Вимушений зимовий огляд бджолосімей

Вимушений зимовий огляд бджолосімей

Усі пасічники знають, що без потреби у вулики до зимуючих бджолосімей заглядати не слід. Їм потрібні спокій і стабільна температура. Тож якщо у вуликах вдосталь кормів і вони надійно захищені від гризунів та інших шкідників, у зиму пішли народжені в серпні-вересні молоді бджоли, не завантажені переробкою сиропу чи вигодовуванням молодого покоління, гнізда своєчасно і в достатній кількості оброблені ефективними препаратами від вароатозу, сім’ї мають молодих і здорових бджоломаток, зимівля повинна пройти добре. Проте, як на мене, все може статися, особливо коли ваші бджоли, як і мої, зимують на вулиці, а погода восени й узимку така непередбачувана, тобто після тривалого аномального тепла надто різко стало холодно. Щоб звести ризики зимівлі бджолиних сімей до мінімуму, потрібно ситуацію у вуликах контролювати, час від часу оглядаючи їх.
Зимовий огляд бджолосімей необхідно чітко планувати і не вдаватися до такого втручання без особливої потреби. В умовах аномальних погодних умов узимку пасічникові краще перевірити стан бджолосімей. Усі маніпуляції при цьому слід робити вкрай акуратно і швидко, щоб не допустити охолодження зимуючого бджолиного гнізда. Необхідно обережно зняти кришку вулика, прибрати стелину і подивитися, де знаходиться гніздо бджіл. Воно має перебувати на середині, якщо ж клуб перебрався вже до задньої стінки вулика, то це погано, адже попереду – щонайменше два місяці зимівлі, й за таких умов комахам не вистачить корму до першого весняного обльоту. Такій сім`ї для підгодівлі наверх зимуючого гнізда слід негайно покласти в марлі як мінімум 3 кг минулорічного меду першої викачки або ж повномедну рамку з проробленими в ній отворами. Так бджоли, у разі потреби, матимуть змогу перейти на інший бік рамки й узяти необхідну кількість корму. Можна підгодувати комах і “канді” (суміш меду й цукрової пудри), попередньо підклавши під низ впоперек рамок 2-сантиметрові дерев’яні планочки для проходу бджіл знизу від зимуючого гнізда. Загалом, щоб не турбувати зимуючих бджіл зайвий раз, кормом їх необхідно забезпечити іще з осені з розрахунку не менше 25 кг на сім`ю. Для їхнього розвитку і нормальної зимівлі цього буде достатньо. Економити не варто, адже, як відомо, “мед робить мед”.
Коли на вулиці надто несприятливі для огляду погодні умови, тобто дме сильний вітер зі снігом, сильний мороз, пасічникам необов`язково відкривати вулик, охолоджуючи зимуюче гніздо і зайвий раз турбуючи бджіл. Перевірити стан страв у вуликах за таких умов допоможе звичайний лікарський стетоскоп чи навіть гумова трубочка діаметром близько 10 мм. Прослуховування відбувається таким чином: один кінець трубочки завдовжки півтора метра треба вставити в нижній льоток вулика, а інший – наблизити до свого вуха. Обережно постукавши по передній стінці вулика, слухаємо бджолиний гул, що стане реакцією комах на зовнішній подразник. Якщо спочатку чути різко посилений, а потім спокійний, рівномірний звук, що поступово затихає, значить, у вулику все благополучно, сім`я – в хорошому стані. Коли ж приблизно через 15 секунд після постукування із вулика чуємо гудіння окремих бджіл, найімовірніше, бджолина сім`я хвора на нозематоз, і пасічнику слід негайно вжити відповідних заходів. Треба підгодувати бджолосім`ю, додавши в корм відповідні ліки та видаливши забруднені екскрементами бджолині рамки.
Якщо при постукуванні по вулику комахи не реагують, це означає, що сім`я, найімовірніше, втратила свою бджоломатку. Без підсадки резервної матки чи об`єднання із іншою сім’єю ця бджолосім’я загине, й це треба мати на увазі.
Якщо відповіддю на постукування став підвищений гул, який при повторному постукуванні дуже повільно згасає, це означає, що кормів у бджіл у цьому вулику залишилося дуже мало. Спочатку потрібно оцінити кількість кормових запасів, швиденько піднявши стелину вулика, і негайно поповнити їх, підігрівши корм до кімнатної температури.
Загалом якщо пасічник знатиме ситуацію у кожному з вуликів своєї пасіки й оперативно вирішить названі вище проблеми, його бджоли перенесуть нормально будь-яку зиму. В цьому якраз і полягає майстерність бджоляра…

Василь БАГНО
Провідний спеціаліст відділу контролю за обігом засобів захисту рослин Управління фітосанітарної безпеки ГУ Держпродспоживслужби у Полтавській області

Поділися:
 • 3
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
 •  
  3
  Shares

Добавить комментарий