Серед осінніх місяців жовтень для виноградарів – найвідповідальніша пора, адже потрібно і останній урожай зібрати, і обробити кущі проти хвороб, і вологозаряджальний полив зробити, і підготувати кущі до зимівлі.
Скільки потрібно води
Часто виноградарі-початківці скаржаться, що ніби й робили все правильно, а пагони на рослинах все одно вимерзли. До цього може призвести брак вологи в грунті. А чим рясніше земля полита, тим надійніше захищатиме корені від підмерзання. Поливні роботи у винограднику проводяться саме в жовтні. Кількість води із розрахунку на кожен дорослий кущ – 50 л і навіть більше. Деякі виноградарі закопують в грунт під кожен кущ пластикові чи металеві трубки (на глибину 30–40 см) і заповнюють їх водою, доставляючи тим самим вологу до самісіньких коренів. Такий спосіб поливу запобігає розтіканню води, але є доволі забарним і актуальний тільки у невеликих присадибних виноградниках.
Чим підживлювати лози
Період вегетації й плодоношення сильно ослаблює лози, і в передзимовий період вони потребують підживлення. Найліпше о цій порі застосувати водний розчин калійного і фосфорного добрив (із розрахунку на кожен квадратний метр молодого винограднику – 25 г кожної речовини). Калій зміцнює кореневу систему винограду, а фосфор підвищує імунітет рослин. Також калійні добрива, внесені в грунт всередині осені, сприятимуть щедрій урожайності в майбутньому сезоні.
Рідкими органічними добривами виноград в жовтні не підгодовують. Добре підходить для осіннього підживлення дворічний перегній або компост із додаванням ЕМ-препаратів. Норма внесення перегною із розрахунку на дорослий кущ – 10–15 кг із додаванням 200 г деревного попелу. Заробляти органіку необхідно у рівчачки до 25 см завглибшки на відстані 0,5 м від основи куща. Свіжий гній (продукти життєдіяльності ВРХ, коней) восени в грунт вносити не можна.
Якщо під час садіння ви внесли достатню кількість поживи, то протягом трьох років молоді рослини можна взагалі не підживлювати. Але орієнтуватися треба по самих кущах: якщо вони почали різко відставати в рості, листя жовтіє завчасно, то, можливо, треба підживити їх поза графіком, додавши в грунт половину звичайної дози добрив.
Землю під лозами після внесення добрив краще прикрити компостом або сумішшю прілого гною з деревним попелом. Це допоможе взимку захистити вразливі корені від вимерзання.
Як захистити рослини від інфекцій
Коли урожай «сонячної ягоди» вже повністю зібраний, сміливо можна обробляти рослини хімічними препаратами для їхнього захисту від таких грибкових інфекцій, як оїдіум, мілдью й інших. Ранньостиглі сорти обприскують відразу після збирання останніх грон. Затягувати з обробкою не рекомендується, бо з настанням сезону осінніх дощів інфекції у винограднику розповсюджуються зі швидкістю пожежі. Який би препарат ви не обрали (їх у спеціалізованих магазинах вистачає), застосовувати його треба тільки в суху, тиху й теплу погоду. Пізньостиглі – тоді, коли рослини повністю скинуть листя (його обов’язково треба прибрати!), тобто по зрілих бруньках наступного року.
Готуючи виноградник до зимівлі в жовтні, я обробляю його розчинами мідного й залізного купоросу. Мідний купорос слід розчиняти в теплій воді з розрахунку 100 г речовини на 0,5 л рідини. Потім до суміші треба додати холодну воду, до обсягу
10 л, залити в розпилювач і обробити рослини.
Щоб отримати 3-відсотковий розчин залізного купоросу, 300 г хімікату необхідно розчинити у
10-літровому відрі води. Можна додавати в розчин ще й сечовину. Препаратом рясно обприскують лози і землю під ними. Така обробка знищує вогнища небезпечних інфекцій і одночасно підживлює рослини, поповнюючи в них запас цінних мікроелементів.
Якщо на молодих рослинах ви помітили кліщів чи ознаки оїдіуму, обробіть саджанці колоїдною сіркою. Здолати церкоспороз допоможе Фундазол.
Як формувати молоді рослини
Жовтень – оптимальний час для формування молодих виноградних рослин перед зимовим укриттям. Обрізати виноград треба ближче до кінця жовтня, коли рослини скинуть листя. Якщо взятися за секатор раніше, гілки та корені не встигнуть запастися поживними речовинами, а рослини можуть не витримати зимового випробування холодом. Шкідлива й надто пізня обрізка винограду, бо при низьких температурах зрізи на пагонах гояться дуже погано, а в умовах підвищеної вологості при дощовій погоді можуть навіть загнити.
Лози обрізають на 8–9 бруньок, підстраховуючись на випадок зимового вимерзання. Навесні зайві бруньки можна буде легко видалити. Пагони на підготовлених рослинах зв’язують в пучки і пригинають до землі.
Всі залишки обрізаних пагонів бажано спалити. Для компосту вони не годяться, оскільки можуть стати джерелом поширення інфекції. З профілактичною метою грунт у міжряддях, де немає дерну, бажано перекопати. І не забудьте поглибити рівчаки для зимівлі пагонів, доки земля ще не промерзла.
Чим укрити виноград на зиму
Варіантів укриття існує багато, і кожен із виноградарів вибирає найбільш прийнятний для нього. Один із способів – утеплення ялиновими чи сосновими гілками. Зверху натягують агроволокно і прикріплюють його з країв до грунтової поверхні. Торці треба залишати незакріпленими, щоб була можливість провітрювати лози під час відлиг. Якщо роздобути ялинові віти проблематично, можна накрити лози старими дерев’яними ящиками, зверху засипавши сухим листям.
Як закласти молодий виноградник
Висаджувати виноградні кущики в жовтні можна, починаючи з перших чисел і до холодів, але не пізніше, ніж за 8–10 днів до настання перших заморозків. Осіннє садіння винограду має певні переваги перед весняним, адже бруньки о цій порі сплять, а коренева система продовжує розвиватися. Завдяки цьому весною наступного року молоді рослини, як тільки настане тепло, одразу почнуть розвиватися.
Під садіння винограду необхідно вибирати рівну ділянку, де не гуляють північні вітри і немає протягів. Поблизу великих розлогих дерев висаджувати виноградний молодняк не рекомендується, оскільки вони відбиратимуть у саджанців поживні речовини і закриватимуть сонце.
Вибираючи саджанці на базарі чи в розсаднику, в першу чергу зверніть увагу на стовбур. Він повинен бути однорічним і зеленим, товщиною 7–8 мм і довжиною 40–50 см. Коріння у рослини повинне бути вологим і пружним, а не пересушеним. Забарвлення – світло-коричневе, товщина – до 3 мм, довжина – близько 15 см. Вибирайте ті саджанці, на пагінцях яких є бодай по 2–3 живі бруньки.
Микола ПАВЛЕНКО.