ВІЛ-інфекція і туберкульоз – епідемії-двійники

ВІЛ-інфекція і туберкульоз – епідемії-двійники

На Полтавщині триває місячник боротьби із захворюванням на туберкульоз. Адже не секрет, що епідемія не припиняється. А Україна входить до п’ятірки країн із найбільшим тягарем мультирезистентного туберкульозу.
За словами директора КП «Полтавський обласний протитуберкульозний диспансер Полтавської обласної ради», координатора з напрямку «Туберкульоз» Володимира Печериці, в області протягом минулого року на туберкульоз захворіло 726 осіб, що менше проти попереднього року на 12 відсотків. Торік смертність від туберкульозу зменшилась на 7% і становила 8 випадків на 100 тисяч населення.

«Настав час» – такою була тема «круглого столу», що відбувся у конференц-залі КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер».
Про стан захворюваності на туберкульоз в області, плани щодо проведення Всесвітнього дня та місячника боротьби проти цієї недуги інформував Володимир Печериця. Зазначалося, що рівень захворюваності в області торік склав 52,1 випадка на 100 тисяч населення.
Із 726 осіб, які захворіли в минулому році, виявлено 85 випадків поєднаної патології туберкульозу та ВІЛ-інфекції. ВІЛ і туберкульоз називають епідеміями-двійниками, що стимулюють і посилюють один одного. ВІЛ активує латентний туберкульоз в організмі людини.
В області також захворіло 12 дітей віком до 17 років. Смертність від туберкульозу протягом минулого року скоротилася на 7 відсотків і складає 8 випадків на 100 тисяч населення (в попередньому році – 8,6).
Головними завданнями в процесі реформування фтизіатричної галузі Володимир Печериця назвав «необхідність зберегти фахівців; продовжити навчання з виявлення туберкульозу в загальнолікувальній мережі; покращувати діагностику; залучати неурядові організації до медичного супроводу хворих; надати можливість пацієнтам разом із лікарем обирати місце лікування».
Заступник директора КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР» Наталія Шабаліна пояснила учасникам «круглого столу», як відбувається оптимізація фтизіатричної служби:
– Щоб укласти контракт з Національною службою здоров’я України за шістьма пакетами медичних послуг і перейти на інші види фінансування, потрібно відповідати всім вимогам НСЗУ. Тому фтизіатричні заклади у містах Кременчук, Лубни, селищі Опішня та селі Веприк обласна рада вирішила приєднати до Полтавського обласного клінічного протитуберкульозного диспансеру. В цих закладах триває оптимізація штату.
За словами Наталії Віталіївни, «можливостей для стаціонарної та амбулаторної допомоги достатньо, тож пацієнти не постраждають».
Заступник директора КП «Полтавський обласний клінічний протитуберкульозний диспансер ПОР» Михайло Ільченко розповів про зміни в підходах до лікування туберкульозу. Він зазначив, що «сьогодні 49 відсотків першовиявлених випадків туберкульозу не лікуються у стаціонарі. Ліки передаються в амбулаторії сімейним лікарям. Впроваджується пацієнторієнтована модель лікування для пацієнтів, які не є бактеріовиділювачами. Пацієнт вживає ліки, перебуваючи на он-лайн-зв’язку з куратором. У Полтаві так лікуються 18 пацієнтів. Для цього для ЦПМСД придбано 3 ноутбуки. Та далеко не всі пацієнти мають доступ до Інтернету».
Голова Полтавської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Ірина Плюсніна зазначила, що «контрольоване лікування «списувати» також не можна, адже хворі на туберкульоз подекуди не мають не тільки доступу до Інтернету, а й звичайного телефона. Більшість пацієнтів потребують соціально-психологічного супроводу, гуманітарних, продуктових та гігієнічних наборів, щоб сформувати їхню прихильність до лікування».
На думку заступника виконавчого директора БО «Світло надії» Надії Тимошенко, «органи місцевого самоврядування мають передбачати у своїх бюджетах кошти на соціальний супровід хворих на туберкульоз, ВІЛ/СНІД, наркозалежність, адже це – безпека громад. Прикладом є Кременчуцька міська рада, яка передбачила на це 600 тисяч гривень».
Начальник філії ДУ «Центр охорони здоров’я Державної кримінально-виконавчої служби України» Михайло Шондолі звернув увагу на те, що «в процесі трансформації медичної галузі поза увагою залишився контингент засуджених та ув’язнених. До вирішення питання на національному рівні залишається сподіватися тільки на розуміння та співпрацю закладів на місцях. Адже такі пацієнти з туберкульозом та поєднаними інфекціями теж потребують і діагностики, і лабораторних досліджень, і лікування».
Учасники «круглого столу» обговорили низку актуальних питань та акцентували увагу на необхідності спільних дій як державних, так і неурядових організацій щодо протидії туберкульозу на Полтавщині.

За матеріалами прес-центру ДОЗ ОДА підготувала Людмила ДАЦЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий