Вирощуємо середземноморську красуню

Вирощуємо середземноморську красуню

Дивовижна пурпурова лаванда століттями надихала художників, а нині – фотографів з усього світу на створення шедеврів. А кліматичні зміни сприяли тому, що цінну лікарську культуру почало вирощувати все більше дрібних фермерів у всіх куточках нашої держави. Тож милуватися нею можна не лише в Провансі. Полтавці також вирішили ризикнути і створили сімейну майстерню з вирощування та продажу лаванди, свою сувенірну продукцію популяризують серед містян за допомогою інстаграм-сторінки Lavanda. Family workshop.

Три роки тому, на перших порах господарювання, родина придбала 30 кущів лаванди. Нині їх – майже 200, говорить власниця майстерні Марина: «Мені захотілося придбати декоративний кущ, який не вимагатиме складного догляду і обов’язково – багаторічний. Через певний перелік вимог багато рослин відразу відсіяли. Так я і зупинилась на лаванді. Поруч також зробили огорожу молочного кольору у французькому стилі».
З часом, коли лаванда почала набирати популярності, Марина вирішила зайнятися нею і на продаж. Тоді й створили з чоловіком сторінку в Інстаграмі. Лаванда у них є органічною, в її догляді власники не використовують хімікати. Ключовим моментом у вирощуванні рослини є те, що лаванда дуже любить сонце. Щоб колір квіток був яскравим та ароматним, лаванда повинна рости саме в сонячному місці.
«Кущі лаванди є 15-річні і 20-річні. Але ті кущі, які будуть мати саме декоративний вигляд, то це, напевно, років до 10. Потім їм потрібні догляд та планове обрізання. Таких кущів у мене поки немає. Так довго ми цим ще не займаємося», – пояснила власниця.
Квітнути рослина починає в середині червня. У цей час її також обрізають. Але перед процесом обрізання лаванді потрібен час, щоб «вистоятися», – це десь 2 тижні після початку цвітіння. Потім рослини відправляють на сушку.
«Лаванда, коли просто стоїть, взагалі немає запаху. А коли до неї доторкнутися, вона починає виділяти аромат. Таким чином ви можете самі собі регулювати інтенсивність запаху», – розповіла Марина.
Варто знати, що більшість сортів лаванди погано переносять українські зими. Нещодавно науковцям Інституту садівництва НААН вдалося створити ексклюзивний морозостійкий сорт лаванди Мрія. Він ідеально підходить для українських кліматичних умов. Як розповіла головний науковий співробітник лабораторії квітково-декоративних і лікарських культур Ольга Рудник-Іващенко, кримські сорти лаванди недостатньо морозостійкі, тож досить часто трапляється вимерзання рослин взимку до 60%. Новий сорт Мрія адаптований до умов Лісостепу й Полісся.
Також вона додала, що лаванда є багаторічною рослиною і походить із Західного Середземномор’я. Вона стійка до засушливого клімату, проте на ранніх стадіях розвитку лаванду потрібно рясно поливати. Таким чином відбувається вкорінення рослини. Крім того, коріння лаванди потребує дихання, а через надмірне зволоження ґрунту аромаквітка може загинути. Не підходять їй і кислі ґрунти.
Попри стійкість рослин, в Інституті садівництва НААН радять все ж таки пророщувати пагінці в теплицях, а з часом пересаджувати молоді рослини на клумбу.
Лаванда здатна гарно рости і в горщику, до того ж потребує мінімального догляду. Обираючи горщик для рослини, слід пам’ятати, що її коренева система любить простір. Це означає, що ємність повинна мати діаметр не менший, ніж 30 сантиметрів. За об’ємом горщики можуть варіюватися від 2 до 3 літрів. Слід зазначити, що в маленькому горщику лаванда не зможе вирости естетично-привабливою – такі рослини потребують відповідного простору. За умови малої ємності лаванда втрачає декоративність та цвіте маленькими, непривабливими квітами.
Ще одним критерієм вибору горщика є його колір. Слід обирати світлі ємності, оскільки темні будуть притягувати сонячне проміння. Це може призвести до пересихання коренів, що неприпустимо у випадку з лавандою. Її корені повинні перебувати у постійно вологому, але не перезволоженому ґрунті.
При висадці лаванди в контейнер слід обов’язково потурбуватися про дренаж – шар камінців або жорстви має складати не менше
6 сантиметрів. Це допоможе запобігти перезволоженню культури, яке можливе при необачно рясному поливі. Зайва вода буде збиратися у піддоні, і звідти можна буде легко її вилити.
Важливою умовою для успішного вирощування лаванди вважається правильно організоване освітлення. Якщо ви бажаєте розмістити горщик на підвіконні, обирайте південну частину кімнати. Влітку красуню в горщику можна винести на балкон або й взагалі розташувати її в дворі на свіжому повітрі.
А от взимку лаванда потребуватиме додаткового підсвічування. Для цього використовують фіто- або люмінесцентні лампи. Оптимальною для рослин вважається тривалість світлового дня не менше 10 годин. Це потрібно враховувати всім, хто вирішив вирощувати культуру в приміщенні.
Вважається ідеальною для лаванди грунтосуміш у співвідношенні 1:1:2 піску (можна використовувати гравій), перегною та листової землі. Також можна купити в спеціалізованому магазині спеціальну суміш для квітучих рослин. Не можна використовувати для висаджування звичайну садову землю – при зволоженні вона ущільнується і створюється некомфортне середовище для коренів рослин. Розмножувати лаванду можна насінням, живцями або відводками. Кожен із способів розмноження гарантує повноцінну рослину. Лише у випадку посіву насінням лаванда почне цвісти тільки через 1–2 роки.

За матеріалами видання «Зміст» та інших відкритих джерел підготувала
Юлія ХОМЕНКО.

Поділися:

Добавить комментарий