Виявляють серцеву дію

Виявляють серцеву дію

«Вирощую декоративну рослину іберійку гірку. Хочу більше дізнатися про неї. Чи має ця рослина лікувальні властивості?»
М. Д. ВОЛОСЮК.

Іберійка гірка (иберийка горькая; Iberis amara) – однорічна трав’яниста гола або вкрита рідкими волосками рослина родини хрестоцвітих. Стебла прямостоячі, 10–40 сантиметрів заввишки, ребристі, вздовж ребер опушені з назад відхиленими волосками, вгорі майже голі. Листки чергові, довгасто-клиновидні, тупі; нижні – звужені в довгий черешок, верхні – сидячі, зі стеблообгортною основою, спереду з 2–4 відхиленими тупими зубцями, зрідка майже цілокраї. Квітки двостатеві, 4-пелюсткові, зібрані в зонтиковидні волоті; пелюстки білі або блідо-фіолетові, нерівні (у крайових квіток у суцвітті зовнішні пелюстки значно довші за інші). Плід – округлий, стиснутий з боків стручок. Цвіте у червні-липні.
Дико росте в Середній і Південній Європі. На території України розводять у садах як декоративну рослину, інколи дичавіє.
Для лікарських потреб використовують траву іберійки (заготовляють під час цвітіння рослини) і насіння. Рослина неофіцинальна.
Трава іберійки гіркої містить глюкозинолати (головним є глюкоіберин), кукурбітацин І, флавоноли (похідні кемпферолу і кверцетину); насіння – глюкоіберин (1,4%), глюкохейролін та інші глюкозинолати, кукурбітаніни (кукурбітацин Е, I, J, К).
Препарати з насіння іберійки виявляють чітку серцеву дію, викликаючи в значних дозах систолічну зупинку серця. В минулому настойку іберійки використовували при хворобах серця, зокрема при грудній жабі.
Глюкозинолати насіння виявляють бактеріостатичну дію, а кукурбітаніни – цитотоксичну. Висока отруйність кукурбітанінів стримує використання їх з лікувальною метою.
У зарубіжній народній медицині насіння і траву іберійки використовують у разі необхідності стимулювати виділення шлункового соку і жовчі.
Частіше, особливо при захворюваннях печінки і жовчного міхура, спиртові витяжки іберійки застосовують у поєднанні з іншими лікарськими рослинами (дудник лісовий, кмин звичайний, меліса лікарська, м’ята перцева, ромашка лікарська, солодка гола, чистотіл звичайний). Рослина містить сильнодіючі речовини і потребує обережності при її застосуванні.

Поділися:

Добавить комментарий