Це маленьке зайченя, сполохане полум’ям, яке ви бачите на фото, могло стати жертвою стихії. Але вогнеборці, які прибули за викликом гасити загоряння сухої трави в Кременчуцькому районі, врятували його від неминучої загибелі.
На жаль, більшість тварин, потрапляючи у вогняну пастку, гине. І це ви також можете побачити на знімках.
Лише за минулий тиждень, із 3 по 9 березня, полтавські рятувальники загасили 174 пожежі на відкритій території. 122 з них виникли упродовж вихідних. Внаслідок займань були знищені сотні гектарів сухої трави, пошкоджені житлові будинки та господарчі споруди.
9 березня внаслідок загоряння сухої рослинності в Полтавському районі одна людина отримала травми.
Подібна ситуація повторюється з року в рік. З приходом весни мешканці приватних житлових будинків та дач активно починають наводити лад у домогосподарствах, спалюючи гілки, суху траву та різний непотріб. Проте вогонь, роздмуханий вітром, нищить все на своєму шляху – ліси, поля, домівки, життя…
Чи задумуються над тим, яку біду наносять вони природі, ті, хто підносить сірника до сухостою? Певно, що ні. Й навіть не уявляють наслідків зробленого.
Вогнем знищується не лише сухостій, а й насіння і коріння живих рослин, пошкоджуються нижні частини дерев і кущів. Руйнується гумус, гинуть ґрунтоутворювальні організми та бактерії, які відіграють важливу роль у мікробіологічних процесах, що призводить до погіршення якості ґрунтів і, як наслідок, до зниження урожайності.
Через масові підпали також помітно підвищується забрудненість повітря. Під час горіння рослинних залишків вивільняються шкідливі хімічні сполуки, які знижують імунітет людини, викликають алергію, захворювання дихальних шляхів, посилюють негативний перебіг хронічних, а також сприяють розвитку онкологічних.
Крім того, погіршення видимості на автодорогах через дим може стати причиною дорожньо-транспортних пригод.
Особливо небезпечним є спалювання сухої трави на полях, через які проходять високовольтні лінії електропередач, та поблизу лісових масивів.
Навіть невеличке вогнище може перерости у масштабну пожежу.
Відсутність поблизу водойм та сильний вітер ускладнюють роботу вогнеборців.
– Рятувальники постійно проводять роз’яснювальну роботу з населенням про заборону спалювати суху рослинність та сміття, що шкодить флорі та фауні. Наголошуємо, що за це передбачена як адміністративна, так і кримінальна відповідальність, – говорить речниця ГУ ДСНС у Полтавській області Світлана Рибалко. – Просимо берегти навколишнє середовище, не знищувати вогнем життя диких тварин та комах. Екологи, до речі, давно розвіяли міф про те, що на випаленій землі начебто швидше виростає молода трава.
Тож якщо ви помітили палія, зафіксуйте його дії, зробивши кілька фото чи відео, повідомте про подію за номерами 101 та 102. Негайно телефонуйте на вказані номери й тоді, коли помітили займання сухої трави, чагарників, очерету, лісових насаджень або сміттєзвалищ.
Світлана Рибалко зазначила також, що в області проводяться спеціальні рейди, під час яких здійснюється моніторинг пожежного стану, та у разі виявлення загоряння на відкритій території вживаються усі заходи щодо притягнення палія до відповідальності.
Між тим, лісівники посилили патрулювання в лісах Полтавщини. Пресслужба Слобожанського лісового офісу нагадує про те, що у пожежонебезпечний період забороняється:
– розводити багаття у лісі та лісопосадках;
– заїжджати на територію лісового фонду (крім транзитних шляхів) транспортним засобам та іншим механізмам, за винятком тих, що використовують для лісогосподарських заходів;
– палити, кидати у лісі та лісопосадках непогашені сірники, недопалки;
– залишати у лісі просочене мастилом або іншими горючими речовинами ганчір’я;
– випалювати траву та інші рослинні рештки на землях лісового фонду, сільськогосподарських угіддях, а також на інших земельних ділянках, що безпосередньо примикають до лісу.
Крім того, під час найвищого класу пожежної небезпеки та до завершення воєнного стану категорично заборонено відвідувати ліси на території області.
Яна СОКОЛОВА
Журналіст
Вам також може сподобатись
Силіконові тюльпани та латексні троянди не зів’януть, але й не розкладуться: штучні квіти збільшують ризики українців захворіти на рак
З російського полону повернули дев’ятьох військових з Полтавщини
Жіноче обличчя війни: жінки-волонтерки, які воюють в тилу
Священник з духом революціонера й характером бійця, молитви якого рятують воїнів і техніку
Інформаційний кур’єр