Художник, кобзар, лірник, майстер народних інструментів, виконавець старовинних народних пісень Іван Новобранець провів зустріч із молодими читачами Полтавської міської бібліотеки-філіалу для дорослих № 5.
Творчість Івана Новобранця пронизана патріотизмом, любов’ю до України, давніх традицій, звичаїв, розкішної природи нашого краю.
Іван Якович прийшов із бандурою, яку зробив сам за старовинним зразком.
– У мене вже дванадцять таких бандур, – розповів він. – Сучасні бандури великі, у них – тільки форма цього музичного інструмента, але то, за великим рахунком, і не бандура, а “ходяче піаніно”. Старосвітська ж бандура сконструйована за принципом голосів людей. На ній не можна зіграти по нотах – тільки імпровізувати. Це національна, народна бандура, на якій грали козаки, сліпі кобзарі.
На зустрічі гість виконав кілька українських пісень. Заспівав і про кохання, та й прокоментував:
– Споконвіку в нашому народі дівчат дуже поважали, пам’ятали про значення честі й вагу даного слова. Дівчина – це була квітка. Юнак називав кохану рибкою, голубкою… Але якщо хлопець кидав дівчину, його могли покарати за це друзі або її батько і брати.
І знову з вуст кобзаря залунала пісня – про те, як у минулому жінки виряджали козаків у похід. Ідучи воювати за свою землю, козак думав про родину, матір, про свою дівчину чи дружину. Розумів, що може не повернутися…
Але не тільки війни розлучали парубків із коханими.
– Тоді хлопці теж їздили за кордон на заробітки, – розповів Іван Новобранець, який, пишучи картини на історичні теми і пісні про українську старовину, ретельно вивчав нашу історію. – Від’їжджаючи, парубок обіцяв: “Зароблю гроші, приїду, і ми одружимося”.
Зараз матері, дружини, діти теж проводжають синів, чоловіків, батьків у зону бойових дій і на далекі заробітки…
* * *
Це фото зроблене на відкритті виставки Івана Новобранця в художньому музеї (Галереї мистецтв). На світлині – його родина. Митець щиро вболіває за те, щоб молоді люди створювали міцні сім’ї, цінували честь, моральні цінності роду і народу.
Наталія ЖОВНІР
Журналіст
Вам також може сподобатись
«Червоне – то любов, а чорне – то журба»
Вони знають, хто найкращий
«Україна – це мій дім, і нікому не дозволено його розоряти. Ніяких ворогів на свою землю ми не пустимо!»
«Родинні Історії Війни» Всеукраїнський проєкт – про мешканців Полтавщини
Посилення соціального захисту дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування