. Про окремі допоміжні підрозділи (забезпечення) я взагалі мовчу.
– На вашу думку, чи поліпшить мобілізацію зміна вікового рівня з 27 до 25 років?
– Згідно з деякою статистичною інформацією, чоловічого населення такого віку в Україні було приблизно 400 тисяч, але хтось із них призваний за мобілізацією, хтось – за контрактом, хтось виїхав за кордон, хтось із них ще навчається, хтось матиме право на відстрочку чи матиме обмеження за станом здоров’я… Це точно не можна вважати вирішенням усіх проблемних питань мобілізації.
– Чимало військових повертаються з фронту інвалідами. ТЦК якось допомагає їм при працевлаштуванні чи в інших питаннях?
– Після рішення військово-лікарської комісії про непридатність військовослужбовця для подальшої військової служби він звільняється. Відповідно він не може служити в ТЦК. Але спільно з центрами зайнятості ведеться спільна робота щодо їх працевлаштування. Крім того, він перебуває на нашому обліку як ветеран, і йому надається соціальна підтримка, яка полягає, скажімо, в отриманні від держави одноразової грошової допомоги. Також йому надаються роз’яснення, на які пільги чи допомогу він має право, надається допомога в збиранні відповідного пакета документів тощо. Тобто наші фахівці в межах своїх повноважень допомагають у вирішенні проблемних питань, які виникають у сім’ях загиблих військовослужбовців чи ветеранів, інвалідів війни.
Якщо ж казати про військових після поранення в ТЦК, тоді так – більшість тих, кого бачать громадяни на вулицях під час оповіщення (роздають повістки в громадських місцях), це воїни, які пройшли бойові дії, отримали поранення, визнані рішенням ВЛК обмежено придатними і тому переведені до ТЦК для подальшого проходження військової служби. Тобто вони не звільнені з військової служби – вони лишаються військовослужбовцями, адже ТЦК та СП є частиною Збройних сил України.
– У фінансовому плані служба за контрактом відрізняється від мобілізації?
– Ні. В одному підрозділі служать і контрактники, і мобілізовані, і в них рівні права й можливості та завдання і рівень фінансового забезпечення.
* * *
Під час нашої розмови Роман Істомін неодноразово наголошував: як би парадоксально це не звучало, росія й досі намагається нас знищити. Можливо, хтось у Полтаві воліє не помічати війну, але війна триває. Від своїх планів росія не відмовилася, у її планах не зміна влади, а саме знищення українців, що ми побачили по Бучі та інших тимчасово окупованих територіях. Тож відсидітися не вдасться нікому. Якщо не нам, то нашим дітям доведеться захищати свою країну й свою ідентичність.

Розмову вела Людмила Даценко.

Поділися:

Добавить комментарий