Темпи поширення такої небезпечної недуги, як ВІЛ/СНІД, часто є перешкодою світлій і благородній місії жінки-матері – народити здорову дитину.
Про це красномовно свідчить статистика. Наразі в нашій країні під медичним наглядом у спеціалізованих закладах охорони здоров’я перебуває 157 тисяч ВІЛ-інфікованих українців, з них 48% – дівчата й молоді жінки. В усьому світі ця категорія жіночої статі є більш вразливою до ВІЛ, аніж чоловіки та юнаки.
Ймовірність їх зараження у 2,5 разу вища, аніж для всіх однолітків чоловічої статі. Жінки, при одноразовому незахищеному статевому контакті з ВІЛ-позитивним партнером, інфікуються удвічі частіше за чоловіків.
Особливістю епідемії ВІЛ-інфекції нині є неухильний ріст кількості ВІЛ-позитивних вагітних жінок, і відповідно – народжених ними дітей. Також спостерігається тенденція щодо збільшення числа ВІЛ-інфікованих вагітних, які бажають зберегти вагітність і народити дітей.
Утім далеко не всі майбутні ВІЛ-інфіковані матері знають, що ВІЛ-позитивна жінка може народити здорову дитину за умови своєчасного застосування антиретровірусної терапії (АРТ) у поєднанні з іншими сучасними профілактичними медичними засобами. Якщо вагітна жінка не отримуватиме АРТ, то ризик народження ВІЛ-інфікованої дитини збільшується до 30%. При дотриманні заходів «Програми попередження передачі ВІЛ від матері до дитини», безперервного прийому АРТ, кількість ВІЛ-інфікованих новонароджених зменшується до одного відсотка.
Сьогодні світ має безпрецедентну можливість для того, щоб нові випадки інфікування ВІЛ серед дітей, народжених ВІЛ-позитивними матерями, стали історією. Фактична ліквідація передачі ВІЛ від матері до дитини означає зниження цього показника до рівня менше 1%.
За останнє десятиріччя реалізація міжнародної та національної стратегії «Програми попередження передачі ВІЛ від матері до дитини» в Україні стала позитивним прикладом: частота передачі ВІЛ від матері до дитини на національному рівні зменшилася у декілька разів – із 27,8% у 2001р. до 0,2% у 2022 р., зокрема в Полтавській області у 2023 році цей показник складав 0%. Тож нині дуже важливе саме бажання жінки народити здорову дитину.
Що ж треба знати ВІЛ-позитивній майбутній матері про вплив ВІЛ-інфекції на перебіг її вагітності з метою зниження інфікування плоду?
Перш за все залишається актуальною проблема обізнаності майбутньої матері зі своїм ВІЛ-статусом. Оскільки вірус вражає імунну систему людини, важливу роль відіграє стан здоров’я матері. Дослідження показують, що передача ВІЛ дитині особливо часто відбувається, якщо у майбутньої матері високе вірусне навантаження ВІЛ або низький імунний стан.
Тому під час вагітності жінкам необхідно дотримуватись раннього початку АРТ та безперервного щоденного прийому антиретровірусних препаратів, регулярного планового лабораторного обстеження на вірусне навантаження ВІЛ, рівень СД4, інші лабораторні обстеження, а також своєчасного огляду медичними фахівцями з питань ВІЛ-інфекції.
У ВІЛ-позитивних жінок можуть виникнути проблеми з набором достатньої ваги, що рекомендується при виношуванні вагітності. Також існує безпосередній зв’язок між поганим харчуванням матері під час вагітності і високим ризиком передачі ВІЛ дитині. Тому вагітній жінці важливі консультації фахівця щодо харчування, а також дотримання спеціальної дієти. Варто врахувати, що ВІЛ-позитивним жінкам потрібні більш високі дози вітамінів, ніж ВІЛ-негативним. Втім, не слід забувати, що вітамінні добавки – це теж ліки, тому їх необхідно приймати, тільки попередньо порадившись із лікарем.
Важливе значення для виношування вагітності має і термін вагітності при першому візиті вагітної жінки з ВІЛ до лікаря акушер-гінеколога в жіночу консультацію та до медичних фахівців з питань ВІЛ-інфекції для своєчасного призначення атриретровірусної терапії та медичного нагляду. Перебіг вагітності може бути ускладнений ще й тим, що у ВІЛ-інфікованих жінок у 2 рази частіше відбуваються передчасні пологи, дуже часто мають місце й інші супутні гінекологічні захворювання.
Здоров’я майбутніх поколінь залежить від здоров’я жінки – майбутньої матері. Тому дуже важливо, щоб жінка постійно турбувалася про стан свого репродуктивного здоров’я, бо саме воно дає можливість народити здорову дитину.
Яніна ПОНОМАРЕНКО,
лікар акушер-гінеколог консультативно-діагностичного відділення ВІЛ-інфекції та інтегрованих послуг
КП “Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР”.