Вийшло у світ 9 число «Полтавської Петлюріани»

Вийшло у світ 9 число «Полтавської Петлюріани»

Упродовж останніх 34 років на Полтавщині за ініціативи передовсім громадських організацій, наукових інституцій, окремих представників місцевої інтелігенції було проведено цілу низку суспільно-значущих заходів, найвагомішими з яких стали наукові конференції під назвою «Петлюрівські наукові читання».

Від 1992 року «Петлюрівські читання» набули широкого розголосу як в Україні, так і за кордоном, а їх матеріали лягли в основу уже дев’яти наукових збірок, які поширюються переважно безкоштовно по книгозбірнях, архівних і музейних установах, навчальних закладах України.

Головну мету своєї діяльності оргкомітет Петлюрівських читань убачає:

— у дослідженні знакових періодів нашого минулого, зокрема, періоду Визвольних змагань українського народу 1917-1921 рр.;

— у поширенні правдивої інформації щодо постаті Головного отамана військ УНР, голови Директорії УНР С.Петлюри та увічнення його пам’яті на Батьківщині; а також увічнення пам’яті тих, хто поклав своє життя у боротьбі за незалежність України;

— виховання молодого покоління на основі національних і духовних цінностей українського народу.

У дев’яти випусках «Петлюріани» опубліковано понад 170 статей про Симона Петлюру, інших діячів національно-визвольного і повстанського руху першої третини ХХ ст. У цих заходах взяло участь немало видатних вчених, політиків, діячів культури, у тому числі із діаспори. Серед них: Микола Плав’юк, проф. Валентин Мороз, Євген Сверстюк, проф. Дмитро Степовик, Павло Мовчан та ін. До речі, більшість збірників «Петлюріани» було видано у 1990-х у далеко несприятливих політичних умовах; інколи самим членам редакційної колегії самотужки доводилося друкувати на різографі матеріали читань та оправляти книжки.

Крім статей у наукових збірниках «Петлюріани», у Полтаві було опубліковано матеріали кількох наукових конференцій, що стосувалися досліджень періоду УНР, у місцевих часописах вийшло сотні статей науково-просвітницького напряму, періодично видавалися монографії Віктора Ревегука про події української революції на Полтавщині, видано серію підручників з історії Полтавщини, у т. ч. і про період визвольних змагань українського народу 1917-1921 рр. для середніх навчальних закладів області, щоденник полтавського лікаря О. О. Несвіцького «Полтава у дні революції та в період смути. 1917-1922 рр.»; «Українська революція 1917-1921. Полтавський вимір» у 3 томах, знято кілька фільмів на основі друкованих матеріалів, встановлено меморіальні дошки Головному отаманові військ УНР, голові Директорії УНР С. Петлюрі, проведено всеукраїнський конкурс на спорудження пам’ятника нашому славетному землякові.

У дев’ятому випуску «Полтавської Петлюріани» опубліковано статті: Миколи Кульчинського, д.і.н., проф. Володимира Сергійчука, д.і.н. проф. Ігоря Гирича, д.і.н., проф. Людмили Бабенко, д.і.н., проф. о. Юрія Мицика, д.ф.н. Андрія Сидоренка та ін. Упорядкував випуск заслужений працівник культури України, заступник директора Полтавського краєзнавчого музею імені В. Кричевського Володимир Мокляк.

Сподіваємося, що матеріали наукового збірника стануть чудовим джерелом як для науковців, так і студентської та шкільної молоді.

Тарас ПУСТОВІТ,

заступник директора-начальника відділу інформації

та використання документів Державного архіву Полтавської області.

Поділися:

Добавить комментарий